Soukromý sektor v eurozóně v červenci oslabuje již šestý měsíc v řadě a zesiluje tak obavy, že ekonomika se už nachází v recesi. Index nákupních manažerů v průmyslu za tento měsíc nečekaně klesl na 44,1 bodu z 45,1 bodu, ačkoli se očekával mírný růst na 45,2 b, a je tak nejníže za tři roky. PMI ve službách vzrostl na 47,6 b. z 47,1 (konsensus 47,1 b.) a kompozitní index nákupních manažerů, který je vodítkem růstu, v červenci stagnoval na 46,4 bodu, jak očekávali analytici v průzkumu Bloomberg. Ztráty zaznamenaly klíčové složky nových zakázek, zaměstnanosti i produkce.
Index tak setrval už šestý měsíc v řadě pod hranicí 50 bodů, jež odděluje celkový růst od poklesu v sektoru. "Naznačuje to, že se situace zhoršuje. Pokles ve zpracovatelském sektoru dále zrychluje,“ řekl Chris Williamson, hlavní ekonom společnosti Markit.
Vývoj indexu PMI v eurozóně
Červencový PMI odpovídá při nezměněném vývoji v dalších měsících poklesu hrubého domácího produktu eurozóny ve třetím čtvrtletí o 0,6 procenta, uvedl Williamson. Takovýto pokles čeká firma už ve druhém čtvrtletí, což by znamenalo, že pokud se situace během léta nezlepší, spadne eurozóna do nové recese. "Pokles táhne stále prudší propad ve zpracovatelském průmyslu, kde produkce klesla čtvrtletním tempem kolem jednoho procenta," řekl Williamson. Německá ekonomika podle něj nyní oslabuje nejvýrazněji za tři roky a rovněž pokles okrajových ekonomik eura je nejsilnější od poloviny roku 2009. Jediné známky zlepšení zaznamenává sektor služeb ve Francii, což ale bude podle ekonoma Markit zřejmě jen dočasný jev.
Německý průzkum PMI v úterý ukázal, že soukromý sektor největší evropské ekonomiky se v červenci smrštil třetí měsíc v řadě. Německý PMI ve výrobě klesá v červenci na 43,3 b. z 45 bodů při očekávání mírného růstu na 45,1 b., ve službách klesá na 49,7 b. z 49,9 b. při konsensu rovných 50 bodů. Pokles zaznamenala také výroba ve Francii, kde se PMI tento měsíc snížil na 43,6 b. z 45,2 b. při očekávání 45,5 bodu, ve službách ovšem vzrostl na 50,2 b. z 47,9 b. při konsensu 47,5 b.
Krize v Evropě v červnu dále eskalovala v podobě žádostí o zahraniční finanční pomoc Kypru a hlavně Španělska. Evropská měna během posledních třech měsíců oslabila vůči dolaru zhruba o 8 procent, což jasně dokazuje, co je hlavním zdrojem obav investorů.
Červencová prognóza MMF počítá s poklesem ekonomiky eurozóny o 0,3 procenta v letošním roce a návratem k růstu o síle 0,7 % v roce příštím. ECB očekává letošní pokles HDP o 0,1 procenta.
Vzpamatovávat se naopak začíná čínský zpracovatelský průmysl. Index PMI tu vzrostl na 49,5 bodu, nejvýše od února, ačkoli zůstává již devátý měsíc v řadě v pásmu poklesu.
(Zdroj: Markit, Bloomberg, čtk)