Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poučení za 3,3 biliony dolarů...

Poučení za 3,3 biliony dolarů...

07.12.2010 15:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Minulou středu Fed zveřejnil detaily týkající se poskytování likvidity a úvěrů během finanční krize. Jejich celkový objem dosáhl 3,3 bilionů dolarů. Dříve byl Fed silně proti zveřejnění těchto informací, nicméně ho k němu donutil malý dodatek přilepený k zákonům schváleným v rámci Dodd-Frank reformy.

Z poskytnutých detailů je vidět, jak obrovské a kreativní kroky Fed podstoupil, aby v letech 2008 a 2009 udržel systém nad hladinou. Největší pozornost si v těchto letech získalo poskytování kapitálu bankám ze strany vlády. Informace Fedu ale ukazují, že to nebylo podstatou věci. Klíčový byl fakt, že Fed se svým programem velikosti 3,3 biliony dolarů nahrazoval zamrzlý mezibankovní trh a poskytoval systému likviditu. V určitém smyslu se sám Fed stal trhem, nejen v USA, ale i v části Evropy. Mimořádná doba vyžaduje mimořádné kroky a bez Fedu mohl celý systém úplně zamrznout. Ten byl ale schopen jednat jen proto, že je centralizovanou institucí se silnými pravomocemi. ECB o takové svobodě na roztříštěném politickém poli v Evropě mohla jen snít.

Nutno však zmínit ještě jednu věc. Data z Fedu ukazují, jak málo toho politici, investoři a bankéři opravdu vědí o skutečném fungování moderních financí. Před rokem 2007 měla většina regulátorů vágní ponětí o tom, že evropské instituce masivně nakupují americké cenné papíry; chápali také, že svět stínového bankovnictví vytvářel úzké vazby mezi americkými a evropskými bankami. Ale až během krize se ukázalo, jak široce rozšířené a nebezpečné tyto vazby jsou. Z toho plyne potřeba veřejné diskuse týkající se tohoto stínového bankovnictví, koordinace regulátorů na mezinárodní úrovni a dat týkajících se mezinárodních finančních toků v reálném čase.

Dodd-Frank reforma také požaduje vytvoření „Úřadu pro finanční výzkum“. Tento návrh byl doposud široce ignorován, jde však o vytvoření instituce, která má mandát pro sledování finančního systému včetně mezinárodních finančních toků a stínového bankovnictví. Regulátoři a akademici také hovoří s technologickými firmami o využití inovací pro sledování finančních dat v reálném čase. Snaží se donutit banky k poskytování standardizovanějších informací, aby byl k dispozici obrázek, který v roce 2008 chyběl. Nyní není jasné, zda tyto snahy k něčemu povedou. Informace zveřejněné Fedem ukazují, jak moc je monitoring finančního systému třeba.

Uvedené je výtahem z „Lessons in a $3,300bn surprise from the Fed“.

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • CZECHWEALTH, ČNATA, ......... .Semináře, burzovní-forexové obchodování (alerty) atd. .
  08.12.2010 16:47

  Doporučuji velkou míru obezřetnosti na: CZECHWEALTH (Turek L.), ČNATA (Mlčák L.), FINCENTRUM, KOMODITY (Řepík T.), FINANČNÍK, LEVEL TRADING (Lukač J.), SILVERUM, FXSTREET, OPTIONSLOCK (Košťál J.), FINEXPERT, 4EX.CZ, Fischer P., Spiridonov M., Večeřa P., ........ . - účelem spolupráce může být prvotní získání důvěry, následné poškozování a zadlužování Váší osoby (společnosti) s cílem ..... . Kdo byl již poškozen; kontaktujte mne prosím. Děkuji Standa Telefon: 605 437 242 E-mail: vyzva@yahoo.com
 •  
  07.12.2010 15:40

  To je v pr....., u nás se kvůli pár miliardám málem střílí na Václaváku a tady se jentak střílí s více než 60 bilionáma Kč :-))))))
  MS
  • Utajená válka
   08.12.2010 9:24

   Tihle lidé obratně využívají toho, že jsou již dávno vysoce organizovaní. Jejich agenda již dávno popisuje to, co se děje. Nikdy vás nenapadlo, že proti nám vedou něco jako utajenou válku a to již stovky let?
   Detective
   • Re: Utajená válka
    08.12.2010 9:38

    Ale napadlo, napadlo. Někdy se přehrabuji v konspiračních teoriích,něco jsou naprosté bláboly ale něco je k zamyšlení.Jako u všeho i zde je potřeba oddělovat zrno od plev. Uvidíme co na nás mocní kteří tahají za drátky ještě vymyslí.
    Kid Lomihnát
    • Re: KL
     08.12.2010 9:48

     Tak tak. Označení konspirační teorie je tajná zbraň konspirátorů. Stačí, když při nějakém odhalení či podezření tuhle nálepku použijí, a hned jsou čistí jako lilie ;-) Přítelkyně konspiračních teorií
     Kalka.
     • Má nejoblíbenější
      08.12.2010 10:22

      K mým nejoblíbenějším konspiračním teoriím patří ta, podle které Maďaři znají jádro tohoto komplotu: Maďaři před přesunem do Panonie byli po staletí východními sousedy jedné obrovské a velmi mocné říše, o které se nesmí ve školách vyučovat. A rozum dá, když jste po staletí nečí sousedé, tak víte jak se soused jmenuje. Maďaři ještě dalších několik staletí (po přesunu) nazývali své bývalé sousedy jejich pravým jménem - důkazem o tom jsou Maďarské knihy z 18. století. Tito tajemní a mocní si však někdy kolem r. 1775 najali divadelního dramaturga, aby pro ně vymyslel zcela nové jméno a to poté tlačili svými masmédii. Takže dnes již pouze na Maďarském venkově vědí, jak se tihle tajemní a mocní ve skutečnosti jmenují.
      Detective
      • Re: Má nejoblíbenější
       08.12.2010 17:54

       To já si zas libuji v teoriích o 11.září. Když už i němčouři v hlavním vysílacím čase dávali dokument, kde se různí odborníci vyjadřovali v tom smyslu, že ty baráky nemohly spadnout jen tak,jen díky letadlům a velké teplotě, tak to už je co říct.
       Kid Lomihnát
       •  
        08.12.2010 18:00

        Celé známé dějiny se přece v zámince pro válku převlékali útočníci za obránce a napadali vlastní území...
        Kalka.
        •  
         08.12.2010 18:25

         Výstižněji a kratšeji to snad ani napsat nešlo.Jsem taky zvědavý, kam chtějí svět dotlačit touhle uměle vyvolanou krizí. Už starej Bush mlel ve svých projevech o jedné globální vládě, jedné měně,jednom náboženství.....
         Kid Lomihnát
      • Re: Má nejoblíbenější
       08.12.2010 16:28

       Teda ty ze všeho děláš detektivku, detektive. Jakože nikdo už nezná Varjagy?
       Kalka.
       •  
        08.12.2010 16:45

        vsadim papuce, ze tim dramaturgem byl pradedecek jary cimrmana
        Azb
Aktuální komentáře
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  
5:52Bankovní dividendy čekají na verdikt, Evropa ale nemá žádné jasné východisko
26.11.2020
17:20Vesmírné akcie a makroekonomické šoky
17:16Ropa koriguje zisky, většina hlavních trhů jen přešlapuje na místě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data