Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příspěvek na obnovitelné zdroje příští rok znovu zdraží elektřinu

Příspěvek na obnovitelné zdroje příští rok znovu zdraží elektřinu

1.10.2012 12:21
Autor: ČTK

Domácnosti a podniky si příští rok patrně znovu připlatí za elektřinu kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Roční dotace za obnovitelné zdroje se sice zvýší o asi 7,2 miliardy korun na necelých 43 miliard , stát ale zároveň sníží částku, pomocí níž zdražování elektřiny kompenzuje, ze současných 11,7 miliardy na 9,7 miliardy . Vyplývá to z návrhu, který ve středu projedná vláda. Podle předběžných odhadů by mohlo zdražení elektřiny pro domácnosti být v rozpětí od dvou do čtyř procent. 

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině. Bez státní podpory by tato částka činila více než 700 korun. Nyní však státní podpora po dvou letech klesá a příspěvek na obnovitelné zdroje tak vzroste na zhruba 590 Kč/MWh. 

Vedle regulované části ceny elektřiny, kam spadají právě poplatky na obnovitelné zdroje, však druhou polovinu ceny tvoří silová elektřina. Ta se vyvíjí podle nabídky a poptávky na trhu a letos klesala. Nebýt tedy obnovitelných zdrojů, elektřina pro konečné spotřebitele mohla v příštím roce podle odborníků zlevňovat či alespoň stagnovat. 

Největší část z miliardových dotací jde na podporu solárních elektráren, které zažily v předchozích letech velký boom právě kvůli štědré podpoře s garantovanou návratností. V příštím roce budou solární zdroje dotovány podle současného návrhu téměř 25 miliardami korun

Průmyslové podniky každoroční zdražování kvůli takzvané zelené energii stojí stovky milionů korun a obávají se ztráty konkurenceschopnosti. Domácnostem letos elektřina zdražila v průměru o 3,4 procenta. Energetický regulační úřad (ERÚ) předpokládá, že ceny elektřiny porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let. Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce ERÚ od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům.


Váš názor
 •  
  1.10.2012 14:03

  ano tohle je svinstvo do nebe volajici...slusne receno prej se na kazdou svini vari voda...myslim ze by bylo dobre kdybycom se financne podileli upolne na kazdem bio a eko...banda zlodejskych hajzlu proti kterym stejne nema napr nas narod ovecek jdoucich ve stade zadnou snahu ani silu...je bečet a jit pomalu vstříc porazce
  OPTIMISTA
  •  
   2.10.2012 13:00

   jsem laik, třeba mi někdo odpoví na mou otázku..... jsem vlastník RD a celé energetické potřeby mého RD jsou kryté dodávkami elektrické energie........dle mého názoru zatím nejekologičtějšího druhu energie...minimálně v souvislosti s lokálním znečištěním. Díky podpoře fotovoltaniky apod. platím ročně docela pěknou sumičku na podporu právě takovéto výroby elektrické energie. Soused topí uhlím, má lacinější druh výroby tepla, je min. lokální znečišťovatel ..... jak on příspívá na obnovitelné zdroje, platí ce také z uhlí nějaké příspěvky na obnovitelné zdroje minimálné v obdobné výši, jako je to u elektřiny ? není to trochu postavené na hlavu ?
   Jan
   • Jan
    2.10.2012 13:26

    Ty jsi dostal dotaci na panely, nebo ne?? Mám kondenzační plynový kotel, tam je únik zplodin taky omezen, bez dotace.
    Velkamedvědice
   •  
    2.10.2012 13:10

    maximalne souseda muzes presvedcit, aby zacal topit cigaretama, kde je vysoka spotrebni dan, jestli od nej zadas nejaky prispevek statu :)
    Azb
    •  
     2.10.2012 14:05

     já panely nemám, celý dům mi běží na elektriku z veřejné sítě
     Jan
   •  
    2.10.2012 13:04

