Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letecký den pro emisní povolenky

Letecký den pro emisní povolenky

4.10.2011 14:48
Autor: Petr Kováč

Aerolinky, které jsou v rámci finanční krize pod velkým ekonomickým tlakem, mají další problém k řešení. Jedná se o poměrně sporný plán zatížit je poplatky za znečištění ovzduší. Jedná se bezpochyby především o necitlivé časování takovéhoto kroku. A evropské aerolinky, které vykazují jen minimální známky růstu oproti minulému roku, by měly pocítit největší tíhu zmiňovaného opatření. Netýká se to ale pouze jich. Pro všechny lety z a do Evropy by letečtí dopravci měli platit za vypouštění CO2. To je asi největší kámen úrazu. Zástupci aerolinek z prostoru mimo EU totiž podepsali deklaraci, ve které poukazují na nesoulad tohoto administrativního opatření evropských úředníků s mezinárodním právem.

V současné těžké době pro aerolinie (a nejen pro ně), kdy jsou marže leteckých společností nejníže za posledních 20 let, může tento krok vyvolat obchodní válku mezi evropskými a neevropskými aerolinkami. Implementace uměle vytvořených poplatků rozhodně nepřispěje k ozdravení sektoru letecké dopravy a ve svém důsledku by mohla deformovat spravedlivou soutěž. Mimoevropští úředníci jsou jistě trochu méně kreativní než ti naši – evropští, ale vůbec bych je nepodceňoval v tom, že nevymyslí nějaký nový odvetný poplatek na to či ono. Že to nakonec odnesou cestující je nasnadě.


Váš názor
 • CO2
  4.10.2011 15:59

  Slyšel už někdo o někom, kdo se nadýchal CO2 a onemocněl? Já teda ne. Proč letecké společnosti neplatí spotřební daň z paliva stejně jako automobilisté. To by podle mě dávalo daleko větší smysl, když už mluvíme o srovnání podmínek. Jinak to, že EUředníci je parta, která se stará o vše možné (hlavně o svoje megaplaty a prebendy), jen ne o rovné podmínky na trhu a o zvýšení konkurenceschopnosti celé EU je bohužel známá věc.
  M
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data