Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Commerzbank propustí až o 11 procent zaměstnanců, Barclays bude zeštíhlovat investiční bankovnictví

Commerzbank propustí až o 11 procent zaměstnanců, Barclays bude zeštíhlovat investiční bankovnictví

24.01.2013 11:14, aktualizováno: 24.1. 11:35

Aktualizováno

Druhá největší banka v Německu zareaguje na náročné podmínky na trhu nákladovou restrukturalizací, v rámci níž v průběhu příštích čtyř let propustí 4 až 6 tisíc zaměstnanců. To odpovídá sedmi až 11 procentům současného počtu pracovních pozic Commerzbank. Banka chce zvýšit efektivitu svého podnikání, aby byla schopna lépe konkurovat na trhu.

Snižování stavu zaměstnanců se bude týkat poboček po celém světě, kromě dceřiných společností Comdirect a Bre Bank, a o přesném rozsahu propuštění bude předmětem jednání Commerzbank se zástupci odborů, která začnou v únoru. Banka to dnes ve vnitřním oběžníku sdělila svým zaměstnancům, jichž bylo na konci třetího čtvrtletí přes 56 tisíc.

„Chceme-li dosáhnout našich ziskových a růstových cílů v pokračujících náročných podmínkách, musíme tomu přizpůsobit strukturu personálu,“ uvedl člen představenstva Ulrich Sieber. Banka hodlá mimo jiné outsourcovat některé služby do levnějších regionů a uvedla, že propouštění nadbytečných zaměstnanců bude až poslední možností. Snaha zvýšit efektivitu je údajně zaměřena na retailovou divizi, s jejíž výkonností není management spokojen.

Plán propouštět, ač co do počtu o poznání mírnější, má podle zdrojů Reuters i britská Barclays. Ta hodlá údajně zrušit nejméně 70 pracovních míst ve své asijské divizi investičního bankovnictví v rámci strategických změn pod vedením výkonného ředitele Antonyho Jenkinse. Rušení pracovních míst se podle zdroje nakonec dotkne celkem zhruba 90 lidí. Barclays již tento týden upozornila na plán dále propouštět v britské investiční divizi, které by se mohlo týkat až 2 tisíc lidí. 

Analytici Goldman Sachs ve své poslední zprávě k Barclays uvedli, že by banka mohla globálně propustit v investiční divizi 15 procent zaměstnanců, což by se dotklo zhruba 3500 lidí. Restrukturalizace této divize je klíčová vzhledem k tomu, že tvoří více než polovinu celkového zisku banky.

Jenkins v srpnu převzal vedení po Bobu Diamondovi, který odstoupil po skandálu týkajícího se manipulace s mezibankovními úrokovými sazbami LIBOR. Za urovnání obvinění banka úřadům v USA a Velké Británii zaplatila 290 milionů liber. Podle americké Komise pro termínové obchodování s komoditami (CFTC) se Barclays snažila manipulovat se sazbami po dobu čtyř let počínaje rokem 2005 téměř denně. Prezident Barclays Bob Diamond následně rezignoval. Svůj post pod tlakem opustili také předseda správní rady Marcus Agius a provozní ředitel Jerry Del Missier. 

CEO Jenkins dnes v rozhovoru pro CNBC při příležitosti Světového ekonomického fóra v Davosu připustil, že se banka v posledních letech chovala příliš agresivně a převážilo u ní sobecké a krátkozraké jednání, a řekl, že se nyní snaží napravit své minulé chyby. Nový strategický plán banky odhalí Jenkins 12. února, v předstihu nicméně zopakoval, že Barclays hodlá i nadále zůstat „univerzální bankou s významným a rozsáhlým investičním bankovnictvím“.

 
(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk, CNBC)


Čtěte více:

Barclays (-5 %) zvýšila zisk, příjmy z obchodování zklamala. Po kauze Libor čelí dalšímu vyšetřování
31.10.2012 10:20
Britská banka Barclays zvýšila ve třetím čtvrtletí roku zisk téměř o t...
Barclays hrozí v USA rekordní pokuta za manipulaci trhu
01.11.2012 14:55
Americké regulační orgány pohrozily britské bance Barclays (235,05 GBp...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti
17:20Spotřebitelská důvěra v USA se v květnu poprvé za šest měsíců zvýšila
17:19Akcie pokračují v rally  
15:32ČNBlog: Jak dopadne vlna refixací a refinancování hypoték na české domácnosti?
15:04e15: Pilulka chystá prodej většiny svých kamenných lékáren řetězci Dr. Max
13:49EDU II podala soudu návrh na zrušení předběžného opatření k Dukovanům
13:42Nvidia ve středu reportuje čísla za první kvartál. Co od výsledků očekávat?
13:41Tchaj-wanský výrobce čipů TSMC letos otevře pobočku v německém Mnichově
13:15Footshop a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
12:12Evropská unie schválila změny emisních norem, automobilky získají více času
11:45WOOD & Company: Zpráva pro investory za 1Q 2025 - Realitní podfondy
11:44Analytický radar: Colt CZ podle Jakuba Blahy spojuje růstový potenciál i dividendový výnos
11:14Japonské dluhopisy se zvedají a pomáhají zlepšit náladu i na západních trzích  
11:10Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se mírně zlepšila, uvedly instituty
11:01RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení o rozhodovaní VH společnosti písemnou formou mimo zasedání
10:54Za růstem prodejů aut v EU stojí hybridy a elektromobily, Tesla se však propadá
9:13Rozbřesk: Maďarská MNB podrží úrokové sazby na vysokých 6,50 %
8:37EU a USA pokračují v obchodních jednáních, Thyssenkrupp se restrukturalizuje a futures jsou v zeleném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board