Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Commerzbank ve 4Q ve ztrátě, snižuje riziko. Kvůli slabší ekonomice zvýší rezervy na ztrátové úvěry

Commerzbank ve 4Q ve ztrátě, snižuje riziko. Kvůli slabší ekonomice zvýší rezervy na ztrátové úvěry

15.02.2013 9:39, aktualizováno: 15.2. 10:44

Aktualizováno

Druhá největší německá banka Commerzbank ve čtvrtém čtvrtletí propadla do ztráty především kvůli odpisu aktiv. Po zisku 316 mil. EUR ve 4Q11 banka v posledních třech měsících loňského roku zaznamenala ztrátu 716 mil. EUR. V minulém týdnu banka představila předběžné výsledky za 4Q12, v rámci nichž počítala se ztrátou 720 mil. EUR. Banka mimo jiné zaúčtovala ztrátu 185 mil. EUR z prodeje ukrajinského finančního ústavu Bank Forum, a 560 mil. EUR v souvislosti se změnou zdanění, což uvedla již v rámci profit warningu ze začátku února.

Dvojka na německém trhu komerčního bankovnictví uvedla, že v loňském roce navýšila v souladu s pravidly Basel poměr regulatorního kapitálu Tier 1 na 12 procent z 9,9 procenta v roce 2011. Docílila toho snížením nákladů a prodejem aktiv. „V roce 2012 se nám dále dařilo snižovat riziko. Znovu jsme výrazně redukovali náklady a překonali jsme tak naše ambiciózní plány,“ uvedl finanční ředitel banky Stephan Engels. Banka se zbavuje především majetku v rejdařství a komerčních realitách.

Commerzbank pokračuje ve svém čtvrtletním plánu restrukturalizace retailového bankovnictví, v rámci něhož propustí 6 tisíc zaměstnanců. Banka počítá s tím, že v souvislosti se snižováním personálního stavu v prvním čtvrtletí zaúčtuje náklad 500 mil. EUR. Agentura Standard & Poor’s minulý týden zahájila revizi ratingu Commerzbank s možným snížením z důvodu obav z dopadů restrukturalizace na zisky banky.

Management banky také uvedl, že v letošním roce patrně zvýší objem rezerv na ztrátové úvěry kvůli horšímu stavu německé ekonomiky. Banka potvrdila, že kvůli jednorázovým výdajům jí loni klesl čistý zisk o 99 procent na šest milionů eur.

Management banky uvedl, že pokročil v avizovaných změnách, které mají zlepšit výkonnost banky, nějaký čas ale bude k prosazení všech změn ještě potřebovat. Banku táhnou dolů hlavně vyšší ztráty z úvěrů, které poskytla rejdařským firmám, vliv mají i nízké úrokové sazby.

Banka uvedla, že z důvodu „neuspokojivého“ zisku sníží celkovou částku vyčleněnou na bonusy za rok 2012 o 17 procent. Objem vyplácených bonusů klesl meziročně i v roce 2011 a to o 12 procent. Celkové personální náklady v loňském roce klesly na 3,96 mld. EUR z 4,18 mld. EUR v předloňském roce. Banka dnes po výsledcích uvedla, že je velmi nepravděpodobné, že za letošní rok vyplatí jakoukoli dividendu.

Akcie Commerzbank, které od začátku roku posílily o necelá tři procenta, dnes v úvodu ztrácely necelá dvě procenta, načež obrací v zisk 4,5 %.

(Zdroj: Bloomberg, Commerzbank, čtk)


Čtěte více:

Commerzbank propustí až o 11 procent zaměstnanců, Barclays bude zeštíhlovat investiční bankovnictví
24.01.2013 11:14
Druhá největší banka v Německu zareaguje na náročné podmínky na trhu n...
Deutsche Bank s největší ztrátou za 4 roky, trh ale zajímá víc růst kapitálu
31.01.2013 9:57
Propuštění více než čtrnácti stovek zaměstnanců a příprava na soudní s...
Credit Agricole oznámila odpis goodwillu kvůli ekonomice a regulaci
01.02.2013 9:29
Třetí největší francouzská banka Credit Agricole oznámila, že do výsle...
Commerzbank vydala profit warning, počítá se čtvrtletní ztrátou a potvrdila propouštění
04.02.2013 12:21
Dvojka na německém bankovním trhu Commerzbank dnes oznámila, že za čtv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC