Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kvůli kritice EK nebude ČR žádat do června o proplácení dotací

Kvůli kritice EK nebude ČR žádat do června o proplácení dotací

14.3.2012 16:20
Autor: ČTK

Česko nebude do června žádat Evropskou komisi (EK) o zpětné proplacení peněz, které stát vyplácí příjemcům dotací z evropských fondů. Příjemci dotací ale budou dostávat peníze bez změny dál. Důvodem opatření jsou výtky EK vůči tuzemskému auditnímu a kontrolnímu systému. ČTK to řekla mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jana Jabůrková. Na pozastavení žádostí do Bruselu upozornil Český rozhlas Radiožurnál.

"Je to jen technické opatření. Podobně to má asi 80 operačních programů v celé Evropské unii," uvedla Jabůrková. Náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun už v pátek ČTK řekl, že celkové pozastavení přílivu peněz ze strukturálních fondů EU do Česka nehrozí.

Opatření se týká čerpání z Evropského fondu pro regionální rozvoj, největšího strukturálního fondu EU, z něhož do České republiky proudí většina unijních peněz.

Nespokojenost bruselských úředníků má napravit přesun auditu z řídících orgánů jednotlivých operačních programů na ministerstvo financí (MF). Úřad Miroslava Kalouska tak převezme auditní pravomoc nejen z regionů, ale i z ostatních ministerstev.

"Na MF budeme přesouvat audity, nikoliv kontrolu. Řídící a manažerská kontrola zůstává na resortech a regionálních radách, tedy u poskytovatelů dotací. Evropská komise má z důvodu velkého počtu auditních zjištění k výkonu těchto kontrol zásadní výhrady. MMR a řídící orgány v termínu do června přijmou nápravná opatření," sdělil ČTK Jakub Haas z tiskového oddělení MF.

V Česku se v poslední době objevují problémy s čerpáním peněz z fondů. Hodně potíží má ministerstvo školství kvůli programu Vzdělání pro konkurenceschopnost. U něj reálně hrozí, že by ČR mohla o peníze přijít. EK už kvůli problémům před časem pozastavila vyplacení 1,2 miliardy korun. Z programu by ČR mohla získat až 53 miliard korun a nyní se Praha snaží zabránit tomu, aby se celý program kvůli pochybením v ČR zastavil.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj 788,7 miliardy korun. Příjemci dotací už z této částky dostali 313,2 miliardy, tedy kolem 40 procent. Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu, Brusel proplácí tyto peníze až zpětně.


Váš názor
  •  
    14.3.2012 16:30

    Tahle vláda k.... všechno co může. hlavně že bude ožebračovat důchodce. A dost musím přestat.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC