Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Recese eurozóny se prohlubuje: Ekonomická aktivita klesá již 10. měsícem v řadě

Recese eurozóny se prohlubuje: Ekonomická aktivita klesá již 10. měsícem v řadě

22.11.2012 11:36, aktualizováno: 22.11. 12:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Zatímco v čínské ekonomice aktivita roste, v eurozóně dále klesá a blok má nejspíš namířeno k nejslabšímu kvartálu od začátku roku 2009. Ukázala to čísla vzešlá z listopadového průzkumu mezi nákupními manažery. Společnost Markit, která index sestavuje, navíc uvedla, že zatím nelze říci, zda listopadový výsledek již značí pokles na úplné dno.

Dnešní zpřesněná čísla společnosti Markit sice znamenala mírnou vzestupnou revizi z předběžně oznámených 45,7 bodu na 45,8 bodu. Index ale zůstal již desátý měsíc v řadě pod úrovní 50 bodů, která odděluje zlepšení ekonomické aktivity od jejího zhoršení.

Index PMI je díky vysoké korelaci s vývojem HDP brán ekonomy jako důležitý indikátor ekonomického vývoje. HDP eurozóny podle předběžných dat ve třetím čtvrtletí klesl o 0,1 procenta, meziročně pak o 0,6 procenta. Celkově indexy ukazují na to, že ekonomika eurozóny utrpí ve čtvrtém čtvrtletí pokles o 0,5 procenta, uvedla Markit. To by byl nejhlubší pokles od prvního čtvrtletí roku 2009.

Vývoj kompozitního indexu PMI eurozóny proti vývoji HDP 

PMI 1112
 
Nedařilo se zejména firmám v sektoru služeb, jako jsou banky či hotely, jež představují valnou část ekonomiky eurozóny a které zrychlily tempo propouštění. Index PMI ve službách byl v rámci listopadového zpřesnění revidován na 45,7 bodu z 46,0 bodu, je nejníže od července 2009. V průmyslu naopak došlo k vzestupné revizi z předběžných 45,4 bodu až na 46,2 bodu, ačkoliv trh čekal jen 45,6bodový výsledek.

Výsledky eurozóny kontrastují s nočními měkkými čísly z Číny, kde se index PMI sestavovaný bankou HSBC v průmyslu dostal do fáze růstu. Předběžný index nákupních manažerů v průmyslu vzrostl v listopadu na 50,4 bodu z říjnové úrovně 49,5 bodu a poprvé od loňského října, je tak nejvýše za 13 měsíců. Zároveň se dostal nad hranici 50 bodů, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Složka produkce se vyhoupla na 51,3 bodu, rovněž maximum za 13 měsíců.

(Zdroj: Markit, Reuters, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  •  
    22.11.2012 12:04

    tak jsem zvedav kdo nebo co to vyresi ??? drive nez umru ??? mozna se ceka az se to vyresi samo .... nebo na Boha ??? kdo je ten super financni odbornik ktery uda spravny smer ???
    OPTIMISTA
Aktuální komentáře
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“
11:45Stříbro letos překonává i zlato. Příští rok může jeho jízda podle analytiků pokračovat
11:28Evropské akcie začínají týden růstem. Vedle AI se v příštích dnech vloží do hry makro  
10:00Revolucionář v robotických vysavačích iRobot vyhlásil bankrot
8:56Poslední celý obchodní týden roku pro akcie otevírají zisky futures a zlato u maxima. Otazníky nad AI a Santa rally  
8:47Rozbřesk: Nová vláda přebírá ekonomiku s nízkou inflací. Energie ji v lednu mohou stlačit ještě níže
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index