Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Věci veřejné - Odpadlíci jsou pro vydání Bárty a hovoří o mafiánském projektu

Věci veřejné - Odpadlíci jsou pro vydání Bárty a hovoří o mafiánském projektu

29.8.2011 16:27
Autor: mediafax

Kristýna Kočí, Jaroslav Škárka a Stanislav Huml (všichni nez.), bývalí poslanci Věcí veřejných, chtějí v úterý hlasování o vydání poslanců Víta Bárty (VV) a Jaroslava Škárky. Uvedli to dnes konferenci, během níž VV nazývali mafiánským projektem a o Bártovi hovořili jako o superguru.

"Chtěla bych věřit, že zítra k hlasování o vydání obou poslanců skutečně dojde. Bohužel zařazení mimořádné schůze mě nemile překvapilo. Jsem nervózní z toho, že kvůli procesním důvodům by například k hlasování vůbec nemuselo dojít," uvedla v pondělí Kočí.

Podle ní mohou být pravdivé informace, že část poslaneckého klubu ODS je proti Bártovu vydání: "Stejně tak si mohl Vít Bárta zajistit podporu i u jiných klubů." Kočí zároveň dodala, že nechybělo mnoho a sněmovna mohla hlasovat i o jejím vydání. "Naštěstí jsem ale dala ihned najevo, že úplatek nechci. Již tehdy jsem si velmi dobře uvědomovala, že policii ovládá skrze Johna a Moroze Vít Bárta," pokračovala.

Vyloučená poslankyně se ve svém projevu nezdráhala otevřeně mluvit i o praktikách ve straně Věci veřejné, především o předsedovi poslaneckého klubu Vítu Bártovi. "Organizoval štvavé mediální kampaně proti ministrovi školství Josefu Dobešovi (VV), který se v tu dobu snažil řídit svůj rezort bez zásahů supergurua," dodala Kočí. Jako další příklad nekalých praktik Kočí připomněla i výsledek debat nad podobou důchodové reformy. "Dva dny po finální dohodě nad výší DPH bez vědomí poslaneckého klubu Vít Bárta odjel na Hrad, kde prezidentovi slíbil, že dohodu rozbije," upřesnila dále. Bárta jí podle svých slov vyhrožoval, že nemusí zůstat jen u mediálních kampaní, které proti ní byly vedeny. "Pokud nebudu plnit jeho příkazy, mohlo by být hůř," dodala.

Kočí se zároveň pozastavila nad tím, že z policejního spisu unikají její přesné citace do médií. "Premiér by měl spíše řešit to, že je na pozici policejního prezidenta Petr Lessy, jehož jméno jakožto nového policejního šéfa Věci veřejné znaly už den před tím, než proběhlo výběrové řízení," informovala dále Kočí. To byl ještě ministrem vnitra předseda VV Radek John. "Obávám se, že raději nebude řešit nic," řekla Kočí o ministerském předsedovi.

Tiskové konference se zúčastnil i Jaroslav Škárka, který je jedním ze dvou poslanců, o jejichž osudu sněmovna rozhodne. "Já jsem již od začátku říkal, že budu hlasovat pro své vydání. O to samé požádám zítra Poslaneckou sněmovnu," prohlásil s tím, že se chce očistit u nezávislého soudu. Škárka zároveň promluvil o poměrech ve Věcech veřejných, které jsou podle něj mafiánským projektem. Cílem VV bylo podle něj vždy vyvedení prostředků do soukromé bezpečnostní agentury ABL.

Jaroslav Škárka poté rozebral i pozici některých poslanců ve Věcech veřejných. Zatímco Bárta je podle něj motorem strany, který rozděluje pozice, vybírá jednotlivé poslance na kandidátky a zavazuje si je biancosměnkami, Kateřina Klasnová měla být vždy tváří a maskotem VV a Karolína Peake se starala o právní budování strany. "Radim Vysloužil měl na starosti praní špinavých peněz a Michal Babák měl být sponzorem. Každému je ale jasné, že VV nikdy sponzorovat nemohl," uvedl Škárka.

Ten se zároveň snažil ospravedlnit, proč se určitou dobu sám podílel na vedení Věcí veřejných: "Nejdříve se totiž tento projekt projevoval jako standardní strana. Vít Bárta měl navíc biancosměnku na deset milionů korun, které po mě mohl kdykoliv požadovat."


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data