Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf poradců Obamy: Stojíme před horší finanční krizí, než v roce 2008, neumožní-li Kongres další navýšení dluhu

Šéf poradců Obamy: Stojíme před horší finanční krizí, než v roce 2008, neumožní-li Kongres další navýšení dluhu

04.01.2011 13:38, aktualizováno: 4.1. 15:44
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Americký Kongres, v jehož Sněmovně reprezentantů v tomto týdnu přebírají většinovou kontrolu zástupci republikánu proti dosavadní většině „prezidentových“ demokratů, čeká střet při hlasování o dalším navýšení výpůjčního limitu Spojených států. Republikáni budou prosazovat kontrolu vládních výdajů tak, aby byl dodržen limit rozpočtového schodku na úrovni 1,3 bilionu amerických dolarů. V případě, že prezident Spojených států nebude ochoten přistoupit na sadu úsporných opatření, jsou připraveni blokovat další zadlužování. Šéf ekonomických poradců prezidenta Baracka Obamy jednání označuje za hazard s finanční důvěryhodností země a varuje, že pokud Kongres neumožní navýšení dluhové hranice, Spojené státy čeká horší finanční krize než ta, kterou země zažila v roce 2008.

„Jestliže Kongres umožní, abychom narazili na dluhový limit, bude to zcela bezprecedentní krok v historii Spojených států a pro americké dluhopisy zničující,“ varuje Austan Goolsbee. „Dopady na ekonomiku by byly katastrofální. Jsem přesvědčen, že mnohem horší, než finanční krize roku 2008,“ uvedl šéf prezidentových poradců. Bez schválení v Kongresu americké ministerstvo financí může emitovat dluh do stávajícího limitu 14,3 bilionu dolarů. Ten bude podle projekcí MF dosažen v prvním či druhém čtvrtletí roku 2011.

Americké ministerstvo financí dnes uvedlo, že dluh Spojených států ke konci roku 2010 překonal hranici 14 bilionů amerických dolarů úrovní 14,02 bio. USD, kam narostl z 13 bio. USD reportovaných k 1. červnu 2010. Růst znamená nebezpečné přiblížení hranici 14,294 bio. USD, kterou podepsal v únoru prezident Obama jako hranici, do které se Spojené státy mohou zadlužovat. Pokud tato hranice nebude Kongresem navýšena, pro federální vládu to znamená, že bude muset zastavit další vypůjčování si a mohlo by to znamenal selhání části dluhu. "Byl by to první pád v historii Spojených států vyvolaný čistě bláznovstvím," uvedl Goolsbee.

„Nechceme odstřelit americkou vládu, ale chceme takové výdajové škrty, aby nepokračovalo další a další navyšování dluhové hranice USA,“ uvedla republikánská reprezentantka v Kongresu za Minnesotu Michele Bachmann. Lindsey Graham, republikánský senátor, připomíná, že poslední volby byly o požadavku skutečné změny, požadavku, aby se Spojené státy vydaly jinou cestou, než Řecko. „Nenavýšení dluhové hranice bude bezesporu tvrdým zásahem americkým dluhopisům a poukázkám ministerstva financí. To bude velmi špatné pro pozici USA ve světě. Je to ale příležitost, jak přimět vládu, aby změnila svou strategii výdajů, uvedl Graham s tím, že nebude hlasovat pro zvýšení dluhového limitu, pokud plán výdajů neklesne zpět na úroveň roku 2008.

Na americké politické scéně se tak naplno rozhořívá boj mezi demokraty a republikány a nátlak před představením návrhu rozpočtu na příští období, který má prezident Obama zveřejnit v polovině února. Navrácení rozpočtových výdajů bylo jedním z klíčových hesel republikánu, s nímž zvítězili v listopadových volbách do Sněmovny. Na bedra demokratů padla zejména vysoká nezaměstnanost (9,8 % v listopadu), kterou se nepodařilo snížit. Otázkou ale je, zda republikány při hlasování o navýšení výpůjčního limitu čeká menší prohra, pokud budou přehlasování demokraty (a částí kolegů), nebo pokud uspějí, což vyvolá turbulence na finančních trzích (počínaje u dluhopisů a CDS). Přicházející mluvčí Sněmovny John Boehner zdůrazňuje nezbytnost „přístupu Kongresu k dluhové hranici jako dospělí lidé“.

„Důvod, proč je letošní deficit tak vysoký, je jasný. Dostáváme se z nejhorší krize ekonomiky od roku 1929. Dlouhodobý fiskální vývoj USA je důležitější, než krátkodobé parametry,“ uvedl Goolsbee. Obama také již uvedl, že je otevřen jednání o výdajových úsporách, bude ale dle svých slov bránit růstové výdaje v čele se školstvím a výzkumem a vývojem. Dosavadní dlouhodobý vývoj dluhu Spojených států však hovoří poměrně jasně…

(Zdroj: CNBC, ABC News, CBS, NBC)


Váš názor
 • Rána dluhopisům ?
  04.01.2011 13:56

  Ahoj, můžete mne někdo poučit proč to bude špatné pro dluhopisy?
  Míša
  • Re: Rána dluhopisům ?
   04.01.2011 15:16

   Zajímavá otázka. Za normálních okolností by konec vydávání dluhopisů (snížení nabídky) měl mít na jejich cenu spíš pozitivní vliv. Jenže je třeba si uvědomit, že by pak stát neměl kde brát peníze na splácení starých dluhů a musel by vyhlásit default? Nebo by přestal posílat výplaty státních zaměstnanců? Každopádně ten prvotní efekt by nastal pouze v situaci, kdy by USA hospodařily s vysokým fiskálním přebytkem. Což se zrovna neděje. Takže mají asi pravdu.
   ..
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Autodesk Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Best Buy Co Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
Dell Technologies Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/20 Q3, Bef-mkt)
HP Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Tiffany & Co (10/20 Q3)
VMware Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
12:45Medtronic PLC (10/20 Q2)
14:00Analog Devices Inc (10/20 Q4)
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board
22:15Gap Inc/The (10/20 Q3)