Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Bohatí skrývají v daňových rájích až 32 bilionů dolarů

Studie: Bohatí skrývají v daňových rájích až 32 bilionů dolarů

23.7.2012 10:38
Autor: ČTK

Bohatí lidé a jejich rodiny mají na účtech v daňových rájích ukryto až 32 bilionů amerických dolarů. To představuje ztrátu na daních z příjmů 280 miliard USD (5,9 bilionu Kč). Vyplývá to ze zprávy zveřejněné skupinou bojující proti daňovým rájům Tax Justice Network, kterou vypracoval bývalý ekonom konzultační společnosti McKinsey & Co. James Henry. 

Objem majetku v daňových rájích je větší, než velikost americké a japonské ekonomiky dohromady. Studie odhaduje pouze objem soukromých financí na účtech v daňových rájích, nezahrnuje nefinanční majetek jako reality, zlato, jachty nebo dostihové koně. Podle Henryho odhadů se částka na účtech na konci roku 2010 pohybovala v rozmezí 21 až 32 bilionů USD

Soukromý majetek v daňových rájích představuje "obrovskou černou díru ve světové ekonomice", uvedl Henry v prohlášení. Studie použila údaje od Světové banky, Mezinárodního měnového fondu, Organizace spojených národů a centrálních bank a byla zveřejněna v době rostoucích obav veřejnosti i politiků z daňových úniků a vyhýbání se placení daní. Úřady v některých zemích, včetně Německa, dokonce platí za informace o možných daňových únicích ukradené z bank. 

Zpráva také zdůrazňuje dopad, jaký má přesun peněz bohatých lidí do daňových rájů na rozvahy 139 rozvojových zemí. Podle průzkumu od 70. let minulého století nahromadili nejbohatší občané těchto zemí v daňových rájích 7,3 bilionu až 9,3 bilionu USD, napsala agentura Reuters.


Váš názor
 •  
  23.7.2012 13:59

  Pokud budou v Evropě (a potažmo i jinde) vlády pronásledovat píli a úspěch vyšším zdaněním příjmů, všichni chytří lidé budou pirozeně hledat cesty, jak vyššímu zdanění (progrese) případně vysokému zdanění (absolutně) zabránit. Budou-li daně rozumné a pro všechny proporcionálně stejné, jen málokdo bude riskova a vynakládat náklady na vyhýbání se daním. Kdyby ti, co dělají politiku, měli alespoň 2 semestry ekonomie, neměli bychom tady nad čím vůbec diskutovat. :-) Nadto společnost potřebuje chytré a schopné ... jejich totiž málo ... a kdo potom bude změstnávat ty méně schopné ... :-) To si většina méně schopných nerada připouští. Takže chytré a schopné nepronásledujme ... (tím nemám na mysli hospodářské zločince ale jen zdanění)
  Metaforos
 •  
  23.7.2012 10:56

  nojo, daňové ráje, ale jak proti nim bojovat ? je opravdu docela nespravedlivé, že firmy využívají infrastruktury v západních zemích, ale daně neplatí
  sid_cz
  •  
   23.7.2012 11:14

   Bojovat proti daňovým rájům dost dobře nejde, protože je to vměšování do záležitostí cizích států. Zato velmi dobře lze prosazovat legislativu vlastní. Tedy proti převádění firem do těchto států. Je to v moci parlamentů a vlád. Nikdo a nic se tím neporuší a znevýhodní. Jen se toho vlády a politici bojí, aby nepřišli o toky peněz z těchto firem, kterým je vyvedení majetků umožněno. Daňové ráje za takové jednání nenesou vinu. To se jenom snaží nakecat lidem s cílem věřit vlastním vládám.
   Jesse
   •  
    23.7.2012 16:08

    já to tak i vlastně myslel, mě je jasné, že my nemůžeme banánové republice diktovat, jaké mít daně
    sid_cz
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data