Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Produkční ceny v září: Dopad neúrody kompenzuje levnější ocel

Produkční ceny v září: Dopad neúrody kompenzuje levnější ocel

15.10.2012 9:28
Autor: David Marek

Index cen průmyslových výrobců se v září nezměnil. Růst cen potravinářských výrobků a chemické produkce byl kompenzován snížením hutních výrobků a dopravních prostředků. Meziroční inflace v průmyslu zpomalila na 1,7 procenta ze 1,9 procenta v srpnu. K výrazné akceleraci inflace ovšem došlo v zemědělském sektoru, kde se ceny meziročně zvýšily o 10,3 procenta. Ve stavebnictví i sektoru služeb stále přetrvává deflace.

V inflaci se začíná projevovat letošní slabá úroda. V rámci indexu cen zemědělských výrobců došlo k akceleraci inflace v cenách rostlinných výrobků o 18 procent. V indexu cen průmyslových výrobců se tento vývoj projevil výrazným zvýšením cen krmiv, mlýnských a škrobárenských výrobků. Drahá ropa se promítla do cen rafinérských výrobků již o prázdninách, v září ale její vliv stále prosakoval do cen v chemickém průmyslu, které meziměsíčně stouply o 1,9 procenta, resp. meziročně o 8,5 procenta.

Protiváhou se staly klesající ceny kovů a kovových výrobků reflektující globální trend v této oblasti. Cena železné rudy meziročně klesla o 44 procent, ceny uhlí se také snížily o desítky procent. Důvod? Zpomalení růstu čínské ekonomiky, která dnes spolyká největší díl celosvětové spotřeby těchto surovin. Klesající poptávka na evropském kontinentě má podobný dopad na ceny automobilové produkce.

Očekáváme, že do konce roku se inflace v cenách průmyslových výrobců udrží mezi 1-2 procenty a z tohoto pásma by se neměla odchýlit ani v příštím roce, nestane-li se něco nepředpokládatelného.


Váš názor
  • Nejdřív ta špatná!...
    15.10.2012 9:58

    ...nebude co sklízet... a teď tu dobrou: ...budou levnější kombajny...
    marrtt
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data