Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velký broker MF Global padl, akcie stojí. První oběť dluhové krize požádala o ochranu před věřiteli a rozprodá aktiva

Velký broker MF Global padl, akcie stojí. První oběť dluhové krize požádala o ochranu před věřiteli a rozprodá aktiva

31.10.2011 12:56, aktualizováno: 31.10. 15:27
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Jeden z dominantních globálních brokerů MF Global Holding se hroutí. Poté, co firma v minulém týdnu oznámila za 3Q11 kvartální ztrátu, došlo postupně na sražení jejích ratingů do pásma junk, propadu akcií a jednáním o prodeji aktiv. Nyní dle očekávání došlo na oficiální žádost o ochranu před věřiteli, s akciemi firmy se neobchoduje.
 
Podnik minulý týden překvapivě oznámil, že za poslední čtvrtletí prodělal 191,6 milionu dolarů (asi 3,4 miliardy Kč). To je největší ztráta v jeho historii. Přední ratingové agentury Fitch Ratings a Moody's Investors Services tak okamžitě snížily rating MF Global do spekulativního pásma. Fed v New Yorku dnes pozastavil firmě jakékoli nové obchody do té doby, dokud jej nebude schopna přesvědčit, že je plně schopna dostát všem povinnostem a závazkům, mimo jiné v roli primárního dealera.

Jak pravděpodobný postup se jeví, že MF Global nyní rozprodá aktiva. Jako nejlukrativnější je chápána oblast obchodování s deriváty a jako nepravděpodobnější kupec se dosud profilovala společnost Interactive Brokers. Podle nejnovějších informací zdrojů agentury Reuters ale jednání mezi MF Global a Interactive Brokers zkrachovala.

Podle prvotních odhadů by mohla MF Global dostat až jednu miliardu dolarů, z toho za obchodování s futures v rozmezí 500 až 600 milionů dolarů. Samotná MF Global ale v dokumentech pro ochranu před věřiteli uvádí hodnotu aktiv v značně širokém rozmezí 100 až 500 milionů dolarů při dluhu 50 milionů dolarů.

MF Global poskytla potenciálním zájemcům omezenou informaci o své finanční situaci, aby mohli provést základní due dilligence. Zdroje zapojeny do těchto jednání ale říkají, že pozice firmy jsou rozsáhlé a jen těžko spolehlivě ocenitelné, zejména celková expozice vládnímu dluhu v Evropě.

Firma vedena jedním z bývalých šéfů Goldman Sachs Jonem Corzine doplatila především na dlouhodobě nízké úrokové sazby a sázku na evropský vládní dluh. Je tak chápána jako první americká „prominentní“ oběť evropské dluhové krize.

Zdroje pro Reuters uvedly, že jednání o převzetí aktiv se naplno rozeběhla v neděli, nejblíže dohodě jsou právě Interactive Brokers. MF Global údajně zapojila poradce na fúze a akvizice Sullivan & Cromwell a právního poradce Weil, Gotshal & Manges. Ta dnes zastupuje také Lehman Brothers.

Propad firemních dluhopisů na v zásadě prašivou úroveň v uplynulém týdnu a propad akcií za týden o 67 procent pod úroveň jednoho dolaru za akcii si dle zdrojů vynucuje rychlé řešení. Očekáváno je v nějaké podobě ještě před dnešním zahájením akciových trhů v USA, které se vlivem přechodu na zimní čas posouvá na našich 14:30 hodin (do 21:00 SEČ).

MF Global je klíčovým hráčem na burzách v Severní Americe, Asii i v Evropě, kde působí jako makléř i jako agent pro vypořádání finančních transakcí. Je například členem Londýnské burzy kovů (LME) a také klíčovým hráčem na komoditních trzích. Mezi partnery je i londýnské clearingové centrum LCH.Clearnet, anebo akciová burza v Singapuru a její clearingové centrum.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, Forbes, NYT)


Váš názor
 •  
  1.11.2011 10:30

  Chudak pan Janeček ...
  john
 • MF Global = Man Financial
  31.10.2011 14:15

  Man Financial docela nedávno "jel" těžkou propagandu zde na Patria. Diskuze, PR, humbuk atd. Jakmile je někdo z "velkého světa" natolik zoufalý, že jede propagandu v Czechistánu, tak to je jasný indikátor něčeho, že ano.
  Detective
  • Detective
   31.10.2011 19:28

   :-) Ovšem tvého včasného varování jsem si nevšimla, ač tě průběžně už léta sleduji (a počítám tvá varování na Čezu)...
   Kalka.
   • Re: Detective
    1.11.2011 11:24

    Kalko, k Man Financial jsem se v minulosti nevyjadřoval. Zde jsem jen rozvedl úvahu o míře zoufalství. ČEZ a NWR nepůjdou zachránit. Provedeno stovky simulací s různými parametry a je to neřešitelné. Mimochodem první kus eCAT již úspěšně otestován v self-sustain módu klientem a prodán. Další kusy již taky prodány. Spekuluje se, že prvním kupcem byla "entita" tj. ne firma, tj. např. DARPA nebo výzbrojní výzkum US NAVY. Konkurenční HephaHeat (podle Hephaestose) má ještě bombastičtější parametry, pravděpodobné CoE kolem 40:1. Ve výrobě a prodeji nejspíš jěště tento podzim. A pozor !! Je to LOW COST technologie.
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m