    Je. Pěkně jsi ten náš absurdistát popsal.
    Jesse
  •  
   1.10.2012 14:48

   Ekolobby do biomasy!!! Biomasa na hrad (na Špilberg)!!! Připoutáme jí řetězem k nějakýmu zakůrovcovanýmu smrku na Šumavě - až jí to začne šimrat v kombiné, třeba se jí rozsvítí. A Bursíka přivážem k reaktoru nebo k nějakýmu vrtulníku, ať se mu trochu provětrá v kebuli. Aspoň bude mít větší rozhled.
   marrtt
   •  
    1.10.2012 15:32

    Stačí vystřelit pár lentilek a politici dostanou bobky, viz: dnešní zatčení dvou nejvyšších Drábkovým ministrů. Museli přece uklidnit dav a předhození těchto kriminálníků masám má uklidnit obyvatelstvo. Podle mne slabá útěcha.
    Jesse
    • Jesse
     1.10.2012 15:54

     Opravdu myslíš vážně, ža stačili přes víkend rozpracovat celý spis nebo jako obvykle žertuješ??
     Velkamedvědice
     • Re: Jesse
      1.10.2012 16:11

      Opravdu myslíš vážně, že nemají takových případů v zásobě hafo? Vždy, když se něco provalí, okamžitě předhodí na odlákání veřejnosti nějaký špek. Sleduješ to 15 let a ještě ti to nikdy nedocvaklo. A na mě se neobracej, důvěřuj svým politikům:-) No, esli už není pozdě a nejsi taky obětí sociodebilizace, jako kamarád ruphej (toho je mi fakt líto). To je škaredý výsledek manipulace s veřejností, tomu věř... končí to obsazením Zimního paláce a nebo křišťálovou nocí..., u nás znárodněním a tak... hlavně masy sjednostit a semknutím kolem presidenta se tomu napomáhá.
      Jesse
      • Jesse
       1.10.2012 17:57

       Bez urážky. Věcně. Ona stačí selská inteligence a pochopit už fakt, že nešlo o žádného spícího agenta, ale o dělníka, jehož život sousedé doložili. Nic ve zlém, ale opravdu nechápu jak můžeš skákat věčně na takové kraviny a dokonce věřit zdrojům typu orgo-net.blogspot.cz, který mimo jiné píše, jak američané manipulují z počasím, jak si američani shodili dvojčata sami a podobně. Červená knihovna je pragmatičtější. Osobně jsem na rozdíl od Tebe přesvědčen, že souvislost mezi zelenou energií a útokem na Klause je stejná smyšlenka, jako zavření Drábkova muže jako důsledek činu plastového komunistického teroristy. Všimni si, že vžádnou ze svých smyšlenek nejsi schopen podložit jediným racionálním důkazem. Jen na bázi pocitů a jedna baba žvanila. To, že pak ve finále místo důkazů shazuješ inteligenci protistrany, jako naivní zaslepence není důkaz, jen způsob Tvé komunikace a neschopnost doložit věc jinak než pomluvami, tedy argumentačně.
       Velkamedvědice
 •  
  1.10.2012 13:08

  Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce ERÚ od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům. O jaká péče. Vyvolení jsou už zabezpečení. Ať se odtajní komu jdou miliardy ze státního rozpočtu a komu musíme platit něco, co nechceme.
  berta
  •  
   1.10.2012 13:13

   Pak se všichni diví, že někdo vystřelí na hradního pána.
   Jesse
   •  
    1.10.2012 13:25

    No jo, ale zrovna v tomhle případě je v tom hradní pán nevinně. To byli jinačí machři, kteří nám to zařídili:(
    many
    •  
     1.10.2012 13:57

     No to bych si úplně jistý nebyl. Ve chvíli, kdy se mohlo zabránit rozdání solárních stamiliard, byl hradní pán zrovna neobvykle potichu.
     had
     • může za to ČSSD
      1.10.2012 14:10

      Sněmovna zákon schválila až v únoru 2005, přičemž jej částečně pozměnila. Z hlediska dnešního problému s vysokými výkupními cenami je podstatná poslanecká změna ustanovení o možnostech ERÚ upravovat výkupní ceny. Pozměňovací návrh omezující možnost ERÚ každoročně snižovat výkupní ceny pouze o pět procent (vládní návrh umožňoval snižování o deset procent) předložila poslankyně ČSSD Iva Šedivá.
      viky
      • Re: může za to ČSSD
       1.10.2012 14:50

