Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skandál kolem polského fondu Amber Gold může sahat i do blízkosti premiéra

Skandál kolem polského fondu Amber Gold může sahat i do blízkosti premiéra

16.08.2012 15:23
Autor: ČTK

Polská vláda se dnes mimořádně sešla, aby se začala zabývat skandálem kolem investičního fondu Amber Gold. Ten začátkem tohoto týdne zastavil činnost a vyšetřovatelé zkoumají, zda se fond nedopouštěl nezákonných aktivit. Podle agentury PAP existuje podezření, že fond fungoval na principu pyramidové hry. Mezitím také vyšlo najevo, že má s fondem souvislost i syn premiéra Donalda Tuska.

Právě Tusk dnes jedná se zástupci ministerstev financí a spravedlnosti, setkat se má také s guvernérem centrální banky a s představiteli úřadu pro dohled nad finančním systémem.

Dozorové orgány zjišťují, zda mají státní finanční instituce zodpovědnost a zda je v jejich pravomoci varovat soukromé investory před podniky, které nabízejí velmi riskantní investice. Do této kategorie totiž patřil i fond Amber Gold. O své peníze se teď obává zhruba 50.0000 Poláků, kteří do fondu investovali.

Agentura vnitřní bezpečnosti nyní prochází účetnictví a další dokumenty fondu. V polských médiích se v minulých dnech objevilo podezření, že se fond angažoval v takzvaném praní špinavých peněz, tedy v legalizaci výnosů pocházejících z trestné činnosti.

Nesrovnalosti kolem fondu vyšly najevo už před několika týdny, a to v souvislosti s bankrotem leteckých společností OLT Express Regional a OLT Express Poland. Obě provozovala společnost OLT Express, kterou právě fond Amber Gold vlastnil.

Obě letecké společnosti podle agentury PAP uvedly, že bankrot vyhlásily kvůli tomu, že se Amber Gold stáhnul z firmy OLT Express. Kolaps aerolinek i problémy fondu Amber Gold mají v Polsku vážné dopady, neboť se ukázalo, že pro OLT Express pracoval syn premiéra Tuska. Neodradilo jej ani to, že podle tamních médií věděl o pochybné pověsti zakladatele fondu.

Fond Amber Gold byl založen v roce 2009 a v jeho čele stál 28letý Marcin Plichta. Firma, která má sídlo v Gdaňsku, se zaměřovala na obchodování se zlatem. Komise pro finanční dohled (KNF) přitom už v roce 2009 gdaňskou prokuraturu upozornila, že fond Amber Gold patrně vyvíjí bankovní činnost, ačkoliv nemá potřebnou licenci. Prokuratura se nejprve odmítla případem zabývat a s vyšetřováním začala až v roce 2011.

Fond nabízel investice do zlata, cenu kovu na světových trzích ale investice nekopírovala. Fond se angažoval v obchodech s deriváty, které si vybíral podle vlastního uvážení. Zástupci fondu tvrdí, že klientům dluží asi 24 milionů dolarů (zhruba 486 milionů Kč) a slíbili, že je postupně vrátí. Žádný harmonogram pro výplatu peněz ale zatím nestanovili.

Americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ) ve středu napsal, že skandál kolem fondu Amber Gold otřásl důvěrou v efektivitu finanční regulace v Polsku. List připomněl, že Polsko je zdaleka největší zemí ze skupiny relativně nových členů Evropské unie, a všiml si i dopadů, které skandál zanechává v polských politických kruzích.


Váš názor
 • paar vygoooglovaných k tématu
  16.08.2012 16:31

  Jak se nazývá bezruký Polák? Důvěryhodná osoba---Co je dobrého na zimě? Poláci mají ruce ve vlastních kapsách---Věta obsahující sedm slov a čtyři lži: Poctivý Polák jede vlastním autem do práce---Proč po narození polské dítě plácnou dvakrát po zádech? Poprvé aby začalo dýchat. Podruhé aby vrátilo primáři hodinky---Jak se pozná, že v okolí je příliš Poláků? Cikáni pojišťují majetek.---Proč musel David Copperfield zrušit polské turné? Nikdo se o show nezajímal, v Polsku není nic mimořádného, když něco zmizí.
  bob
  • Re: paar vygoooglovaných k tématu
   16.08.2012 16:39

   bobiku - nevim, ale to není fer - předpokládám, že jsi zaregistroval vpříhraničních shopech v Německu a Rakousku v jakém jazyce jsou psané cedule, že vybrané zboží se platí u pokladny u vchodu.A mimochodem pokud se ztratí lyže u restaurací v evropských lyžařských centrech, tak se prvni podezírají našinci.A co se týče rozkradených fondů, tak myslím, že nás Poláci již nedohoní !
   AMN
   • ..richtig
    16.08.2012 16:53

    Keyinvestments, Progres Invest, Finnex, IS Invescom...
    bob
  • Re: paar vygoooglovaných k tématu
   16.08.2012 16:39

   Nevím, proč se češi na poláky neustále vytahují.V červnu na MS nám poláci udělili nlekci slušnosti, vstřícnosti,kulturního chování včetně kvalitních silnic,
   Velkamedvědice
   • ReRe: paar vygoooglovaných k tématu
    16.08.2012 17:10

    Jj, to jsem taky četla... ;-)
    Kalka.
   •  
    16.08.2012 16:40

    naše souhra už je dokonalá, že :-)
    AMN
    •  
     16.08.2012 17:02

     čím dál na východ, tím víc se krade.
     Jesse
     •  
      16.08.2012 17:28

      tak dlouho jde clovek na vychod, az se ocitne na zapade
      Azb
      •  
       16.08.2012 17:42

       čéče, teď mi vrtá hlavou, kterým směrem je Austrálie. Na východ, nebo na západ? Kerej vůl vymyslel to značení východ a západ. Třeba pro nás, co jezdíme na Hawai, je Čína je na západě a USA na východě. Jeden by se z toho posral :-)))
       Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university