Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol čeká za 2Q negativní EBIT, horší proti 1Q. Mimořádné položky výsledky neovlivní

Unipetrol čeká za 2Q negativní EBIT, horší proti 1Q. Mimořádné položky výsledky neovlivní

19.07.2012 8:28, aktualizováno: 19.7. 8:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Představenstvo tuzemské petrochemické skupiny Unipetrol odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny za druhé čtvrtletí roku bude negativní a horší než v prvním čtvrtletí roku 2012, zveřejnila dnes v odhadu firma. LIFO efekt byl negativní v důsledku nižší ceny ropy a nižších cen rafinérských a petrochemických produktů. EBIT podle metodiky LIFO bude tedy lepší než vykázaný IFRS EBIT, dodal Unipetrol.

Podle společnosti nebyly ve 2. čtvrtletí 2012 zaúčtovány žádné významné jednorázové položky. Unipetrol odhaduje, že operace s CO2 povolenkami budou mít ve 2. čtvrtletí 2012 pozitivní dopad na EBIT ve výši přibližně 50 milionů korun, vývoj směnných kurzů naopak negativní dopad ve výši přibližně -550 milionů korun. Koruna ve čtvrtletí zůstala vůči euru stabilní, zatímco vůči dolaru mezikvartálně o 3 % oslabila, uvádí Unipetrol. „Odhaduje se, že tento negativní efekt byl do značné míry kompenzován zisky z jiných finančních instrumentů,“ uvedla firma.

Unipetrol odhaduje za 2Q12 modelovou rafinérskou marži 2,6 USD/b, mezikvartálně o 22 % a meziročně o 877 % vyšší, za celé pololetí pak na úrovni 2,4 USD/b, meziročně o 152 % vyšší. U modelové petrochemické marže u olefinů Unipetrol počítá s úrovní 400 EUR/t, mezikvartálně +46 % a meziročně +14 %, za celé pololetí pak s 337 eury za tunu, což by bylo meziroční zhoršení o 3 %. Modelová petrochemická marže u polyolefinů je odhadována na úrovni 271 EUR/t, mezikvartálně -10 % a meziročně -25 %, za pololetí 228 EUR/t, což vytváří meziroční pokles o pětinu.

Komentář představenstva k předběžným 2Q12 provozním a makroekonomickým údajům:

Cena ropy v průběhu čtvrtletí nepřetržitě klesala a v červnu dosáhla úrovně pod 100 dolarů za barel. Průměrná kvartální cena ropy dle statistik Unipetrolu mezikvartálně poklesla o 9 % na úroveň 108,3 USD/b. Průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural se mezikvartálně zvýšil o 67 % na úroveň 2,1 dolaru za barel.

„Rafinérské marže z dieselu a především benzínu si udržely poměrně slušné úrovně, spread na primárním benzínu na druhou stranu zaznamenal výrazný pokles. Petrochemické marže se mezikvartálně výrazně zvýšily kvůli enormnímu nárůstu marží z olefinů. Přibližně 10% pokles marží z polyolefinů toto zvýšení poněkud zmírnil,“ uvedl Unipetrol.

Rafinérie

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost segmentu rafinérie ve 2. čtvrtletí 2012, podle Unipetrolu byly: vyšší průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural, i když mírně oslaben vyšším průměrným rozdílem mezi cenou ropy Brent a jinými sladkými ropami (pozitivní), dále vyšší modelová rafinérská marže ovlivněná rekordními spready na benzínu a relativně stabilními spready na dieselu. Naopak negativně dle Unipetrolu působil výrazný pokles spreadů z primárního benzínu či odstávka rafinérie Paramo od poloviny května z důvodu slabé všeobecné poptávky po dieselu a nízké konverzní kapacitě a komplexitě této rafinérie.

Petrochemie

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost petrochemického segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, byly dle Unipetrolu výrazně o 46 % vyšší modelová marže z olefinů v důsledku markantního nárůstů spreadů etylénu, propylénu a benzenu k primárnímu benzínu a nižší modelová marže z polyolefinů o 10 % v důsledku horších spreadů polyetylénu a polypropylénu k etylénu a propylénu. Unipetrol potvrdil slabší prodejní objemy o 7 % „kvůli poklesu prodejů u většiny produktů v důsledku slabé makroekonomické dynamiky na klíčových trzích“.

Maloobchodní prodej

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost maloobchodního segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, pak dle Unipetrolu byly vyšší prodejní objemy, zejména benzínu, v souvislosti se sezónností kvartálu a začínající motoristickou sezónou, na druhou stranu nižší prodejní objemy v meziročním srovnání kvůli slabé dynamice HDP a reálných mezd, stabilní jednotkové marže z dieselu a vyšší jednotkové marže z benzínu, první viditelný dopad implementace konceptu Stop Cafe vedoucí k nárůstu tržeb z gastronomie. „Pokračující nárůst registrovaných společností obchodujících motorová paliva, úzce související s podvody na DPH, je patrný v rostoucích importech dieselu z Německa,“ dodal také Unipetrol.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.04.2020
6:13Čína využívá pádu ropy k doplnění strategických zásob
02.04.2020
22:01S&P 500 roste, ropa letí
17:50Černá labuť a černá korporátní nula
17:35Akcie přečkaly americká data a Trump posílá ropu dál nahoru  
17:17Bezprecedentní kolaps poptávky dále drtí cenu ropy  
16:51Bloomberg: Na trhu je nedostatek nejžádanějších zlatých cihel
15:32Tvrdá čísla o zastavení ekonomiky - rekordní nával na úřadech práce v USA
14:37King: Musíme udržet nad vodou co nejvíce firem, dluhy jsou nyní druhořadým problémem
13:43Jan Bureš: Očekáváme sérii výrazně horších čísel a absenci zásadně nových stimulů
12:39Ve Španělsku přišel v březnu o práci rekordní počet lidí
12:06Odměňování akcionářů na pražské burze: Kvůli viru s mnoha otazníky  
11:26Bloomberg: Noční můra zakladatelů eura se může zhmotnit v Itálii
10:35Spekulace o konci cenové války a další americká data  
10:00Jan Bureš a týdenní update: Dopady koronaviru do české ekonomiky 3
9:47Erste Group kvůli malé předvídatelnosti pozastavuje výhled na celý rok
9:07Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
9:06Rozbřesk: Aktivita v průmyslu jako pohled z útesu a Saúdové drtí trh s ropou
8:43Evropské akcie mohou ráno opatrně růst, ropa odskočila nahoru  
7:58Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o změně vlastnictví emitenta cenných papírů
6:13Gros: Se zavázanýma očima správnou cestu z pandemie nenajdeme

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI ve službách
9:55DE - PMI ve službách
10:00EMU - PMI ve službách
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
15:45USA - PMI ve službách (Markit)
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru