Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Unipetrol čeká za 2Q negativní EBIT, horší proti 1Q. Mimořádné položky výsledky neovlivní

Unipetrol čeká za 2Q negativní EBIT, horší proti 1Q. Mimořádné položky výsledky neovlivní

19.7.2012 8:28, aktualizováno: 19.7. 8:34
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Představenstvo tuzemské petrochemické skupiny Unipetrol odhaduje, že vykázaný EBIT skupiny za druhé čtvrtletí roku bude negativní a horší než v prvním čtvrtletí roku 2012, zveřejnila dnes v odhadu firma. LIFO efekt byl negativní v důsledku nižší ceny ropy a nižších cen rafinérských a petrochemických produktů. EBIT podle metodiky LIFO bude tedy lepší než vykázaný IFRS EBIT, dodal Unipetrol.

Podle společnosti nebyly ve 2. čtvrtletí 2012 zaúčtovány žádné významné jednorázové položky. Unipetrol odhaduje, že operace s CO2 povolenkami budou mít ve 2. čtvrtletí 2012 pozitivní dopad na EBIT ve výši přibližně 50 milionů korun, vývoj směnných kurzů naopak negativní dopad ve výši přibližně -550 milionů korun. Koruna ve čtvrtletí zůstala vůči euru stabilní, zatímco vůči dolaru mezikvartálně o 3 % oslabila, uvádí Unipetrol. „Odhaduje se, že tento negativní efekt byl do značné míry kompenzován zisky z jiných finančních instrumentů,“ uvedla firma.

Unipetrol odhaduje za 2Q12 modelovou rafinérskou marži 2,6 USD/b, mezikvartálně o 22 % a meziročně o 877 % vyšší, za celé pololetí pak na úrovni 2,4 USD/b, meziročně o 152 % vyšší. U modelové petrochemické marže u olefinů Unipetrol počítá s úrovní 400 EUR/t, mezikvartálně +46 % a meziročně +14 %, za celé pololetí pak s 337 eury za tunu, což by bylo meziroční zhoršení o 3 %. Modelová petrochemická marže u polyolefinů je odhadována na úrovni 271 EUR/t, mezikvartálně -10 % a meziročně -25 %, za pololetí 228 EUR/t, což vytváří meziroční pokles o pětinu.

Komentář představenstva k předběžným 2Q12 provozním a makroekonomickým údajům:

Cena ropy v průběhu čtvrtletí nepřetržitě klesala a v červnu dosáhla úrovně pod 100 dolarů za barel. Průměrná kvartální cena ropy dle statistik Unipetrolu mezikvartálně poklesla o 9 % na úroveň 108,3 USD/b. Průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural se mezikvartálně zvýšil o 67 % na úroveň 2,1 dolaru za barel.

„Rafinérské marže z dieselu a především benzínu si udržely poměrně slušné úrovně, spread na primárním benzínu na druhou stranu zaznamenal výrazný pokles. Petrochemické marže se mezikvartálně výrazně zvýšily kvůli enormnímu nárůstu marží z olefinů. Přibližně 10% pokles marží z polyolefinů toto zvýšení poněkud zmírnil,“ uvedl Unipetrol.

Rafinérie

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost segmentu rafinérie ve 2. čtvrtletí 2012, podle Unipetrolu byly: vyšší průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural, i když mírně oslaben vyšším průměrným rozdílem mezi cenou ropy Brent a jinými sladkými ropami (pozitivní), dále vyšší modelová rafinérská marže ovlivněná rekordními spready na benzínu a relativně stabilními spready na dieselu. Naopak negativně dle Unipetrolu působil výrazný pokles spreadů z primárního benzínu či odstávka rafinérie Paramo od poloviny května z důvodu slabé všeobecné poptávky po dieselu a nízké konverzní kapacitě a komplexitě této rafinérie.

Petrochemie

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost petrochemického segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, byly dle Unipetrolu výrazně o 46 % vyšší modelová marže z olefinů v důsledku markantního nárůstů spreadů etylénu, propylénu a benzenu k primárnímu benzínu a nižší modelová marže z polyolefinů o 10 % v důsledku horších spreadů polyetylénu a polypropylénu k etylénu a propylénu. Unipetrol potvrdil slabší prodejní objemy o 7 % „kvůli poklesu prodejů u většiny produktů v důsledku slabé makroekonomické dynamiky na klíčových trzích“.

Maloobchodní prodej

Hlavními faktory, které ovlivnily mezikvartální výkonnost maloobchodního segmentu ve 2. čtvrtletí 2012, pak dle Unipetrolu byly vyšší prodejní objemy, zejména benzínu, v souvislosti se sezónností kvartálu a začínající motoristickou sezónou, na druhou stranu nižší prodejní objemy v meziročním srovnání kvůli slabé dynamice HDP a reálných mezd, stabilní jednotkové marže z dieselu a vyšší jednotkové marže z benzínu, první viditelný dopad implementace konceptu Stop Cafe vedoucí k nárůstu tržeb z gastronomie. „Pokračující nárůst registrovaných společností obchodujících motorová paliva, úzce související s podvody na DPH, je patrný v rostoucích importech dieselu z Německa,“ dodal také Unipetrol.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data