Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je třeba se bát?

Je třeba se bát?

9.5.2011 10:11

Minulý týden nám opět připomenul, proč je užitečné, když je trader pověrčivý a proč je Goldman Sachs tak obávaný. V předvečer výročí akciového „minicrashe“ z 6.5.2010 se naprosto bezprecedentně sesula cena několika vybraných energetických komodit. Simultánně s tímto pohybem posílil americký dolar vůči euru s razancí již dlouho na tomto páru nezaznamenanou a taktéž na jiných komoditách, například zlatu a stříbru, došlo k podstatnějším korekcím. Na základě těchto událostí může člověk začít splétat nejrůznější hypotézy a vyvozovat dalekosáhlé důsledky pro akciové, komoditní a měnové trhy. Pravda však naopak může být velmi prostá. Ať už to nazveme příliš velkým množstvím spekulativních pozic, technickým překoupením nebo „kurvítkem zprofanované tradingové myšlenky“, na trzích se nejspíš jenom nahromadila energie, která se musela vybít.

Jsou zde ještě jiné zajímavé okolnosti, které stojí za zmínku. Několik dnů nazpět vydal GS kontroverzní investiční doporučení prodat dlouhé pozice v ropě, které bylo záhy následováno hysterickými výkřiky konkurentů o tom, že bullish trh na ropě je neotřesitelný a bude trvat ještě mnoho dlouhých let. Proč kontroverzní? Typické chování investičních bank v případě velmi úspěšného spekulativního trendu, jakým je dnes trh s ropou, je „držet basu“ plně ve smyslu pořekadla „trend is your friend until it bends“. Všechny banky svorně doporučují určitou investici, dokud její hodnota roste. V okamžiku, kdy se vývoj trhů otočí a klienti začnou prodělávat, řeknou: „Omlouváme se, ale jsme dospělí lidé, tudíž se předpokládá, že jste věděli, co děláte, když jste si kupovali rizikové aktivum. My si necháme poplatky a vy si nechte otevřené pozice“. Toto chování je dlouhodobě výhodné a není v zájmu bank je porušovat nějakými originálními kontrariánskými excesy, přestože si navzájem tvrdě konkurují. Proto se jeví, to co udělal GS, jako velmi odvážný a konvence bořící krok. Tento mistrovský kousek bezesporu získal GS značný reputační kapitál, ale nepochybně rozzuřil rivaly.

Teď k hlavní věci. Máme se začít bát, že se po čtvrtečních a pátečních pohybech lámou trendy a něco podstatného se mění? Domnívám se, že nikoli. Současný finanční svět stojí na záporných reálných úrokových mírách. Přestože je sympatické, že se trhy stále panicky obávají zvyšování úrokových sazeb to, co předvádí ECB, nás nenechává na pochybách, že k žádnému podstatnému zvyšování úroků jen tak nedojde, snad jen zázrakem nebo dokud vaše úspory neztratí veškerou reálnou kupní sílu. Ale pozor, teď nevím, jestli se vlastně mám bát nebo ne?


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba