Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Senátoři chystají ústavní stížnost proti amnestii. Hrad mluví o pouhém politickém gestu

Senátoři chystají ústavní stížnost proti amnestii. Hrad mluví o pouhém politickém gestu

07.01.2013 9:53
Autor: ČTK

Ústavní soud by mohl příští týden dostat návrh na zrušení části amnestie vyhlášené prezidentem Václavem Klausem, který chystá skupina senátorů. ČTK to řekla senátorka Alena Dernerová (za Severočechy.cz). Podpis pod podání jí prý slíbilo nejméně 17 kolegů napříč politickým spektrem. Stížnost chystaná právníky Milanem Hulíkem a Hanou Marvanovou je založena na tom, že amnestie porušuje práva rovnosti občanů poškozených amnestovanými, uzavírá jim možnost domoci se jejich nároků. Podle mluvčího Hradu Radima Ochvata je stížnost jen politickým gestem. 

Václav Klaus nelituje, že vyhlásil amnestii, uvedl deník Právo. "Jsem přesvědčen, že šlo o správné rozhodnutí a že se to po nějakém čase, až vychladnou horké hlavy, ukáže," řekl Klaus. Popřel, že měla amnestie pomoci konkrétním stíhaným v ostře sledovaných kauzách. Takové spekulace ho uráží.

"Bylo upřednostněno právo obžalovaných, potenciálních pachatelů, na spravedlivý proces. Ale upřen tím byl spravedlivý proces - možnost domoci se majetkových nároků - poškozené straně. Domníváme se, že je to v rozporu s Listinou základních práv a svobod," řekla ČTK Marvanová. Kancelář prezidenta chystanou ústavní stížnost podrobněji nekomentovala. "Považuji to za pouhé politické gesto," uvedl jen na dotaz ČTK mluvčí prezidenta Ochvat.

Případný návrh na zrušení části amnestie bude pro ústavní soudce zcela novou věcí, pro kterou chybí precedens. "V historii českého ústavního soudnictví jsme dosud nic takového nezaznamenali," řekl ČTK generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Výsledek nelze předjímat. Záleží prý na tom, jak bude návrh vypadat a jaké argumenty do něj jeho autoři zapracují.

Prezident na Nový rok vyhlásil amnestii, která kromě jiného nařídila zastavit trestní stíhání, jež trvají déle než osm let a u nichž trestní sazba nepřekračuje deset let vězení. Tento krok, který znamená zastavení některých závažných hospodářských kauz, je široce kritizován.

Jména svých kolegů, kteří jsou ochotni část amnestie u Ústavního soudu napadnout, ale Dernerová v tuto chvíli uvádět nechtěla. Senátor Tomio Okamura ČTK včera řekl, že se k návrhu už připojil. "Celý národ by nám měl držet palce. Je to opravdu ostudné," poznamenala o amnestii Dernerová. Na Ústavní soud by se ráda obrátila do středy.

V televizních Otázkách Václava Moravce včera předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i místopředseda vládní TOP 09 Miroslav Kalousek nevyloučili, že k návrhu se formálně připojí i jejich senátorské kluby. Vládní i opoziční strana mají s rozsahem amnestie problém.

"Amnestie se mi vůbec nelíbila a byla jsem z toho zoufalá," vysvětlila ČTK Dernerová, proč se rozhodla oslovit právníky. Soudy by po podání návrhu měly při posuzování, zda se určitého případu amnestie týká, začít postupovat obezřetněji a zpomalit tempo rozhodování.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová v České televizi připustila, že podobný návrh může být podroben zkoumání, zda je v souladu s ústavou. Nechtěla se ale vyjadřovat k tomu, zda má stížnost šanci na úspěch.

Milan Hulík v ČT upozornil, že poškození občané se po amnestii už nikdy nebudou schopni domoci svých nároků. Poté, co amnestie zastavila trestní stíhání, měli by se o škodu soudit v civilním řízení, kde ale platí tříletá promlčecí lhůta.

Stížnost začal psát v sobotu, v neděli chtěl mít koncept připravený. Konzultovat ji ještě hodlal s Marvanovou a definitivní text by mohl být hotový připraven v pondělí. "Jmenuje se to Návrh skupiny senátorů podaný Ústavnímu soudu na zrušení části právního předpisu, v tomto případě amnestie, jejího článku dvě," upřesnila Marvanová.

"Je to poprvé od Bělohorských konfiskací, kdy nakradený majetek zůstane pachatelům, zlodějům, zatímco ti, kteří byli poškozeni, kterým byl majetek odcizen, se už nikdy nebudou moci domoci jeho navrácení nebo alespoň nějakého odškodnění," podotkl v televizi Hulík.

Předseda ČSSD Sobotka dnes upozornil, že pokud Ústavní soud uzná, že amnestie poškodila práva poškozených, objeví se možnost, aby lidé vymáhali peníze po státu. Místo toho, aby škody zaplatili tuneláři, zaplatí je stát, varoval.


Čtěte více:

Prezident Klaus vyhlásil dílčí amnestii. Promíjí některé tresty, zastavuje část stíhání
02.01.2013 9:09
Prezident republiky Václav Klaus při příležitosti 20. výročí vzniku Če...
Amnestie je trnem v oku většiny Čechů. Samková uvažuje o žalobě kvůli rozvracení republiky
04.01.2013 12:23
Amnestie, kterou prezident Václav Klaus vyhlásil k 20. výročí samostat...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?
16:39Deficit zahraničního obchodu USA byl v říjnu nejnižší od roku 2009, dovoz klesl
16:27Počet firemních insolvencí v Německu loni dosáhl 20letého maxima
15:39Průzkum Reuters: Rally středoevropským měn ochladne, lídrem bude koruna  
13:36USA otevírá dveře venezuelské ropě, rafinéři a obchodníci zrychlují krok
13:23Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
12:00Trump požaduje vyšší výdaje na obranu, zároveň ale dodavatelům vyhrožuje
11:17Dopolední obchodování je pro akcie převážně červené, zisky koriguje také zlato  
10:58Český průmysl lehce nad naším očekáváním, HDP pro rok 2026 může být revidováno lehce vzhůru
10:48Největší trh světa pootevírá dveře: Čína zvažuje návrat čipů H200 od Nvidie
10:04Samsung ztrojnásobil čtvrtletní zisk na nový rekord
8:55Rozbřesk: Koruna po slabší inflaci pod tlakem, dolar zpevňuje, ale venezuelská zápletka může mít i čínskou dohru
8:52Trump oznamuje rozsáhlé návrhy a chce kontrolovat venezuelskou ropu, Exxon se slabšími výsledky  
07.01.2026
22:00Akciové indexy v USA zaváhaly kolem historických maxim  
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.