       Paní Šedivá možná vymyslela pitomost, ale špatný záměr to nejspíš nebyl. Hajzlovina bylo to, co předvedli naši poslanci za tiché asistence MPO, ERU a podivné neaktivity našeho prezidenta v roce 2009. Do té doby se na OZE nedalo moc vydělat, ale v této době se díky prudkému poklesu nákladů a extrémně vysoké výkupní ceně nákladů stala fotovoltaika nehorázným způsobem zisková, což přilákalo spekulanty ze všech stran. V létě 2009 už bylo zřejmé, že dochází k masivnímu nárůstu záměrů na výstavbu FV elektráren a že to hrozí obrovskými náklady ze strany spotřebitelů. Proto byl vytvořen návrh zákona, který měl tento stav urychleně napravit. Návrh se však nějakým záhadným způsobem "vypařil" a náprava byla zjednaná až o rok později, když už bylo pozdě. Neslyšel jsem o tom, že by se jindy aktivní Klaus v této době jakkoli angažoval, ačkoli šlo (na rozdíl třeba od současnosti) skutečně o hodně.
       had
      • Re: může za to ČSSD
       1.10.2012 14:20

       Kdo je ta inteligentní paní? Uvědomuje si vůbec, co způsobila a za co nese zodpovědnost? V každém případě rodina Sobotkova ČSSD je jí určitě vděčná, protože se říká , že jedním z těch nomame majitelů je bratr pana předsedy.
       noname
       •  
        1.10.2012 14:29

        Sobotka to ale nemuze ani tusit...poctivejsiho cloveka neznam
        OPTIMISTA
        •  
         1.10.2012 15:31

         jak by mohl, on je to takový nepovedený klon křiišťála
         sid_cz
    •  
     1.10.2012 13:32

     Já vím, ale lidé kteří to nevědí, hážou do jednoho pytle všechny politiky. To je realita. Kdyby měli střílet na konkrétní zákonodárce konkrétních nesmyslných zákonů, bylo by ve sněmovnách mrtvo :-))
     Jesse
     • Klausův postoj
      1.10.2012 13:59

      k obnovitelným zdrojům je známý snad všude. Teorie, že kvůli tomu na něj byli vystřeleny plastové kuličky je přinejmenším úsměvná. O ničem takovém jako o motivu se evidentně plastový terorista nezmińoval.
      Velkamedvědice
      • Re: Klausův postoj
       1.10.2012 15:25

       rád bych ti doporučil přečíst můj vklad ještě několikrát, než mi začneš jako obvykle vkládat do úst úplně něco jiného, než jsem psal.
       Jesse
       • Jesse
        1.10.2012 15:42

        Nikomu do úst nic nevkládám, ani Tobě. Mluvím za sebe a můj j názor je, že zrovna Klaus ja dobře známý svým odmítavým přístupem k zelené energii jako k jedné z aktivit, které nzbytečně a nesmyslně omezuje svobody jedince, viz. třeba žárovky, že zpochybňuji teorii střelby na něho kvůli dotacím na tuto. Střílet tedy na odpůrce dle mě nedává smysl. Poznatek, že háže někdo něco do stejného pytle mě nepřesvědčil, pokud by se nobjevili bližší souvislosti.Je to z mého hlediska stejná konspirace jako Tvé tvrzení, že šlo o zinscenovanou objednácku pro dovedení pozornosti, viz Tvůj zdroj http://orgo-net.blogspot.cz/2012/09/inscenovany-utok-na-klause.html.
        Velkamedvědice
        • Re: Jesse
         1.10.2012 16:13

         Asi sis ještě nepřečetl, že jsem psal něco o házení do jednoho pytle. No nic, asi je to marný.
         Jesse
        • Re: Jesse
         1.10.2012 15:47

         odvedeni pozornosti je scestny infantilni blud ktery se zrodil na Tahiti
         OPTIMISTA
      • Re: Klausův postoj
       1.10.2012 14:06

       zminoval se neprimo o vsech lobby...ale je to celkem jedno...becet,bucet a jit dal... zdravim te kamarade
       OPTIMISTA
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC