Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Warren Buffett a jeho investiční přešlapy

Warren Buffett a jeho investiční přešlapy

24.02.2012 18:33, aktualizováno: 24.2. 18:42

Aktualizováno

„Jeden přítel se mě jednou zeptal: 'Když jsi tak bohatý, proč nejsi taky tak chytrý.' Možná nakonec zjistíte, že na jeho slovech něco bylo.“ To je výrok Warrena Buffetta, který možná nejlépe uvede pár z jeho investičních přehmatů. Ani tento guru totiž není bezchybný investor. Ale na rozdíl od ostatních investičních ikon na to sám „rád“ upozorňuje. Nákup ropných akcií na vrcholu energetického boomu, neochota koupit za 35 milionů dolarů televizní stanici, která od té doby vydělala přes miliardu,... to jsou jen některé ze špatných investičních rozhodnutí, k nimž se veřejně přiznal. Děje se tak v rámci pravidelných dopisů akcionářům jeho investiční společnosti Berkshire Hathaway, kterými Buffett doprovází celoroční výsledky. 

Před třemi roky se Buffett přiznal k nezdařilé investici do ropné společnosti ConocoPhillips v roce 2008. „Bez cizího nátlaku jsem nakoupil velký objem akcií ConocoPhillips, když byly ceny ropy a zemního plynu poblíž svého vrcholu. V žádném případě jsme přitom nečekal dramatický propad cen energií, který přišel v druhé polovině roku,“ doznal se Buffett investorům v roce 2009. „Zatím to vypadá, že jsem se šeredně mýlil. I když ceny musejí jít nahoru, to příšerné načasování mého nákupu stálo Berkshire pár miliard dolarů,“ dodal.

Podle dostupných informací Warren Buffett začala nakupovat akcie ConocoPhillips již v prvním čtvrtletí roku 2006 a v prvním kvartále roku 2008 tak již držel 18 milionů akcií firmy. Svůj podíl následně výrazně (a tajně) navýšil zřejmě někam k 84 milionům akcií s průměrnou cenou odhadovanou někde okolo 80 dolarů za akcii. V polovině roku 2008 se přitom ceny titulu pohybovaly až u 96 dolarů, kde nebyly nikdy před tím ani potom. Dnes se dají akcie ConocoPhillips pořídit za 75,6 USD.

Vývoj ceny akcií ConocoPhillips od roku 2000 do současnosti 

Conoco

K dalšímu veřejně oznámenému přešlapu tohoto médii ostře sledovaného miliardáře došlo již na začátku sedmdesátých let, ale Buffett se k němu přiznal až v roce 2008. Odmítl tehdy vynaložit 35 milionů dolarů na nákup televizní stanice Dallas-Fort Worth NBC, která pak za rok 2006 vydělala 73 milionů dolarů před zdaněním. Nabídku dostal od jeho přítele Toma Murphyho, šéfa společnosti Capital Cities Broadcasting, kterou k divestici donutil regulátor.

„Věděl jsem, že ta stanice je tím typem podniku, který nebude potřebovat téměř žádnou investici, má výborné růstové vyhlídky, navíc se lehko řídí a zasypává své vlastníky hotovostí,“ rekapituloval Buffett před čtyřmi lety s tím, že mu to tehdy Murphy vysvětloval, ale on neposlouchal. „Proč jsem tehdy řekl ne? Jediným vysvětlením je, že se můj mozek tehdy vzal dovolenou a zapomněl se mi o tom zmínit,“ zhodnotil po více než třiceti letech. Od té doby Dallas-Fort Worth NBC již vydělala přes miliardu dolarů.

Rok 1993 ale Buffett ve své čtyři roky staré zpovědi prohlásil za období, kdy se dopustil ještě horší investice, než byla ta poslední zmiňovaná. V tomto roce totiž kývnul na převzetí výrobce bot značky Dexter za 433 milionů dolarů. „To co jsem tehdy (při nákupu) považoval za dlouhodobou komparativní výhodu, se vypařilo během několika let,“ napsal ve výroční zprávě za rok 2007.

Dexter

Buffett navíc tímto obchodem nepřišel jen o peníze odpovídající kupní ceně společnosti Dexter, protože za nákup výrobce obuvi zaplatil v akciích Berkshire Hathaway (25 203 akcií typu A), které od té doby razantně nabyly na ceně. „Tento krok změnil náklady pro akcionáře Berkshire z 400 milionů dolarů rovnou na 3,5 miliardy dolarů,“ sebemrskačsky vypočítal miliardář s tím, že se takto přišel o 1,6% podíl v báječném byznysu - Berkshire byl na začátku roku 2008 trhem ceněném na 220 mld. USD, dnes asi na 198 mld. USD, aby získal jeden „úplně bezcenný“.

„Mučit se v myšlenkách vlastními omyly je chybou, ale přiznat si je a zanalyzovat je může být přínosné, i když se tato praktika v zasedačkách velkých korporací příliš nenosí,“ shrnul svůj postoj ke špatným investicím Buffett v dopise akcionářům před deseti lety. Čtyři roky starý dopis potom sděluje jeho přesvědčení, že v budoucnu takovýchto chyb udělá ještě mnoho (což záhy potvrdila nákupem akcií ConocoPhillips) . Další dopis tento investiční guru „pošle“ akcionářům u příležitosti výsledků Berkshire Hathaway za rok 2011 již zítra. Jaké chyby asi udělal loni...

(Zdroj: výroční zprávy Berkshire Hathaway, Bloomberg, GuruFocus, NBC, Dexter)


Váš názor
 •  
  25.02.2012 9:45

  Original sem teda necetl, ale clanek je fajn, diky za nej.
  Cedr
 • to patria
  25.02.2012 0:29

  to ty články překládáte přes google translator nebo dneska redaktor pospíchal na lyžovačku do Špindlu, fakt hrůza..
  bob
Aktuální komentáře
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
8:47Američtí demokraté připravují nový návrh stimulací, futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m