Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharský antimonopolní úřad provedl razii v ČEZ. Země s EK reviduje tvorbu cen

Bulharský antimonopolní úřad provedl razii v ČEZ. Země s EK reviduje tvorbu cen

28.03.2013 14:06, aktualizováno: 28.3. 16:23
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Bulharský antimonopolní úřad oznámil, že provedl razie v sídlech a kancelářích bulharských dceřiných společností české energetiky ČEZ, rakouské energetiky EVN a další české firmy Energo-Pro. Firmy jsou třemi soukromými energetickými distributory v zemi. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová razii potvrdila s tím, že firma plně spolupracuje. Zopakovala, že ČEZ neporušil žádné zákony.

Bulharský premiér v dočasné vládě Marin Raykov dnes uvedl, že získal podporu od evropského prezidenta Hermana Van Rompuye k celkové revizi cenotvorby v bulharské energetice od výroby elektřiny až po dodávku koncovým spotřebitelům. „Prezentoval jsem mu očekávání, která od tohoto procesu máme a která jsem diskutoval s Asenem Vasilevem, ministrem hospodářství a energetiky i Ekaterinou Zaharievou, ministryní rozvoje a veřejných prací. Od direktoriátů energetiky a hospodářské soutěže jsme si zajistili hloubkovou revizi celého energetického řetězce a tvorby ceny v něm,“ uvedl premiér Raykov.

Bulharský antimonopolní úřad uvedl, že razie v sídlech ČEZ, EVN a Energo-Pro proběhla kvůli podezření z toho, že firmy ve shodě bránily koncovým zákazníkům ve změně dodavatele energií. Úřad uvedl, že o razii předem informoval antimonopolní autoritu Evropské unie a během razie „si zajistil dokumenty“. "Zahájili jsme novou proceduru proti distributorům elektřiny, vztaženou k podezření, že ve svých oblastech koordinovaně bránili koncovým zákazníkům ve změně dodavatele energií," uvedl předseda bulharské Komise pro ochranu konkurenceschopnosti (KZK) Petko Nikolov. Dodal, že ač určité aspekty liberalizace trhu bulharská legislativa již zahrnuje, v některých ohledech bude třeba ochranu spotřebitele posílit. Nikolov uvedl, že vyšetřování má potvrdil nebo vyvrátit podezření a případně povede k odpovídajícím sankcím.

„Bezprostředně po Velikonocích do země přicestují experti z direktoriátů DG Energy a DG Competition Evropské komise a budou oprávněni ministerstvem hospodářství a energetiky i energetickým regulátorem (DKEVR) podrobit celý energetický sektor kontrole,“ uvedl dočasný premiér Raykov. Podle dočasného ministra Vasileva budou následovat schůzky s eurokomisaři pro Hahnem a pro energetiku Güntherem Oettingerem které vyústí v diskusi nad závěry revize a přijetí krátkodobých opatření ke stabilizaci situace v energetickém sektoru v Bulharsku. Dodal, že Bulharsko bylo přizváno na neformální setkání ministrů energetiky eurozóny v Dublinu v dubnu tohoto roku.

Tuzemská energetika ČEZ čelí v Bulharsku jednak vyšetřování prokuraturou, závěry z nějž mají být známy po Velikonocích 3. dubna, jednak procesu možného odnětí licence, o čemž má regulátor DKEVR rozhodovat 16. dubna. Provozní ředitel bulharských aktivit ČEZ Petr Baran nedávno uvedl, že všechny výtky regulátora ČEZ napraví dříve, než bude o odnětí licence rozhodováno a že žádná ze zjištěných výtek nezakládá důvod k odnětí licence ČEZu v zemi. ČEZ opakovaně uvádí, že postupuje v souladu s bulharskou i unijní legislativou.

Sofia chce zejména mezinárodní analýzu tvorby cen a celého energetického systému, aby mohla identifikovat problémy, které vedly k jeho zhroucení, jež tak vážně zasáhlo obyvatele Bulharska. Vysoké účty za elektřinu (více než dvojnásobné ve srovnání s prosincem), které v lednu předložily energetické společnosti, včetně českých firem ČEZ a Energo-Pro, vyvolaly v zemi masové demonstrace. Ty pak postupně přerostly i v protest proti politickým poměrům v Bulharsku, v jejichž důsledku 20. února rezignovala konzervativní vláda Bojka Borisova. Protože následně žádná z hlavních politických stran nechtěla převzít odpovědnost a sestavit novou vládu, prezident Rosen Plevneliev rozpustil parlament a vypsal na 12. května předčasné volby. Do té doby zemi řídí úřednická vláda.

Evropská komise 24. ledna oznámila, že podnikne u Evropského soudního dvora právní kroky proti Bulharsku, Estonsku a Británii, protože do svých právních řádů plně nezačlenily unijní předpisy týkající se trhu s energiemi.

