Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra v ekonomiku ČR se propadla do červených čísel, zhoršila se mezi podniky i spotřebiteli

Důvěra v ekonomiku ČR se propadla do červených čísel, zhoršila se mezi podniky i spotřebiteli

24.5.2012 9:18
Autor: Redakce, Patria Online

Celková důvěra v domácí ekonomiku se v květnu opět snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se ve srovnání s dubnem snížil o 1,6 bodu na mínus 1,4 bodu. Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku celkově zhoršila na 6,0 bodu z dubnových 7,5 bodu, když se mírně zvýšila jen v obchodě; ve stavebnictví, ve vybraných službách a v průmyslu klesla. Důvěra spotřebitelů se snížila také, a to z mínus 29,3 bodu na mínus 31 bodu. Meziročně je souhrnný indikátor důvěry nižší, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

důvěra 0512

Index spotřebitelské důvěry se v květnu meziměsíčně snížil a i v meziročním srovnání je stále nižší. "Ze šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců zvýšily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i ze zhoršení jejich vlastní finanční situace," oznámil ČSÚ. Nepatrně se snížil také podíl těch, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti. Úmysl spořit se snížil také. Respondenti se i nadále obávají růstu cen.

V průmyslu se v květnu hodnocení současné celkové ekonomické situace snížilo, stejně jako hodnocení současné celkové a zahraniční poptávky. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů nezměnily. Firmy očekávají pro příští tři měsíce nepatrný pokles tempa výrobní činnosti a také tempa zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou nižší než v dubnu. Celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci snížila, meziročně je také nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v květnu téměř nezměnilo. Hodnocení celkové poptávky se oproti dubnu snížilo. Respondenti očekávají mírné zlepšení ve stavební činnosti a stejně tak i mírné zvýšení zaměstnanosti. Zajištění práce zakázkami se mírně snížilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro příští tři měsíce jsou nižší než v dubnu, pro příštích šest měsíců zůstaly stejné. Celkově se důvěra ve stavebnictví v květnu snížila a je stále nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace oproti dubnu téměř nezměnilo. Zásoby se nezměnily také. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou oproti minulému měsíci vyšší. Celkově se v květnu důvěra v obchodě meziměsíčně mírně zvýšila, ale v meziročním srovnání je stále nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb se v květnu hodnocení současné ekonomické situace oproti dubnu zvýšilo. Hodnocení poptávky se snížilo, stejně tak i její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou nižší než v dubnu. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně snížila a i v meziročním srovnání je nižší.
 
(Zdroj: ČSÚ, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data