Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda odsouhlasila slučování úřadů a další úspory za 8,6 miliardy korun

Vláda odsouhlasila slučování úřadů a další úspory za 8,6 miliardy korun

16.01.2013 15:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Přibližně 8,6 miliardy korun by měly do roku 2014 uspořit státu opatření ve státní správě, například slučování některých úřadů či agend, o kterých dnes rozhodla vláda. Další návrhy bude ještě probírat porada ekonomických ministrů. Ministr bez portfeje a šéf Legislativní rady vlády Petr Mlsna má druhou etapu úsporných opatření předložit kabinetu do konce února. Novinářům to po jednání vlády řekli premiér Petr Nečas (ODS) a Mlsna.

Nečas dnes podotkl, že vláda bude na druhé etapě pracovat tak, aby úspory k roku 2014 dosáhly částky okolo 12 miliard korun, kterou vláda potřebuje k přípravě rozpočtu podle svých parametrů.

Slučování ministerstev

Vláda dnes také podle Mlsny souhlasila se čtyřmi "nadresortními opatřeními", která také přinesou dosud nevyčíslené úspory. Nejznámějším z nich je v prosinci dohodnuté sloučení ministerstev průmyslu a obchodu a dopravy. Druhým je vytvoření jedné instituce pro rehabilitační pobyty příslušníků ozbrojených sborů, dnes mají tuto věc na starosti ministerstva obrany, vnitra i spravedlnosti. Třetí revize jdoucí napříč ministerstvy se má týkat výkaznictví a evidencí tak, aby tyto povinnosti nešly v budoucnu nad rámec toho, co plyne z evropského práva. Ministerstvu průmyslu bylo také uloženo připravit možné varianty převedení agendy Státní energetické inspekce či jejího přímého začlenění do ministerstva.

Mezi dnes schválenými kroky, kterých je celkem 15 stran textu rozděleného do kapitol po ministerstvech, jsou podle informací ČTK například taková opatření, jako je sloučení Státní rostlinolékařské správy a Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, které by mělo uspořit 356 milionů korun. Dalších pět milionů má přinést sloučení Drážního úřadu, Státní plavební správy a úřadu pro civilní letectví.

Miliardu úspor má přinést třeba spojení odborů starajících se o informační a komunikační technologie na ministerstvu práce a sociálních věcí, úřadech práce, České správě sociálního zabezpečení, Státním úřadu inspekce práce a dalších.

Prodeje nemovitostí

Slučování uvolní některé nemovitosti, které zřejmě bude možné prodat. V této souvislosti bývá zmiňována účetní cena 3,7 miliardy. Vláda se hodlá zbavit také známého zámku Štiřín, jehož účetní cena je 329 milionů, reálně prý za něj podle úvah kabinetu bude možné utržit i více než miliardu korun.

Všechna schválená opatření chce ministr Mlsna ještě dnes zveřejnit na webových stránkách úřadu vlády.

To nejméně

Vláda měla materiál na stole už minulý týden, kvůli nabitému programu jednání jej ale projednávala až dnes. Ministr bez portfeje už minulý týden ČTK řekl, že oněch asi 8,6 miliardy korun je "reálná minimalistická výše úspor, kterých lze dosáhnout. Není to žádný vzdušný zámek".

Mlsna tehdy také vysvětlil, že opatření, na kterých panuje shoda, by měla být spuštěna co nejdříve. Některá z nich mohou příslušní ministři sami provést okamžitě či v řádech týdnů nebo měsíců, neváže je žádná legislativní úprava.

U jiných bude potřeba změnit prováděcí nařízení vlády či vyhlášku, řekl ministr. Nejdéle pak podle něj bude trvat příprava opatření, u nichž bude potřebná novelizace zákonů.

(Zdroj: ČT, čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst