Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ott (Orco): Chorvatská vláda má tři měsíce na vyřešení sporu o Suncani Hvar, pak se obrátíme na mezinárodní arbitráž

Ott (Orco): Chorvatská vláda má tři měsíce na vyřešení sporu o Suncani Hvar, pak se obrátíme na mezinárodní arbitráž

7.1.2011 12:53, aktualizováno: 7.1. 15:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Oficiální stížnost dnes poslal na stůl chorvatské premiérky Jadranky Kosor šéf developerské skupiny Orco Property Group (OPG) Jean-Francois Ott. Ve sporu požaduje vyřešení situace kolem developerského projektu Suncani Hvar do tří měsíců od podání tohoto sporu. Pokud se tak nestane, Orco se obrátí na mezinárodní arbitráž jako cestu, jak ochránit své investice do projektu.

„Orco během dvaceti let své působnosti investovalo na realitním trhu CEE přes dvě miliardy eur. Před pěti lety jsme se dohodli s chorvatskou vládou a privatizačním fondem (CPF) na vstupu do projektu Suncani Hvar a investovali v něm 65 milionů eur. Stali jsme se jeho hlavním akcionářem (druhým nejvýznamnějším je fond). CPF měl v rámci projektu povinnosti, které nesplnil. Na projektu jsme pracovali a byli pod tlakem neaktivity CPF. Chorvatskou vládu žádáme o vyřešení sporu do tří měsíců, jinak půjdeme k mezinárodním soudům,“ uvedl šéf OPG Ott.

Při svém zadržení v Chorvatsku byl dle svých slov dotazován policií na provozní otázky Suncani Hvar a platby některým dodavatelům. „Tyto otázky by měly být zodpovězeny managementem společnosti a ne mnou. Vylučujeme, že bychom my jako Orco byli jakkoli zapojeni do podvodů či zpronevěry (tak jak o ní informovala chorvatská TV). Do projektu jsme jako hlavní investor dali 65 milionů eur, proč bychom okrádali sami sebe?“ uvedl v online interview Ott s tím, že se v Chorvatsku jako zahraniční invetor cítí jednoznačně diskriminován.

„Do Chorvatska jsme přišli před pěti lety a máme tam dlouhodobé plány. V investici chceme a budeme pokračovat. Nejde jen o současnou investici, ale plány na pět, deset, dvacet let,“ řekl Ott. Zdůraznil, že doufá v dohodu mezi Orkem a vládou (CPF) během tří měsíců. „Pokud nedojde k dohodě, obvyklým postupem je obrácení na mezinárodní soud pro ochranu našich investic,“ řekl Ott.Vyřešení sporu je v zájmu Chorvatska a to nejen kvůli jejich snaze o vstup do EU, uvedl Ott. Premiér Maďarska Orbán, jehož země nyní předsedá Evropské unii, uvedl, že právě za jeho předsednictvá, které potrvá do konce června tohoto roku, by chtěl dokončil přístupová jednání s Chorvatskem o vstupu do EU.

Akcie Orco dnes v Praze ztrácejí zhruba stejně s trhem, aktuálně -0,82 % a 181 Kč.

 


Váš názor
  • To co těm g.rázlům vychází tady..
    7.1.2011 14:55

    ..to jim jinde nepovolí...
    Alena
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba