Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rakouský regulátor boj za Erste a RZB nevyhrál. EBA participační kapitál nadále uznávat nebude

Rakouský regulátor boj za Erste a RZB nevyhrál. EBA participační kapitál nadále uznávat nebude

8.3.2012 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Klíčové rakouské bankovní skupiny Erste (464,5 CZK, 2,25%) Group a Raiffeisen Zentralbank budou nuceny navyšovat kapitál na úrovně požadované EBA, aniž by si „pomohly“ participačním kapitálem. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí Evropského bankovního úřadu, který nevyslyšel výzvu rakouského regulátora FMA, aby EBA uznala takzvaný participační kapitál jako součást řádného kapitálu banky pro účely hodnocení její kapitálové vybavenosti.

„Dozorčí rada Evropského bankovního úřadu dnes oznámila, že se rozhodla nadále nezapočítávat participační kapitál (určitá forma kapitálu bez hlasovacích práv) u rakouských bank do požadavku na rezervy bank na úrovni 9 procent rizikově vážených aktiv,“ uvedl dnes mluvčí rakouského regulátora FMA Klaus Grubelnik pro agenturu Bloomberg. Rozhodnutí dozorčí rady po těsném hlasování v poměru 13: 12 hlasům. Grubelnik dodal, že nadále věří, že rakouské banky navýší svůj kapitál na EBA požadovanou úroveň.

Rakouský dohled nad bankami FMA v lednu uvedl, že bude po EBA požadovat, aby zahrnula do kapitálu bank ve svých kritériích nehlasující participační kapitál, který Erste a Raiffeisen emitovaly v roce 2009 jako součást dohod s vládnou pro poskytnutí státní finanční pomoci.

Erste v roce 2009 emitovala privátním investorům participační kapitál v rozsahu 540 milionů eur. Emise byla jednou z podmínek pro poskytnutí vládní pomoci 1,2 miliardy eur. V prosinci přitom EBA kapitálový nedostatek Erste spočetla na celkem 743 milionů eur, role participačního kapitálu tak mohla být poměrně zásadní.

RZB, jako majoritní vlastník Raiffeisen Bank International AG, získala v roce 2009 od soukromých investorů participační kapitál v objemu 750 milionů eur a od státu získala státní pomoc v rozsahu 1,75 miliardy eur. Dohody byly strukturovány stejně u Erste i RZB. Také u RZB participační kapitál EBA neuznala a kapitálový nedostatek spočetla na 2,1 miliardy eur.

Vyjednavači FMA po EBA požadovali uznání výše zmiňovaného participačního kapitálu proto, že byl poskytnut za stejných podmínek, jako státní pomoc, která podléhala schválení Evropské komise. Zástupci rakouského regulátora již dříve uvedli, že neočekávají, že by EBA uznala další podoby participačního kapitálu. Ten je velmi rozšířen právě u rakouských a německých bank.

(Zdroj: Bloomberg, FMA, EBA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data