Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Švýcarsko postupně vyřadí z provozu všechny jaderné elektrárny

Švýcarsko postupně vyřadí z provozu všechny jaderné elektrárny

25.05.2011 18:06
Autor: ČTK

Švýcarská vláda rozhodla, že postupně vyřadí z provozu všech pět jaderných elektráren v zemi. Žádnou z nich ale nebude odstavovat předčasně. Poslední reaktor by tak měl přestat dodávat energii do sítě v roce 2034, uvedla dnes švýcarská agentura SDA.

Důvěra veřejnosti v jadernou energetiku utrpěla po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě, kterou počátkem března způsobila vlna cunami při rozsáhlém zemětřesení. Jaderné elektrárny přitom vyrábějí 40 procent elektřiny ve švýcarské síti.

V březnu švýcarská vláda pozastavila schvalovací proces pro tři nové jaderné elektrárny. A o víkendu protestovalo proti jaderné energetice ve Švýcarsku zhruba 20.000 lidí. Byla to největší taková demonstrace od 80. let minulého století.

Nové reaktory, až staré elektrárny doslouží, už se ve Švýcarsku nebudou stavět. Nejstarší reaktory by po 50 letech provozu měly být odstaveny v roce 2019. Opozice ale volala po rychlejším ústupu od jaderné energetiky.

Vládní rozhodnutí zřejmě potěší podniky z odvětví, které varovaly, že by předčasné odstavení reaktorů zvýšilo ceny elektřiny a negativně by poznamenalo zpracovatelský průmysl. Radost z rozhodnutí zřejmě nebudou mít ekologové, kteří chtěli nechat zavřít reaktory dříve.

Švýcarská energetika s mnoha vodními elektrárnami v letech s vysokým stavem vody zásobuje elektřinou i sousední státy. V suchých letech ale musí energii dovážet.

Sousední Německo bude rozhodovat o načasování ústupu od jaderné energie začátkem června. Předpokládá se, že země odstaví všechny reaktory zhruba během dekády, napsaly agentury Reuters a AP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2026
23:05Amazon hlásí díky poptávce po AI největší růst cloudu od roku 2022
23:02Microsoft zvýšil zisk o 23 procent, tržby překonaly očekávání analytiků
22:50Meta pokračuje v navyšování kapitálových výdajů na AI. Akcie jdou po výsledcích do záporu
22:30Alphabet překonal očekávání. Silný růst cloudu vyhání akcie vzhůru
22:07Powell se neloučí a Fed dělá jestřábí půl-obrat
22:01Akcie i dluhopisy klesly, Fed zůstává rozdělený kvůli válce v Íránu  
20:00Fed v nejrozpolcenějším verdiktu od roku 1992 sazbami nepohnul. Powell neodejde
19:27Ropa letí na maxima od června roku 2022. Trump odmítl íránský návrh, blokáda Hormuzu zůstává
17:25Dolar a to, co se děje v USA
17:15Rohan financing s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
15:19Geopolitické napětí negativně dopadá i na Booking. Akcie po výsledcích klesají  
14:56EPH Financing International, a.s.: Úspěšné založení TTEP
14:49EPH Financing CZ, a.s.: Úspěšné založení TTEP
14:42Adidas překonal očekávání, akcie výrazně posilují
14:01Neoslnivé výsledky Robinhoodu: téměř všechny divize zaostaly za očekáváním  
13:00ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:42Příliš nonšalantní trhy, nebo nástup na jedno z nejlepších akciových období našich životů?
11:57Akcie převážně červené. Ropa míří k 115 dolarům, na programu big tech a Fed  
10:36MakroMixér: Energetické trhy nejsou v panice, bezemisní zdroje tlačí ceny dolů. Pavel Řežábek o plynu, elektřině a konci uhlí
10:16Největší švýcarská banka UBS prudce zvýšila čtvrtletní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago