Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reakce investorů a ekonomů na snížení výhledu ratingu USA

Reakce investorů a ekonomů na snížení výhledu ratingu USA

19.04.2011 10:41, aktualizováno: 19.4. 10:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Spojené státy nejsou firmou a jejich finanční situaci nelze posuzovat, jako by to byl Exxon, IBM, nebo JPMorgan. Snižování ratingů vedlo k chaosu na trzích v roce 2008, k nedůvěře přispělo i v Evropě a nyní se pozornost ratingových agentur přesunula k USA. Přestože Spojené státy jsou příliš velké na to, aby zbankrotovaly, mnozí investoři to ale tímto způsobem nevnímají. Snížení ratingu by mohlo být tím, co podlomí nohy ekonomickému oživení, které je stále „psychologicky křehké“. Pro Bloomberg to uvedl Chris Rupkey, hlavní ekonom Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ. Má za to, že se zahraniční investoři kvůli zhoršení výhledu, ke kterému přikročila agentura S&P , pravděpodobně nestáhnou z amerických vládních dluhopisů. Nicméně dodal, že situaci je třeba nadále pozorně sledovat.

James Paulsen, hlavní investiční stratég u Wells Capital Management, se domnívá, že pokles trhů, který po zhoršení výhledu následoval, bude pravděpodobně nákupní příležitostí. „Trhy oslabily téměř o 2 %, protože zazněl názor nějaké agentury na nějaký problém. Každý den slyšíme hodně názorů a od toho, jaká byla situace v pátek, se fundamentálně nic nezměnilo,“ uvedl.

David Resler, hlavní ekonom v Nomura Securities, svým klientům napsal, že krok S&P by mohl zrychlit vytvoření dlouhodobé strategie snížení dluhu Spojených států. Agentura podle něho posloužila veřejnosti tím, že dala všem zúčastněným stranám najevo, že jejich slova a činy mají své následky. Podobně uvažuje i John Higgins z Capital Economics. Snížení ratingu může být pro investory pozitivní, pokud donutí Kongres k tomu, aby přišel s „důvěryhodným plánem snížení deficitů“. Podobně podle něho zafungovala změna výhledu u Velké Británie v květnu 2009 na neutrální.

K těm, kteří investory uklidňují, se přiřadil Bob Andres, investiční ředitel v Merion Wealth Partners. Domnívá se, že ze Spojených států ve srovnání se zbytkem světa přes všechnu frustraci „křičí stabilita“. Podobně smýšlí Kim Rupert z Action Economics, podle kterého je zhoršení výhledu jen varováním a vláda se stále těší dostatečné důvěře. Pokles cen dluhopisů a růst jejich výnosů tak „s ohledem na to, co se děje v Evropě“ pro některé investory stále představuje atraktivní příležitost. Rupert ale varuje, že pokud vláda nebude deficity snižovat, může přijít den, kdy již dluhopisy nebudou atraktivní ani s rostoucími výnosy.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
  • Titulek nedává smysl
    19.04.2011 10:45

    dokonce je značně matoucí. Nedošlo ke snížení ratingu, došlo k tomu, že původní stabilní výhled amerického ratingu „AAA“ má aktuálně hodnocení „negativní“, ačkoli známka zůstala na nejvyšším ratingu.
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/21 Q1, Bef-mkt)
Carl Zeiss Meditec AG (03/21 Q2, Bef-mkt)
Inovio Pharmaceuticals Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Novavax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Occidental Petroleum Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Provident Financial PLC
Simon Property Group Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/21 Q2, Bef-mkt)
Virgin Galactic Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:00PostNL NV (03/21 Q1)
13:00Duke Energy Corp (03/21 Q1)
13:00Marriott International Inc/MD (03/21 Q1)