Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Protikorupční policie obvinila 15 osob za zmanipulované elektronické losovačky

Protikorupční policie obvinila 15 osob za zmanipulované elektronické losovačky

5.12.2012 12:04
Autor: mediafax

Protikorupční policie začátkem týdne obvinila 15 osob kvůli zmanipulovaným tzv. elektronickým losovačkám. Od ledna do října roku 2011 měli obvinění zmanipulovat celkem 11 zadávacích řízení na veřejné zakázky, řekl ve středu Mediafaxu mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

"Podle našich závěrů v době od ledna do října 2011 měly obviněné osoby zmanipulovat pomocí elektronických losovacích zařízení celkem 11 zadávacích řízení na veřejné zakázky. Díky včasnému zásahu kriminalistů Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování (ÚOKFK) se obviněným mělo podařit dokonat trestnou činnost pouze z části, a to konkrétně jen ve třech případech, čímž měla být způsobena škoda asi šest milionů korun kvůli předražení zakázky a asi 27,6 milionu korun v důsledku neoprávněného čerpání dotací," dodal mluvčí.

Kriminalisté podle mluvčího naproti tomu zabránili hrozící škodě ve výši kolem 880 milionů korun, která by vznikla neoprávněným čerpáním dotací, pokud by se podařilo trestnou činnost dokonat. V souvislosti s realizací případu byly zadrženy celkem čtyři osoby.

"Manipulována měla být výlučně zadávací řízení, kde byl okruh zájemců o zakázku omezován losem na předem určený počet. Podle závěrů policistů ÚOKFK měly být z celkového počtu všech přihlášených zájemců do další účasti v zadávacím řízení losovány jen předem určené vzájemně kooperující firmy. Tento postup měla umožňovat právě elektronická losovací zařízení (notebooky), v nichž dle znaleckého posudku byl instalován speciální program. V důsledku toho bylo možno notebooky nepozorovaně přepnout do zmanipulovaného módu. Následně pak měly být „náhodně“ vylosovány jen ty podnikatelské subjekty, jejichž identifikační čísla předem zadala obsluhující osoba do losovacího zařízení," vysvětlil Ibehej.

Podle mluvčího měli obvinění funkce programu pečlivě připraveny. "Významnou funkcí losovacího programu mělo být automatické odstranění veškerých dat po skončení losování. Právě na tuto okolnost měli obvinění spoléhat. Podle našich závěrů v trestné činnosti pokračovali i poté, co policie první losovací zařízení zajistila. Naši vyšetřovatelé však takovou funkci programu předvídali a postupně cíleně zajistili celkem 4 losovací zařízení v různých fázích jejich použití. Tím se podařilo vlastnosti použitého programu bezpečně prokázat následným znaleckým zkoumáním," pokračoval mluvčí.

Podle závěrů kriminalistů byl losovací program vytvořen v poměrně řídce užívaném programovacím prostředí UNIFACE, kdy byl chráněn vysoce sofistikovanými bezpečnostními prvky. Právě to přivedlo vyšetřovatele na stopu české obchodní společnosti, která se programováním v tomto jazyce zabývá.

"Kriminalisté znemožnili obviněným osobám trestnou činnost dokonat tím, že na vlastnosti elektronických losovacích zařízení upozornili již v září 2011 všechny významné veřejné zadavatele a poskytovatele dotací," řekl Ibehej.

Mezi nejvýznamnější veřejné zakázky, které se obvinění měli pokusit v roce 2011 zmanipulovat, patří rekonstrukce a rozšíření využití budovy SDK, zadavatel Statutární město Kladno, předpokládaná hodnota zakázky 135 milionů korun bez DPH. Program modernizace komunikací II. a III. třídy Jihočeského kraje P3 s předpokládanou hodnotou zakázky 321,5 milionů korun bez DPH. Program modernizace komunikací II. a III. třídy Jihočeského kraje P4 s předpokládanou hodnotou zakázky 251 milionů korun DPH.

Ve všech třech uvedených zakázkách, jakož i v dalších případech, zadavatel reagoval na zjištění policejního orgánu a zpochybněná zadávací řízení zrušil. K dnešnímu dni nebyla prokázána účast veřejných zadavatelů na této trestné činnosti.

"Z dosavadního dokazování vyplývá, že trestnou činnost měly páchat bez jejich vědomí osoby činné v obchodních společnostech specializovaných na zastupování veřejných zadavatelů, jako profesionální administrátoři veřejných zakázek, osoby najímané administrátory k provedení losování, výrobci losovacích zařízení a zvýhodňovaní dodavatelé. Všechny tyto osoby uvízly v policejní síti. Mezi ně patří i lidé, kteří stáli za tzv. „karlovarskou losovačkou“ v roce 2006," dodal mluvčí.

Obvinění měli podle kriminalistů použít nepřípustným způsobem upravená elektronická losovací zařízení v celkem 42 případech. Trestnou činnost se zatím podařilo prokázat v jedenácti z nich. Ve všech 42 případech byl však policejním orgán podán podnět k šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a byla učiněna opatření k zabránění hrozících škod.

"soby byly obviněny z trestných činů sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, poškození finančních zájmů Evropské unie, dotační podvod, a to dílem dokonaných a dílem ve stádiu pokusu. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným osobám trest odnětí svobody až na 10 let," ukončil Ibehej.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů