Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polsko zdaní těžbu ropy a plynu maximálně 45 %. Chce pomoci skomírající břidlicové naději (+dopady na valuaci PGNiG a Lotos)

Polsko zdaní těžbu ropy a plynu maximálně 45 %. Chce pomoci skomírající břidlicové naději (+dopady na valuaci PGNiG a Lotos)

16.10.2012 13:06, aktualizováno: 16.10. 13:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Celkové daňové břemeno, včetně daně z příjmů, nemovitostí, těžby a zvláštních odvětvových poplatků, uvalené na těžbu uhlovodíků v Polsku by nemělo přesáhnout 45 %, informuje dnešní vydání deníku Rzeczpospolita.

Nový daňový režim by se měl týkat těžby z konvenčních i nekonvenčních ložisek, jako jsou například rozsáhlé břidlicové formace skrývající zásoby zemního plynu. V platnost by však legislativa měla vstoupit až od roku 2015, nebo s liberalizací polského plynárenského trhu. Vláda bude o návrhu daňového zákona jednat dnes.

„Dnešní diskuze na vládě by mohla ukončit roční bitvu mezi čtyřmi polskými ministerstvy (životního prostředí, financí, státního pokladu a zahraničí). Celkové zatížení na úrovni 45 % (o 26 % výš nad současnou korporátní sazbou) zdaleka nedosahuje světového průměru 65-70 %, a představovalo by tak velmi liberální a atraktivní fiskální režim,“ napsal v komentáři ke zprávě Petr Csaszar z KBC Securities.

Umírněná verze by ale podle něj mohla pouze odrážet nedávné neúspěchy několika testovacích vrtů na nekonvenčních ložiscích, a lze ji tak považovat za stimulaci k oživení uvadající břidlicové mánie.

Konsorcium polských státem kontrolovaných společností KGHM, PGNiG, PGE a dalších mělo původně v plánu investovat do průzkumu a těžby břidlicového plynu v zemi do roku 2015 asi 1,7 mld. PLN čili zhruba deset miliard korun. Varšava však rozhodla, že je zvažované prostředky třeba navýšit a přilákat do země další těžaře. Ministr financí Mikolaj Budzanowski o víkendu prohlásil, že do roku 2020 by do břidlic mělo být vloženo 50 mld. PLN, čili kolem 300 mld. . Jen za nadcházející dva roky by investice měly dosáhnout 5 mld. PLN.

 
Polsko si od rozvoje nového zdroje plynu, který pomohl Spojeným státům k soběstačnosti, slibuje snížení závislosti na plynu z Ruska. Varšava se břidlicového plynu nevzdává ani poté, co zpráva státních geologů letos ukázala, že využitelné rezervy jsou zřejmě proti původním odhadům mnohem nižší a dosahují maximálně 768 miliard metrů krychlových.

„Jelikož smlouva o dodávkách ruského plynu končí v roce 2022, musíme být připraveni na výrazné zvýšení vlastní produkce už o tři roky dřív,“ oznámil Budzanowski s tím, že počítá s účastí státu i soukromého sektoru. Dvě třetiny polské roční spotřeby (kolem 14 mld. m3 plynu) připadají na dovoz od ruského Gazpromu.

V červnu ukončil průzkum těžby plynu z břidlic v Polsku americký energetický gigant Exxon Mobil. Ten po dvou průzkumných vrtech na východě země usoudil, že naleziště nemají dostatek plynu pro komerční využití.

Varšava zatím udělila 112 licencí pro průzkum možností těžby břidlicového plynu. Země očekává, že by se s těžbou mohlo začít na přelomu let 2014 a 2015.

Co se dopadů na stávající byznys polských těžařů týče (PGNiG a Lotos), domnívají se analytici KBC, že trh je musí do svých kalkulací ještě započítat. „Víc jak 25% dodatečná sazba na konvenční těžbu ropy by umazala asi 0,38 PLN (9,6 %) z hodnoty akcií PGNiG. V případě Lotosu by nová daň znamenala snížení našeho odhadu férové hodnoty o 0,95 PLN na akcii (4,2 %),“ stojí ve zprávě KBC pro investory.

(Zdroj: Rzeczpospolita, AFP, KBC Securities)


Čtěte více:

Polsko věří břidlicovému plynu: PGNiG, PGE, Tauron, Enea a KGHM do průzkumu investují 1,7 mld. PLN
04.07.2012 12:55
Konsorcium polských státem kontrolovaných společností má v plánu inves...
Těžaři i odbory ve Francii se chtějí pustit do břidlicových ložisek plynu. Hollande trvá na zákazu
21.09.2012 11:39
Francouzské ropné společnosti, a s nimi vzácně i odbory, volají po pov...
Polsko vidí v břidlicovém plynu příležitost pro lidi, energetiku i rozpočet. Češi couvají...
03.10.2012 18:13
Nálepku „průkopník břidlicového plynu v Evropě“ si Polsko hodlá udržet...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.06.2025
8:17Víkendář: Udělat si nepřítele z Kanady vyžaduje velký talent
14.06.2025
9:13Víkendář: Spojené státy a chaos jednoho člověka
13.06.2025
22:02Wall Street pod tlakem: Investoři utíkají do bezpečí, trhy ztrácejí  
17:14Obchodní války válkami třídními?
16:11Výprodej na akciových trzích v návaznosti na útok Izraele  
15:58Průzkum: Globální prodej elektromobilů v květnu meziročně vzrostl o 24 procent
15:44Británie sčítá rostoucí náklady zdanění bohatých, pro ekonomiku se může stát čistou zátěží
13:43Perly týdne: Apple mimo AI párty a čas malých firem?
12:573M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
11:54Traders Talk: Útok na Írán otřásl trhy. Akcie padají, zlato a ropa rostou
11:51Duben přinesl pokles evropského průmyslu, Česko naopak růst zrychlilo
10:52Izraelský útok trhy zaskočil, velké drama se ale nekoná  
10:44Euro stále čeká na svůj globální moment. Válcuje ho zlato i stále odolný dolar
9:03Rozbřesk: Centrální banky nakupují zlato rekordním tempem
8:52Útok Izraele na Írán, protesty v USA proti Trumpově politice a krize na trhu elektromobilů. Dnešní futures padají do rudého  
8:40Izrael zaútočil na Írán, cena ropy prudce roste
6:11Invesco: Americká ekonomika je odolná navzdory nejistotě v obchodní politice
12.06.2025
17:35Konec obchodních deficitů USA? Takže taky konec nasávání globálních úspor
17:01Rizika spojená s plněním rozpočtu se naplňují, uvedla rozpočtová rada
16:44Trump trhy novými hrozbami nerozbořil. Boeing trpí neštěstím letounu, Oracle vzlétl na cloudu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data