Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Crédit Agricole ve 4Q v rekordní ztrátě. Řecko dále tíží

Crédit Agricole ve 4Q v rekordní ztrátě. Řecko dále tíží

20.02.2013 9:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Francouzská banka Crédit Agricole vykázala za celý loňský rok ztrátu 6,5 miliardy eur, což je nejvíc od roku 2001, kdy se s akciemi banky začalo obchodovat na veřejných trzích. Nejhorší výsledek třetí největší francouzská banka zaznamenala i v samotném posledním kvartále loňského roku, kdy vykázala čistou ztrátu 3,98 miliardy eur, což byl nejen o 30 procent horší výsledek, než o rok dříve, ale také slabší než konsensus 3,69 miliardy eur. Na vině kvartální i roční ztráty jsou odpisy investic v Řecku, Itálii a Španělsku, vliv ale měly i vysoké daně, které banka musela zaplatit v souvislosti a prodejem řeckého ústavu Emporiki.

Credit Agricole (7,48 EUR, 2,13%) již na samém začátku měsíce oznámila, že do výsledků za čtvrté čtvrtletí loňského roku zaúčtuje odpisy z goodwillu ve výši 2,68 miliardy eur z důvodu striktnějších regulatorních pravidel a zhoršení ekonomiky. Hodnota goodwillu v rozvaze banky činila na konci loňského září 16,9 mld. EUR. „Opatření nepřináší žádný odliv hotovosti a neovlivní sílu společnosti jako takové,“ ujistila banka Credit Agricole ve zprávě z 1. února. Oznámený odpis vychází přednostně ze snahy naplnit přísnější regulatorní pravidla, také ale odráží současné makroekonomické a finanční prostředí v příslušných zemích.

Credit Agricole dále uvedla, že ve 4Q realizuje nezdaněnou ztrátu z přecenění vlastního dluhu ve výši 852 mil. EUR kvůli své pobočkové síti v Itálii. Další odpis 267 mil. EUR plyne z pětinového podílu v portugalské Banco Espirito Santo. Mezi odpisy figuruje také 706 milionů eur z problémové řecké divize Emporiki Bank.

Banka předpokládala, že ztrátový prodej řeckého ústavu Emporiki může použít ke snížení základu daně, čímž by se jí snížila celková ztráta. Francouzský správce daně ale nečekaně rozhodl, že Crédit Agricole daňového odpisu v tomto případě využít nesmí. Znamená to, že banka musela na daních zaplatit o zhruba 838 milionů eur více, než předpokládala.

Banka, která byla založena před 119 lety, navrhne valné hromadě, aby za loňský rok nebyly vyplaceny žádné dividendy. Minoritní akcionáři se ale podle agentury Bloomberg snaží, aby banka letos dividendu vyplatila, a to alespoň ve formě akcií.

Šéf Credit Agricole Officer Jean-Paul Chifflet k výsledkům za rok 2012 uvedl, že si banka prošla „hlubokou transformací“. K výhledu pro letošní rok pouze uvedl, že Credit Agricole navýší svou „finanční stabilitu“ bez nutnosti navyšovat kapitál.

Akcie v úvodu obchodování v Paříži rostou přes 2 procenta.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, Credit Agricole)


Čtěte více:

Credit Agricole s hlubší než očekávanou ztrátou kvůli prodeji řecké Emporiki
09.11.2012 9:41
Francouzská banka Credit Agricole vykázala za třetí kvartál letošního ...
Deutsche Bank s největší ztrátou za 4 roky, trh ale zajímá víc růst kapitálu
31.01.2013 9:57
Propuštění více než čtrnácti stovek zaměstnanců a příprava na soudní s...
Credit Agricole oznámila odpis goodwillu kvůli ekonomice a regulaci
01.02.2013 9:29
Třetí největší francouzská banka Credit Agricole oznámila, že do výsle...
BNP Paribas uzavřela pro vstup dva fondy navázané na potraviny po výtkách vůči 'spekulaci s hladem´
19.02.2013 18:39
BNP Paribas uzavřela pro vstup dva ze svých fondů, které investují do ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data