Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspanovo zamyšlení nad kapitalismem

Greenspanovo zamyšlení nad kapitalismem

26.1.2012 18:40, aktualizováno: 27.1. 11:43
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Kapitalismus má za sebou řadu klíčových úspěchů v čele s dramatickým poklesem chudoby a zvyšováním věku dožití. Žádný režim, který se pokoušel o jeho adekvátní náhradu, nedokázal především lépe uspokojit potřeby v něm žijících obyvatel. Přesto dnes víme, že poté, co krize odhalila zborcení role bankéřů jako pilíře obezřetnosti a stability kapitalismu, musí ten projít posunem. Kapitál regulace musí být posílen. V reakci na krizi ale vzniká a přijde bezpočet zlepšení. „Již dnes jsem při dosavadním zpětném pohledu spektický k tomu, zda moudrých,“ uvedl ve svém zamyšlení bývalý šéf amerického Fedu Alan Greenspan.

Především růst životních standardů, kvality života po staletích stagnace, omezení chudoby a vyšší věk dožití podle Greenspana dosud přinesla éra kapitalismu ve světě. Růst materiálního zázemí – zdesetinásobení reálného produktu na hlavu za dvě století – umožnil světové populaci nárůst na šestinásobek.

Přesto je podle Greenspana zřejmé, že ač centrální plánování není věrohodným uspořádáním ekonomických vztahů, intelektuální bitva kapitalismu ve své ryzí svobodné formě s dalšími rivaly má k vítězství velmi daleko. Nemilosrdná tržní konkurence, typická svou dynamikou, která podle Greenspana definuje kapitalismus, se střetává s vrozenou lidskou touhou po stabilitě a laskavosti, zdvořilosti, lidskosti. Podle něj nejlépe vyjádřil široce rozšířený protikapitalistický ethos před několika lety nejmenovaný čelní evropský politik, když si položil otázku: "Co je to trh?“ a odpověděl si: „Je to zákon džungle, zákon přírody.“ Na otázku „A co je civilizace?“ si pak odpověděl: „Je to boj proti přírodě.“

Při uznání schopnosti konkurence podnítit růst mnoho takových podle Greenspana zneklidňuje, že se ekonomické subjekty na cestě za růstem mají řídit zákony džungle. Tito by chtěli volit méně růstu za více pohodlí a zdvořilosti, říká Greenspan.

Podle něj ale je třeba si položit otázku, jestli skutečně existuje tento trade-off mezi skupinou těch „materiálně laděných“ a těch, pro které je soutěžní jednání odsouzeníhodné. Pohlédneme-li na minulé století, konkurencí tažený tržní ekonomický systém vytvořil zdroje v zásadním přebytku k potřebám, které zaručují „udržení existenčního statutu quo“. Greenspan ale upozorňuje, že systém tyto přebytky i v těch nejagresivněji konkurenčních ekonomikách, jako jsou Spojené státy, využil zejména pro zlepšení kvality života: pokrok ve zdravotnictví, důchodové systémy, vzdělávání, podmínky práce. „Naprostou většinu těchto přebytků jsme použili právě na to, co výše uvedení nazývají větším pohodlím či lidskostí, nebo sociální citlivostí,“ říká Greenspan.
Skutečné antikapitalistické ladění se podle Greenspana objevuje zejména tam, kde je zaměňován „kamarádský“ či „příbuzenský“ kapitalismus s volným trhem. Typickým rysem je podle Greenspana výměna politické podpory za upřednostňování určitých osob nebo firem. „To ale jsme ale od kapitalismu v korupci,“ říká bývalý šéf Fedu.

Podle Greenspana je chamtivost a lačnost přisuzovaná kapitalismu ve skutečnosti prostou vlastností lidské povahy a to v jakémkoli ekonomickém režimu. „Nárůst nerovnosti v příjmech je ve skutečnosti zejména důsledkem globalizace a také inovace, ne kapitalismu. Nástrojem tuto neefektivnost podporující je například americký program H1B, jinými slovy imigrační politika. Ta je ve své podstatě dotačním programem pro bohaté, chránící je před konkurencí kvalifikovaných imigrantů, politikou namířenou proti zastáncům kapitalismu,“ poznamenal Greenspan.

Podle Greenspana se přes zřejmé nedostatky kapitalismu dosud žádnému jinému systému přes mnoho pokusů konče socialismem sovětského typu nepodařilo jej předstihnout při uspokojování potřeb obyvatel v režimu žijících. Jak ale ukázala krize, i sama praktická podoba dnešního kapitalismu potřebuje inovaci. Podle Greenspana zejména pro zoufalou míru, s jakou bankéři jako dosavadní pilíř kapitalistické stability a konzervatismu prohazardovali kapitálové polštáře (jako dosavadní rezervy přebytků kapitalismu) a přiblížili finanční krizi. „Víme tedy, že potřebujeme navýšit kapitál regulace,“ přiznává Greenspan, avšak s obavou, že v bezpočtu návrhů na zlepšení dnes existující podoby kapitalismu bude jen velmi málo moudrých…

Diskusím nad tím, jak napravit (nebo opravit?) dnešní kapitalismus, je zasvěceno hlavní téma letošního davoského ekonomického fóra. „Nebezpečím pro svět je to, že jeho politické vedení je ochromeno. Možná, že to, co tu máme, je jakýsi syndrom vyhoření,"uvedl zakladatel 42 let existujícího fóra Klaus Schwab.

(Zdroj: CNBC, FT)Váš názor
 •  
  26.1.2012 22:21

  No zatím to vypadá že to mají opravdu bankéři na hrbu, suď jak suď. A kdo ty banky asi ovládá - každý to ví.
  Ricochet
 •  
  26.1.2012 19:10

  tak to je opravdu silná káva, ale od tohoto člověka nelze asi nic jiného čekat. Až směšně průhlédné : 1) spílá bankéřům,ale sám jim vytvářel Fedem rámec 2) kapitál regulace - jasně, omezit ostatním svobodu, nastolit svou vyhovující regulaci 3) imigrace - dle Grynspana největší problém v Evropě a USA, tzn. migraci neregulovat (zde se hodí) a umožnit tak vytvořit globální zaměnitelnou pracující masu, pozdějí se budou i křížit - no prostě ráj. ještě, že existuje korupce, lze tedy ukázat na kmotry (paraela k bankérům, jen jde o business) a slavně prohlásit kdo za to může. Věříte tomu pánovi někdo?
  Marky
  • Pan Grynszpan a jeho motivy
   26.1.2012 19:30

   Pochopit motivy pana Grynszpana lze mnohem snadněji, pokud porozumíte problematice popsané jeho soukmenovcem panem Arthurem Koestlerem v knize 13th Tribe. Autor svou odvahu zaplatil životem i s manželkou (oficiální verze: sebevražda): www.fantompowa.info/13th%20Tribe.pdf
   Detective
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data