Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Emise CO2 v USA díky břidlicovému plynu prudce klesly

IEA: Emise CO2 v USA díky břidlicovému plynu prudce klesly

24.5.2012 12:53
Autor: ČTK

Bouřlivý rozvoj těžby břidlicového plynu v posledních pěti letech vedl ve Spojených státech k prudkému poklesu emisí oxidu uhličitého, hlavního skleníkového plynu. Přebytek plynu na trhu a propad jeho cen využily americké elektrárny k masovému přechodu z uhlí na plyn, uvedla podle dnešního britského listu Financial Times Mezinárodní agentura pro energii (IEA). 

Emise CO2 v USA klesly za posledních pět let o 450 milionů tun, což byl nejhlubší pokles mezi zeměmi, které IEA sleduje, včetně Evropské unie. USA přitom odmítly ratifikovat Kjótský protokol o snižování emisí a pokusy zavést zde podle vzoru EU povinné snižování emisí spojené s jejich obchodováním zkrachovaly. 

V Číně naopak emise vzrostly jen loni o 9,3 procenta čili více než 700 milionů tun. Indie už podle IEA předstihla Rusko a stala se čtvrtým největším emitentem CO2 po Číně, USA a EU. 

Vedle boomu břidlicového plynu, díky němuž se USA staly v plynu soběstačnými, přispělo k poklesu emisí i soustavné zvyšování energetické účinnosti v dopravě. "Je to příběh úspěchu, založený na kombinaci politických opatření a technologie - opatření podněcujících zvyšování účinnosti a technologie, která umožnila těžbu břidlicového plynu," řekl britskému listu šéf IEA Fatih Birol. 

Podle ministerstva energetiky USA se produkce elektrické energie z uhelných elektráren za posledních 12 měsíců snížila o 19 procent, zatímco produkce plynových elektráren vzrostla o 38 procent. Elektrárny na plyn emitují na jednotku energie asi jen polovinu emisí uhelných elektráren. 

Zatímco před deseti lety byla těžba plynu z hlubokých břidlic v USA okrajovou záležitostí, díky spojení technologií horizontálních vrtů a hydraulického štěpení hornin USA už v roce 2010 překonaly Rusko a staly se největším producentem plynu na světě. Nyní se plyn z břidlic podílí na celkové těžbě v USA čtvrtinou a odhaduje se, že do 20 let by to měla být polovina. V Evropě se zatím s výraznějším rozvojem těžby břidlicového plynu zatím nepočítá, protože jeho kritikům se zde daří šířit tvrzení, že tato aktivita může znečistit podzemní vody. 

"Břidlicová revoluce" srazila v USA ceny plynu zhruba na sedminu úrovně v Evropě nebo v Asii a vyvolala naděje na to, že do Spojených států se díky levné energii vrátí průmyslová výroba, kterou firmy v minulých desetiletích převáděly do Číny a dalších levných zemí. Na rozdíl od vládami preferovaných obnovitelných zdrojů, které bez vysokých veřejných subvencí nejsou schopny přežít a zvyšují tím ceny energie, nové zdroje plynu daňové poplatníky nic nestojí a spotřebitelům energii zlevňují.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data