Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Přebytek běžného účtu v březnu klesl na 2,7 mld. Kč (+komentář Patrie)

ČNB: Přebytek běžného účtu v březnu klesl na 2,7 mld. Kč (+komentář Patrie)

16.5.2011 10:34, aktualizováno: 16.5. 11:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Přebytek běžného účtu platební bilance dosáhlo v březnu 2,7 mld. , vlivem přebytku bilance zboží a služeb. Bilance výnosů a běžných převodů byly pasivní, informovala dnes Česká národní banka. V únoru byl běžný účet v přebytku téměř 16 miliard korun.

„Konsensus trhu byl v záporu, po rekordním výsledku obchodní bilance ale není dnešní číslo velkým překvapením,“ komentoval vyznění dnešních čísel Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. Bilance běžných převodů zůstává nevyzpytatelnou složkou, nezopakovala vysoký přebytek z předchozího měsíce a skončila 1,9 miliardy v záporu, dodal Vlk k obtížné predikovatelnosti tohoto ukazatele.

"V běžných převodech je zahrnuto aktivní saldo převodů do ČR z rozpočtu EU ve výši 0,4 miliardy . Na kapitálovém účtu nebyly žádné příjmy z rozpočtu EU. Pasivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu v delším časovém horizontu mírně klesá," uvedla ČNB. Objem vyplacených dividend v březnu činil 8,3 mld. .

Běžný účet (v mld. Kč)

pb_graf_1

Příliv kapitálu na finančním účtu v metodice ECB činil 3,8 mld. . Saldo přílivu přímých investic dosáhlo 16,1 mld. , z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 5,6 mld. . Saldo odlivu portfoliových investic bylo ovlivněno nákupem majetkových a dluhových cenných papírů rezidenty v zahraničí. Na straně pasiv je patrné snížení držby korunových dluhopisů vlády nerezidenty. Saldo přílivu přímých investic v ročním úhrnu (v dlouhodobějším trendu) stagnuje. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu (v dlouhodobějším trendu) vykazuje pozvolna klesající příliv zdrojů.

Vývoj přímých a portfoliových investic (v mld. Kč)

pb_graf_2

Saldo ostatních investic bylo aktivní ve výši 11,6 mld. v důsledku změny krátkodobé pozice bank vůči zahraničí, které bylo částečně kompenzováno růstem aktiv podnikového sektoru. Saldo transakcí klientů ČNB vedlo (po vyloučení kurzových rozdílů) ke snížení devizových rezerv o 3 mld. .

Březnová platební bilance ČR (vybrané položky, v milionech Kč):

běžný účet 2659,1
obchodní bilance 13.092,9
bilance služeb 4495,9
bilance výnosů -13.029,2
kapitálový účet -5,5
finanční účet 3773,1
přímé investice 16.145,3
- v zahraničí -971,4
- zahraniční v tuzemsku 17.116,7
portfoliové investice -27.840,8
ostatní investice 11.644,1
změna devizových rezerv *) 3027,9

*) záporné znaménko znamená nárůst
 
(Zdroj: ČNB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data