Ministryně Ekaterina Zaharieva uvedla, že další liberalizace bulharského energetického trhu nepovede k růstu cen elektřiny. Pro televizi bTV uvedla, že tento efekt vyvolala liberalizace pouze v úvodní fázi v některých zemích a dlouhodobým efektem kroku je naopak pokles cen elektřiny díky konkurenci.

Slova ministryně přišla po slovech šéfky energetického regulátora DKEVR Evgenie Haritonove, která naopak uvedla, že liberalizace energetického trhu v růst koncových cen elektřiny vyústit může a to skrze požadované investice.

Zaharieva uvedla, že Bulharsko čelí kvůli neimplemenované legislativě EU v oblasti liberalizace energetického trhu oproti stavu v EU pokutě v rozsahu kolem 16 tisíc eur denně.

Bulharsko jako součást snahy o vyřešení nadprodukce elektřiny na trhu a jeho stabilizace odstaví 40 % větrné a solární kapacity. Půjde o ty zdroje, které neplní řádně a v plném rozsahu oznamovací povinnost do rozvodné sítě a tíh ohrožují její bezpečnost, uvedl ministr Vasilev.
 
Bulharský regulátor DKEVR má dnes také oznámit ceny plynu pro 2Q13. Státní dodavatel Bulgargaz navrhuje pokles o 3,2 % od 1. dubna, DKEVR požaduje 3,89 %.

(Zdroj: Reuters, Focus, Novinite, čtk)

Vše k tématu ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:

CEZ07.jpg

 

Čtěte více:

Pleskač (ČEZ): Důvod k odnětí licence v Bulharsku neexistuje a věřím, že ji neztratíme. Pokud ano, budeme se soudit
20.02.2013 14:52
Z celkem asi 20 připomínek, které ČEZ obdržel od bulharského regulátor...
Bulharský regulátor snížil ceny elektřiny, u ČEZ -7,28 %. Energetika má jen špatné volby?
04.03.2013 17:57
Bulharský energetický regulátor DKEVR rozhodl k úterý 5. března snížit...
Bulharský generální prokurátor prý požádá o odnětí licence ČEZ (+komentář)
18.03.2013 8:14
Bulharský generální prokurátor Sotir Tsatsarov pro televizi bTV prohlá...
Bulharský prokurátor zveřejní závěry vyšetřování v ČEZ později. Kontroluje i regulátora
22.03.2013 11:26
Bulharská prokuratura odstoupila od dnešního zveřejnění závěrů vyšetřo...
Baran (ČEZ): Z Bulharska neodejdeme, nižší cena elektřiny ale srazí zisk
22.03.2013 15:35
Všechny bulharské součásti energetiky ČEZ narovnají nedostatky ve svém...

Váš názor
  • Tlačí
    28.03.2013 14:29

    asi má nová vláda zase své koně do distribuček a zase někomu na pár let prodat
    Deny:-)
Aktuální komentáře
27.03.2023
12:17Akcie začínají týden růstově spolu s bankami  
11:17Evropské banky jsou na tom lépe, než ty americké, říká šéf Natwest
10:46Podnikatelská nálada v Německu se v březnu pátý měsíc za sebou zlepšila
9:28Vklady a úvěry padlé Silicon Valley Bank přebírá First Citizens
9:21Rozbřesk: MMF varuje před nárůstem finančního napětí. A má pravdu
8:57Akcie v Evropě nastoupí do nového týdne růstem. First Citizens získá většinu padlé banky SVB  
7:24Podcast MakroMixér: Pády bank, koktejl pro centrální banky a jak to celé dopadne na Česko? S Leopoldem Barešem o cestě SIPRAL do Londýna nebo na Champs-Élysées
26.03.2023
14:12Meeks o atraktivitě Googlu, Amazonu a dalších ze skupiny FAAMG
7:25Víkendář: Svět se mění a švýcarské banky by se měly změnit s ním
25.03.2023
15:16Friedman: 2 % nejsou žádné magické číslo
8:17Víkendář: Být akcionářem banky a mít u ní vklad jsou dvě rozdílné věci, ale u obou nakonec rozhoduje to samé
24.03.2023
21:11Ani nervozita z Evropy nestlačila americké akcie do záporu  
17:34PTP: Ropa může jít krátkodobě na 55 dolarů za barel
17:21Turbulentní závěr týdne a padající Deutsche Bank. V čem je problém tentokrát?  
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
16:40Vodíková ekonomika: Reálné kontury legendárního El Dorada  
15:57V turbulencích kolem bank může být Čína bezpečným přístavem
15:55Trhy zase pracují pro Fed. Ale jen na povrchu
15:31MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu 25. 4. 2023 a zveřejnění konsolidované výroční finanční zprávy
14:32Přišla změna investičního režimu. Akcie již mají alternativy, věří investor

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (12/22 Q4, Bef-mkt)
Carnival Corp (02/23 Q1, Bef-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo