Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena zlata poprvé v historii překonala 1300 USD, stříbro je na 30letých maximech

Cena zlata poprvé v historii překonala 1300 USD, stříbro je na 30letých maximech

24.9.2010 14:55
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Cena na futures kontaktech na zlato s dodáním v prosinci poprvé v historii dnes překonala hranici 1300 dolarů za trojskou unci a v dalších fázích obchodování se pohybuje kolem této mety. Nad 1300 USD/tr. unce se již dostala i cena COMEX s dodáním v aktuálním měsíci. Spotová cena zlata se pak pohybuje v rozmezí 1298 a 1299 dolarů za trojskou unci. Na svých 30letých maximech je cena stříbra, které pro okamžité dodání v Londýně překonalo po růstu o 1,4 % úroveň 21,4 USD/tr. unce a je tak nejdražší od října roku 1980. Futures na stříbro s dodáním v prosinci posílily o více jak 1,1 % k 21,45 USD/tr. unce. „Do stříbra se orientuje poptávka investorů i část obchodníků dosud investujících do zlata,“ uvedl Jesper Dannesboe, komoditní stratég Société Générale v Londýně. „Domnívají se, že stříbro je nyní relativně levné vůči dalším komoditám a jiným druhům aktiv a vstupují na trh. Ten je nyní skutečně řízen hot money,“ uvedl analytik. Société Générale očekává na kovech růst o „několik dalších dolarů“.

Spotová cena zlata od počátku roku 2010 (USD/tr. unce):
20100924_zlato_spot


Spotová cena stříbra od počátku roku 2010 (USD/tr. unce):
20100924_stribro_spot

Ceny kovů se pohybují inverzně k americkému dolaru. Ten 22. září dosáhl pětiměsíčního minima k euru poté, co Fed ponechal v platnosti superuvolněné podmínky měnové politiky. Dosavadního maxima stříbro dosáhlo v newyorském obchodování v roce 1980, když vystoupalo na 50,35 USD/tr. unce po cíleném útoku Hunt brothers na jeho trh. „Pokračující rally na zlatě je dokladem nedůvěry v dolar. Makrodata přinášejí další negativní zprávy a to je důvodem, proč vidíme tak masívní útěk do bezpečnějších aktiv,“ uvedl Bernard Sin, šéf pro měny a komodity v MKS Finance v Ženevě.

Cena zlata od počátku roku 2010 přidala 18 procent a zřejmě posílí desátým rokem v řadě. To je nejdelší série růstu od roku 1920. Podle světové rady pro zlato (World Gold Council) zlato těží také z nákupů některými centrálními bankami. Zlato je také tradičně nakupováno jako zajištění proti inflaci. Inflační očekávání v USA, založená na 10letých amerických dluhopisech, poklesla na 1,81 % z 2,25 % před půl rokem. Dannesboe dodává, že poptávce pomáhá i průmyslová poptávka. „Riziková averze ke slabým americkým i evropských datům v kombinaci se silnou poptávkou průmyslu vyslaly ceny stříbra k rychlejšímu růstu, než zlato,“ uvádí v komentáři VM Group. Od března zlato posílilo o 17 % proti 22 % na stříbře. Rekordmanem je však cena průmyslově využívaného palladia, která od počátku roku vzrostla o 37 %.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data