Aktualizováno Bulharská prokuratura odstoupila od dnešního zveřejnění závěrů vyšetřování energetických distributorů v zemi , EVN a Energo-Pro. Úřad oficiální zprávu hodlá podle dnes zveřejněných informací publikovat až 3. dubna, uvedla bulharská agentura Focus s odvoláním na zprávu prokurátorů. Akcie ČEZ patří dnes na pražské burze mezi málo rostoucích titulů, posiluje o 0,6 % k 576 Kč/akcie.
Šetření, které 26. února nařídil bulharský generální prokurátor Sotir Tsatsarov, mělo být ukončeno do dneška a prezentováno dnes s tím, že kompletní podrobná zpráva jednotlivých vyšetřovacích týmů bude dostupná nejpozději do týdne. Při zahájení vyšetřování Tsatsarov uvedl, že tým vždy pěti prokurátorů bude v , EVN a Energo-Pro vyšetřovat zejména „výdaje firem třetím stranám a na služby“.
Spolu se společnostmi a Energo-Pro a rakouským distributorem EVN prokuratura prověřovala i činnost úřadu státního regulátora DKEVR. Důvodem bylo podezření, že jejich chyby způsobily prudké zvýšení cen energie, jež vyvolalo masové protesty bulharského obyvatelstva. Tsatsarov do médií vytkl regulátorovi DKEVR, že zanedbával svou úlohu, když "bez námitek schvaloval četné výdaje ČEZ". Příliš liberální schvalování výdajů podle něj přimělo firmu k účtování údajně přehnaných cen konečným zákazníkům.
Zpráva prokuratury má sloužit právě i energetickému regulátorovi DKEVR k jeho rozhodování o případném odnětí distribuční licence v zemi či uvalení pokut, o čemž má jednat 16. dubna. Tsatsarov přitom už minulou neděli v televizním vystoupení obvinil z "masivního porušování" pravidel a řekl, že bude požadovat odnětí licence a uvalení pokut za každí provinění zvlášť. na obvinění opětovně reagoval prohlášením, že v Bulharsku dodržuje veškeré tamní i unijní zákony. Mediální slova Tsatsarova následně mírnila i sama prokuratura s tím, že „oficiální závěry vyšetřování teprve budou oznámeny“.
Český premiér Petr Nečas minulý pátek v Bruselu o problémech českého distributora hovořil s bulharským prezidentem Rosenem Plevnelievem. Podle mluvčího českého vlády "byl ujištěn, že problémy kolem ČEZ budou vyřešeny tak, aby neutrpěla pověst Bulharska v Evropě. A že budou řešeny v souladu s evropským právem". "Můžeme pouze spekulovat, jak blízký si je státní zástupce k bývalému premiérovi Boyko Borisovi, který celou záležitost rozpoutal," uvedl také v tomto týdnu Nečas na adresu Tsatsarova.
Rakouská energetika EVN v tomto týdnu pohrozila, že bude vymáhat ochranu svých investic v zemi skrze mezinárodní arbitráž, pokud do tří až šesti měsíců nebude dojito ke smírnému řešení nynějších záležitostí v tamní energetice. EVN uvedla, že situace pro distributory v Bulharsku už nyní znamená, že je nucena odkupovat solární a další obnovitelnou energii za ceny, které jsou nad tržními. EVN napadá na jedné straně rozhodnutí soudu o zrušení zvláštního poplatku za přístup obnovitelných zdrojů energie do rozvodné sítě, na druhé straně změnu v tazvaných „feed-in“ kompenzacích u producentů obnovitelných zdrojů (jejich pokles). EVN dále uvedla, že její drahé nákupy solární elektřiny ji od loňského července připravily o zhruba 100 milionů leva (cca 66 mil. USD) a v příštích třech měsících jí ukrojí dalších 40 milionů leva. Solární parky v zemi bují díky nastaveným vládním dotacím a cíli generovat 16 % energií ze slunce do roku 2020. "Podle názoru EVN jsou uvedené skutečnosti porušením závazků Bulharsku a dohody mezi Rakouskem a Bulharskem o ochraně investic," uvedla energetika toto úterý.
(Zdroj: Focus, Novinite, , čtk)
Dění kolem v Bulharsku sledujte na Patria.cz:
