Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk KBC (+5 %) díky střední Evropě včetně ČR předčil očekávání, banka zvyšuje dividendu

Zisk KBC (+5 %) díky střední Evropě včetně ČR předčil očekávání, banka zvyšuje dividendu

14.02.2013 8:58, aktualizováno: 14.2. 9:55
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Belgická bankovní skupina KBC dosáhla v posledním čtvrtletí roku čistého zisku i provozních parametrů výrazně nad očekáváním a navrhuje zvýšení dividendy na 1 euro za akcii. K dobrému výsledku přispěl velkou měrou výkon středoevropských aktivit včetně české dceřiné banky ČSOB, uvedla KBC. Akcie KBC od začátku obchodování navyšují zisky na současných 5,5 % k 29,9 EUR.

Upravený čistý zisk skupiny KBC ve 4Q12 dosáhl 240 milionů eur nad očekáváním 160,1 mil. eur. Základní výsledek dosáhl úrovně 309 milionů eur nad odhadem 281,3 mil. eur. Je to téměř dvojnásobek očištěného výsledku 161 mil. eur před rokem. Také celkové příjmy banky úrovní 1,87 mld. eur překonaly konsensus 1,79 mld. eur. Čistá úroková marže pak dosáhla mezikvartálního zlepšení o tři body na 1,77 %. Meziročně je to o 18 bps méně.

Management banky navrhuje výplatu dividendy ze zisku roku 2012 na úrovni jedno euro za akcii. To je pozitivním překvapením, konsensus trhu (dle Bloomberg) s výplatou dividendy nepočítal, respektive nejvýše se symbolickou částkou.

Dceřiné společnosti KBC v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Bulharsku zaznamenaly mezičtvrtletní nárůst úvěrů o jedno procento a zvýšení vkladů o tři procenta. Podíl nesplácených úvěrů v úvěrovém portfoliu KBC v regionu klesl na 5,2 procenta, nejnižší úroveň za posledních deset čtvrtletí, a nejvíce se snížil v Maďarsku.

Výrazně klesly rezervy KBC proti úvěrovým ztrátám i v Irsku. Tam nicméně banka v roce 2013 očekává tvorbu rezerv na špatné úvěry v rozsahu 300 až 400 mil. eur. Ve 4Q12 tato položka celkově za banku dosáhla 329 mil. eur, z čehož 87 mil. eur připadalo právě na Irsko.

KBC zopakovala, že v prvním pololetí splatí státní pomoc belgickému regionu Vlámsko 1,17 miliardy eur spolu s 50procentní přirážkou. V lednu skupina uvedla, že v prvním čtvrtletí splatí 8,3 miliardy eur z levných tříletých úvěrů od Evropské centrální banky.

(Zdroj: KBC, Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Plug Power Inc (06/25 Q2)
Skechers USA Inc (06/25 Q2)
Tempus AI Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Trump Media & Technology Group Corp (06/25 Q2)
10:00CZ - Nezaměstnanost