Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Týden na pražské burze: Na ECB a Fedu trh přepnul na riziko a finance. CETV +19 %, Erste +9 %

Týden na pražské burze: Na ECB a Fedu trh přepnul na riziko a finance. CETV +19 %, Erste +9 %

14.9.2012 18:37
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Růst finančních titulů i zmátoření akcií mediální skupiny CETV přinesl právě uplynulý týden pražské burze. Trh ve čtvrtek večer uslyšel z amerického Fedu, co slyšet chtěl: QE3 skrze odkupy hypotečního dluhu, pokračování programu Twist do konce letoška, sazby u nuly nejméně do poloviny roku 2015. Spolu s o týden starším oznámením ECB, že míní intervenovat neomezeně a sterilizovaně na sekundárním trhu dluhopisů a spolu s ANO německého ústavního soudu ratifikaci ESM, což otevírá cestu koordinované akci s ECB, se trhy v pátek vydaly prudce vzhůru v čele s finančními tituly. To index PX obrátilo do 1% zisku a vyslalo jej na závěrečných 977,9 bodu. Vlažné celotýdenní bilanci pak odpovídá také rozložení rostoucích a klesajících titulů pražského SPADu na řádově polovinu.

Jako vítěz z uplynulého týdne odcházejí akcie CETV s růstem o 18,95 procenta na 142,5 . Za nimi je již aktivněji na vývoj sentimentu ve finančním sektoru reagující Erste se ziskem 9,11 % na 473 korun. Dařilo se v týdenní bilanci i NWR, Philip Morris ČR i Komerční bance. Na opačném konci nepřekvapivě jednak sentimentu na trhu a jednak období po dividendě stojí akcie Telefóniky ČR se ztrátou 7,22 % na 384,1 koruny. Pojďme si shrnout jednotlivé zprávy k tuzemským titulům.

Vítězové a poražení uplynulého týdne na pražské burze:
Růsty % změna Závěr Poklesy % změna Závěr
CETV 18,95 142,50 Telefónica CR -7,22 384,10
Erste 9,11 473,00 KITD -4,13 58,00
NWR 3,89 93,50 Orco -3,61 39,03
PM ČR 2,50 11500,00 ČEZ -1,45 735,20
KB 1,13 3944,00 Unipetrol -0,57 173,00
Pegas 0,39 465,50 VIG -0,16 830,20
Fortuna 0,07 89,40 AAA Auto 0,00 20,30

 

Úvod nového týdne přinesl na pražskou burzu menší výběr zisků, který ve spojení s podividendovým propadem na Telefónice CR vyústil v 1,5% pokles celého indexu. Akcie Telefóniky CR obchodovaly první den bez nároku na dividendu ve výši 27 . NWR informovala, že v rámci odměny pro odcházejícího CEO Salamona vydala celkem 267.019 akcií, u kterých pro něj schválila opce po 0,01 EUR/akcie. Zisk přesahující 5 % hranici si připsalo zámořské CETV, které tak dohánělo svůj páteční růst na primárním trhu. KIT digital po další dva roky zajistí internetové vysílání České televize, kdy vyhrála tendr mezi třemi uchazeči. Společnost službu pro ČT zajišťovala také v letech 1998 až 2011.

V úterý PX pokračovat v ústupu. V poklesu pokračovala Telefónica CR bez dividendy. Úprava návrhu zdanění cigaret od příštího roku ve své současné podobě zajistí, že ceny levnějších cigaret stoupnou víc, než segment drahých, značkových, napsal tisk s tím, že předlohu ovlivnil osobně ministr financí Miroslav Kalousek a hovořit by měla ve prospěch společnosti Philip Morris ČR. Tabáková daň měla dle původních návrhů na požadovanou úroveň ze strany EU (stanovená minimální daň pro ten který rok) stopnout v jednom kroku, odehraje se ale ve dvou, rozloženě do dvou let. Zvýšení daně se od levného po nejdražší segment pohybuje mezi 2 až 11 pro období následujících dvou let.

