Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barclays hrozí v USA rekordní pokuta za manipulaci trhu

Barclays hrozí v USA rekordní pokuta za manipulaci trhu

01.11.2012 14:55
Autor: ČTK

Americké regulační orgány pohrozily britské bance Barclays (235,05 GBp, 3,32%) pokutou zhruba 470 milionů dolarů (asi 9,1 miliardy Kč). Banka si ji prý zaslouží za opakovanou manipulaci trhu s elektřinou, které se před lety dopouštěla v Kalifornii. Banka má teď 30 dnů na to, aby vysvětlila, proč by pokutu dostat neměla. Pokud ale se svým vysvětlením neuspěje, pokuta ji nemine. 

Své stanovisko britské bance doručila Federální komise pro regulaci trhu s elektřinou (FERC). Ta ještě nikdy neudělila tak vysokou pokutu, jakou hrozí právě teď. Pravomoci komise jsou ale teď mnohem větší než dříve, což je reakce na skandál kolem podobné manipulace z roku 2005 a na pád energetické firmy Enron o několik let dříve. 

FERC tvrdí, že manipulace se dopustila Barclays a její čtyři obchodníci na trhu s elektřinou na západním pobřeží USA. K manipulaci mělo docházet od konce roku 2006 po dobu zhruba dvou let. Postoj, který vůči britské bance zaujal americký regulátor, tak znovu vzkřísil hrozbu tvrdého zásahu i vůči dalším bankám na trhu s elektřinou. 

Barclays nedávno řešila podobné obvinění, které se týkalo manipulace s mezibankovní sazbou LIBOR. Za urovnání tohoto obvinění banka úřadům v USA a Velké Británii zaplatila více než 450 milionů dolarů (kolem 8,7 miliardy Kč). Teď hrozí, že bude muset zaplatit ještě víc. Skandál kolem sazby LIBOR přitom stál místo tehdejšího ředitele banky Roberta Diamonda. 

Úřad FERC banku obviňuje, že při obchodování s elektřinou na fyzickém trhu uplatňovala strategii, které se v branži říká "loss-leader". Během ní obchodník akceptuje ztrátu u nakoupené elektřiny, aby mohl realizovat zisk u souvisejících pozic na swapovém trhu. 

Barclays už podle agentury Reuters avizovala, že bude s americkým regulačním úřadem bojovat. Zřejmě se tedy schyluje k velké právní bitvě, která by měla dát odpověď na otázku, zda kdysi běžný obchodní manévr při obchodování s komoditami, tedy strategie "loss-leader", je pouze nerozumný krok, anebo jde rovnou o ilegální záležitost. 

Výsledek právní bitvy bude mít v každém případě obrovské dopady na celý trh. FERC z manipulace podezírá i další významné hráče, včetně největší německé banky Deutsche Bank (35,24 EUR, 0,77%) a britského energetického koncernu BP (445,55 GBp, 0,51%).


Váš názor
  •  
    01.11.2012 18:53

    Tohle by se u nás stát nemohlo. Všichni okolo budou mít kapsy plné peněz, ale klient bude za největšího blba.
    Jezdec.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data