Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obamova vláda navrhla cesty k ústupu státu z hypotečního trhu

Obamova vláda navrhla cesty k ústupu státu z hypotečního trhu

11.02.2011 18:09
Autor: ČTK

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy dnes navrhla postupné odstranění nynějšího mohutného systému státní podpory trhu bydlení prostřednictvím polovládních hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae. Předložila tři alternativy řešení a rozhodnutí nechala na Kongresu. Proces rušení obou agentur tak bude zřejmě trvat řadu let a bude politicky citlivý, protože ústup státu z trhu bydlení povede v každém případě ke zvýšení hypotečních úroků a k omezení přístupu k úvěrům.

"Model GSE (vládou podporovaných podniků typu Fannie a Freddie) je mrtev," sdělil novinářům zástupce ministerstva financí, které zveřejnilo dlouho očekávanou zprávu o možných podobách reformy státní finanční podpory bydlení. Přemrštěná podpora bydlení spolu s rostoucí aktivitou obou hypotečních agentur na trzích rizikových podstandardních hypoték byla podle mnoha ekonomů jednou z hlavních příčin finanční krize let 2007 až 2009.

Vzhledem k nynější slabosti realitního trhu a blížícím se prezidentským volbám je však dosažení politického konsenzu v této oblasti v nejbližší době nepravděpodobné. Oba hypoteční giganti tak zřejmě budou fungovat i v dalších letech. Ministr financí Timothy Geithner odhadl, že transformace systému podpory hypoték bude trvat pět až sedm let.

Republikáni, kteří po listopadových volbách ovládli Sněmovnu reprezentantů, požadují úplné zrušení obou agentur. Musejí se však dohodnout s demokraty, kteří mají většinu v Senátu. Demokraté Fannie a Freddie chránili před omezujícími návrhy republikánů i v době, kdy se agentury bezhlavě pouštěly na trh rizikových hypoték, a nyní namítají, že jejich zánik by zdražil úvěry a vytlačil z hypotečního trhu nejen chudé, ale i značnou část středních vrstev.

Původně vládní agentury byly v 70. letech privatizovány, nadále se však řídily pověřením daným Kongresem a těžily z neformální státní podpory. V roce 2008 je kvůli těžkým ztrátám převzala vláda a jejich záchrana už stála 150 miliard dolarů (zhruba 2,7 bilionu Kč). Úloha Fannie Mae a Freddie Mac však v poslední době kvůli odvratu finančních trhů od hypoték roste a obě agentury mají nyní na trhu nových hypoték podíl 85 procent. Vláda přes ně nyní vlastní nebo garantuje přes 90 procent všech hypoték.

Geithner připustil, že vlády v minulosti poskytovaly bydlení až příliš velkou podporu a nezajišťovaly nad tímto trhem dostatečný dohled. Dodal, že zpřísnění podmínek a z toho plynoucí zdražení hypoték je nevyhnutelné.

Ministerstvo navrhuje do budoucna tři alternativy: ukončení vládních garancí pro většinu hypoték, podporu trhu jen v dobách propadu, nebo poskytování vládních garancí na hypoteční investice soukromých společností. Soukromý sektor v každém případě převezme větší roli ve financování bydlení a vláda své aktivity na trhu omezí.

Zánik hypotečních agentur a vládních garancí bude pravděpodobně znamenat i konec populárních třicetiletých hypotečních úvěrů s pevným úrokem, nebo minimálně jejich zdražení. Banky budou dávat přednost hypotékám s plovoucími sazbami, které se budou řídit vývojem na trhu.


Váš názor
  • Konečně jim to docvaklo
    11.02.2011 18:27

    že až budou muset odkrýt čísla, na podzim tak skončí všichni.nebo že by ty biliony za špatné hypotéky fredy a fanni někdo daroval?EQ co do objemu je prd proti tomu co ty fondy skrývají
    prorok
Aktuální komentáře
23.03.2026
12:38Trump chválí jednání s Íránem a odkládá útoky na energetiku
12:38Trump otočil s ultimátem, akcie i dluhopisy letí prudce nahoru  
12:21EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o změně ve vedení společnosti
11:59EP Infrastructure, a.s.: Výsledky společnosti za rok 2025
11:41JPMorgan: Fed by nyní neměl reagovat jako v roce 2022
10:15Rozbřesk: Revidujeme vzhůru inflaci pro tento a příští rok, nejbližších 14 dní rozhodne
8:54Tlak na akcie, dluhopisy, zlato i stříbro. Rétorika kolem Íránu se vyostřuje  
8:21V noci na zítřek vyprší Trumpovo ultimátum na plné otevření Hormuzu. Hrozí útoky na íránské elektrárny, Írán odvetou
6:02AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data