Analytici Goldman Sachs sice potvrdili doporučení pro akcie ČEZ na stupni „neutral“, ale snížili cílovou cenu z dosavadních 960 korun na 918 . Goldman Sachs v sektoru vidí i jiné lepší příležitosti a v analýze nabídla strategii, která by měla přinést při dodržení daných pravidel nemalé zisky. Sám ČEZ oznámil, že v jaderné elektrárně Temelín končí plánovaná odstávka na prvním výrobním bloku. NWR pak oznámila poslední informaci ohledně výplaty dividendy ze zisku za první pololetí - směnný kurz 0,79780 EUR/GBP pro ty akcionáře, kteří se rozhodli pro výplatu dividendy v britských librách. Výplata proběhne ve středu 19. září.

Se středeční seancí dorazil na pražský trh růst, který byl podpořen kladným verdiktem německého ústavního soudu k ratifikaci evropského záchranného mechanismu ESM i k fiskálními paktu, byť si prosadil podmínku, omezující závazky Německa vůči fondu na 190 miliard eur bez schválení dolní komorou parlamentu. Erste Bank si připsala 2,5% zisk. Prezident EK Barroso představil návrh jednotného dozoru nad bankami v eurozóně. Ten se má týkat úplně všech bank a spořitelen a má začít do ledna 2014. Z menších zástupců nejvíce ztrácelo Orco, které se obchodovalo s 3% ztrátou u 37,5 . Analytici KB zlepšili doporučení na titulu na „držet“, akcie se dostaly pod roční cílovou cenu. KB očekává další prodejní tlak s tím, jak na dluhopisy zaměřené fondy, které se z podílníků Orka staly akcionáři, opouštějí své pozice. Směnu dluhu celkově vidí pozitivní pro stabilizaci bilance Orka, byť i jako omezení budoucího růstového potenciálu.

Ve čtvrtek PX zasáhl 1% výběr zisků, který bylo možno nazvat opatrnostní před rozhodnutím Fedu. Stalo se tak ale na velmi nízkém 0,4 mld. objemu obchodů. Erste odevzdala 2,6 %, ztratily také KB a VIG. Šéf Komerční banky Henri Bonnet potvrdil, že Komerční banka má potenciál ve střednědobém horizontu nadále vyplácet dividendu v rozsahu 60 až 70 procent čistého zisku. Skeptický se ale vyjádřil ke členství České republiky v plánované bankovní unii. Ta by sice měla být pouze pro banky eurozóny, ale rakouský finanční regulátor se dnes nechal slyšet, že by rád vpustil i banky z evropských zemí regionu CEE, kde se eurem (ještě) neplatí. Proti této myšlence se podobně jako šéf KB vyjádřil i premiér Nečas. Z menších zástupců si o 5 procent polepšilo Orco.

Závěr týdne na lokálním trhu proběhl ve znamení optimistické nálady. Ben Bernanke totiž ve čtvrtek večer našeho času splnil „přání trhů“ a oznámil časově neomezené QE3 zaměřené na cenné papíry kryté dluhopisy, zejména hypoteční dluh. Fed tempo nákupů hodlá držet na 40 miliardách dolarů měsíčně. Vedle QE 3 do konce roku pokračuje program TWIST, nejméně do poloviny roku 2015 bude pak Fed držet sazby u nuly.

V centru zájmu byly po celý den především finance. Erste končila na denních maximech u 473 s 7,6% ziskem, Komerční banka si připsala 3 %, podobně VIG. Na akciích VIG zahájila Nomura pokrývání s doporučením "koupit" a cílovou cenou 45 EUR, cca 1097 .

Erste se podle pátečních HN příliš nedaří investice do Bulovky. Immorent vložila formou leasingu 4,2 mld. do stavby supermoderní kliniky pro léčbu rakoviny v Praze na Bulovce. Podle dnešních HN Erste počítala s tím, že se jí peníze vrátí do deseti let. Projekt ale už rok vázne, ačkoliv jeho mluvčí sice slibuje otevření zařízení pro pacienty už v říjnu, spuštění unikátní protonové terapie je ve skutečnosti podle informací deníku v nedohlednu stejně, jako splacení leasingu.

NWR ve čtvrtek večer oznámila rozhodnutí o jmenování nového šéfa OKD, kterým se stane Ján Fabián. Z menších zástupců opět excelovalo zámořské CETV, které kopírovalo poptávku z primárního trhu a končilo o 7,5 % výše. V červených číslech končili defenzivní zástupci jako je Telefónika CR či Philip Morris ČR.

Jednotlivé zprávy k tuzemským akciových titulům naleznete v sekci Akcie - ČR.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data