Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americkým břidlicím dominují menší hráči. Akcie nabízí dvouciferné výnosy

Americkým břidlicím dominují menší hráči. Akcie nabízí dvouciferné výnosy

25.03.2013 18:05
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Rychlý rozvoj těžby zemního plynu a ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech má dopad na celou severoamerickou energetiku a také na valuace společností, které patří k průkopníkům využívání časem zdokonalených technik horizontálního vrtání a hydraulického štěpení. Břidlicová revoluce přitom pozitivně ovlivňuje i jiné sektory ekonomiky.

Spojeným státům, zatím největšímu spotřebiteli ropy, se v posledních letech díky těžbě z nekonvenčních ložisek podařilo zvýšit produkci ropy na nejvyšší úrovně za posledních 20 let a produkci plynu na historická maxima. Energetický boom láká investory, zejména do odvětví, která přímo souvisí s těžbou.

Mezi často skloňovaná jména patří EOG Resources a Hess, společnosti aktivně působící na obří Bakkenově pánvi v Severní Dakotě a v Montaně, které se v Americe staly ropným Klondikem. Akcie EOG za poslední rok posílily o 13 %, konkurenční Hess si ve stejném období připsal 18 %.

„EOG je jednoznačný lídr v těžbě ropy z břidlic a také jedna z prvních společností, která do toho dost investovala,“ tvrdí Brian Youngberg z konzultantské firmy Edward Jones. Oba tituly hodnotí na stupni „koupit“.

Zvláštností břidlicového boomu je, že není tažen americkými giganty typu Exxon Mobil či Chevron. Podle hlavního energetického analytika společnosti Oppenheimer Fadela Gheita má Exxon v Bakkenu jen okrajovou přítomnost.

A zatímco akcie Exxonu v uplynulých 12 měsících zdražily o skromná 4 %, jiné firmy investorům nabídly mnohem zajímavější zhodnocení. Společnost McMoran Exploration za rok připsala 28 %, relativně větší Anadarko Petroleum, které tento týden ohlásilo obří nález v Mexickém zálivu, posílilo o 11 %.

Z klesajících cen zemního plynu a do určité míry i ropy profitují další odvětví a společnosti. Od ropné renesance si dlouhodobé zisky slibují železničáři a výrobci cisteren, jelikož věří, že se dokážou nárokům těžařů přizpůsobit lépe než ropovody. Provozy společnosti Union Tank Car, vyrábějící cisternové vozy, jedou na plný výkon a nestíhají uspokojit poptávku. Konkurent Trinity Industries začal loni kvůli navýšení kapacit konvertovat továrny na výrobu větrných elektráren. Zisk Trinity by měl za loňský rok vzrůst o 91 %, tržby o 30 %. Akcie Trinity loni posílily o 20 %, stejně jako v případě společnosti American Railcar Industries, dalšího výrobce cisteren.

Levný plyn zase pomáhá chemičkám a ocelárnám. „Je těžké přecenit význam břidlicové revoluce pro průmysl a chemii,“ tvrdí Alex Khutorsky, jednatel poradenské firmy The Valence Group. Plyn se ve velkém spaluje například při výrobě plastů, chemikálií či hnojiv. Akcie konglomerátu Dow Chemical od poloviny listopadu posílily o 15 % a nyní se obchodují pár dolarů pod ročním maximem. V pozitivním trendu se od podzimu nachází i konkurenční DuPont.

(Zdroje: CNBC, WSJ, YahooFinance)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.09.2025
8:37Víkendář: Jakými způsoby může umělá inteligence podpořit růst technologických firem
13.09.2025
14:50Marks o americké výjimečnosti a velkém optimismu na akciových trzích
9:11Víkendář: Jsou valuace velkých technologických společností iracionální?
12.09.2025
22:00Americké akcie proráží na nová maxima  
17:28Je nízká budoucí návratnost amerického trhu daná věc?
17:05Spojené státy vyzvaly G7 a EU k uvalení cel na Čínu a Indii za nákupy ruské ropy
16:54Spotřebitelská důvěra v USA v září opět klesla
16:02PODCAST Trhy & Bohatství: Ceny nemovitostí rostou, přesto jsou prodeje rekordní. Proč?
14:45Potenciální fúze Paramountu a Warner Bros. může narazit u regulátorů. Hrozbou je i Trump
13:42Perly týdne: Fed doposud nikdy nesnížil sazby, když byly finanční podmínky uvolněné
12:15Národní ikony v krizi: Problémy Novo Nordisku a Orstedu rezonují v dánské ekonomice
11:40Silný vývoz nestačil, běžný účet ČR ve druhém kvartálu skončil hluboko v záporu
11:12Zlato září jako nikdy předtím, stříbro nejvýše od roku 2011
10:54Růstová nálada akciích si na konci týdne vybírá přestávku  
10:01Chystá se spojení velkých hollywoodských studií? Paramount Skydance se zajímá o Warner Bros. Discovery
9:51Microsoft a OpenAI podepsaly nezávaznou dohodu o nové fázi spolupráce
8:52Zlato na rekordu, OpenAI mění strukturu a NATO reaguje na ruské drony. Futures jsou v zeleném  
8:49Rozbřesk: Koruna zpět pod 24,40 EUR/CZK, dolar vyděsila špatná data z amerického trhu práce
6:34Jan Bureš na téma Trumpova cla: Proč jsou zatím dopady na Česko mírnější?  
11.09.2025
22:02Wall Street slaví známky blížícího se snížení sazeb Fedu, akcie i zlato rostou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data