Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bulharský regulátor snížil ceny elektřiny, u ČEZ -7,28 %. Energetika má jen špatné volby?

Bulharský regulátor snížil ceny elektřiny, u ČEZ -7,28 %. Energetika má jen špatné volby?

04.03.2013 17:57, aktualizováno: 5.3. 18:31
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Bulharský energetický regulátor DKEVR rozhodl k úterý 5. března snížit koncové ceny elektřiny pro zákazníky v zemi. Pokles u ČEZ a Energo-pro je výraznější proti prvotním indikacím z konce týdne. Odcházející šéfka komise pouze napověděla, kde na to chce vzít – opět u distributorů elektřiny. Podle odborníků ze sektoru je vývoj bulharské energetiky neudržitelný a ta má jen dvě špatné cesty: Buď všechny nutit k produkci a dodávkám služeb pod náklady (a pak je v podstatě vytlačit z trhu), nebo začít masívně dotovat a tím vyvolat spor s Evropskou unií v jiné rovině, píší bulharské agentury.

Ceny u ČEZ a Energo Pro klesnou ještě více

Bulharská komise pro regulaci energetiky a vodárenství DKEVR rozhodla, že se ode dneška snižují ceny elektřiny pro koncové zákazníky v zemi. U oblasti pokrývané společností ČEZ průměrné snížení cen nakonec dosahuje 7,28 %, zatímco v pátek bylo navrženo 6,7 procenta a včera 7,17 %. U rakouské EVN požadavek zůstává na úrovni -7,3 %, u další české firmy Energo-Pro se zvýšil z -5,3 % na -6,22 %. Tyto tři distribuční společnosti obhospodařují každá jednu z částí Bulharska. Nové ceny elektřiny mají být v platnosti do 1. července tohoto roku.

Rozhodnutí DKEVR navazuje nejrychlejší možnou cestou na rozhodnutí bulharského parlamentu z minulého týdne. Ten ještě před předčasnými volbami v zemi stihl schválit normu, která regulátorovi DKEVR umožňuje měnit ceny elektřiny častěji než jednou ročně, což mu legislativa dovolovala doposud.

Kde na to vezmeme? V distribuci elektřiny a z plynu

Teprve dnes končící (spolu se všemi členy komise) šéfka DKEVR uvedla, kde na takové zlevnění elektřiny hodlá regulátor vzít. Dosáhnout toho hodlá snížením položky technických ztrát u trojice distributorů z dosavadních 15 % na nově 12 %. Dalším zdrojem, který má zlevnění umožnit, je levnější plyn pro kogeneraci od 1. ledna tohoto roku, uvedla DKEVR. Toto se projeví zlevněním dodávek státní společnosti NEK o 1 %.

"Předpokládáme, že by regulátor měl snížit ostatní složky, protože distribuce není to, co je drahé – je to spíše silová elektřina a hlavně podpora obnovitelných zdrojů," uvedl přitom v pátečním online rozhovoru na Patria.cz finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Dvě špatné volby a problém, který známe

Bulharsko má jen minimální prostor pro další snížení cen elektřiny zemi po snížení, které bude potvrzeno dnes či zítra. Buď bude nutit producenty elektřiny k produkci pod náklady a všechny navazující složky až po dodávku do domácností zřejmě také, nebo nabídne dotace. To ale podle znalců odvětví v zemi a obchodníků rozpoutá střet s Evropskou unií.

„Producenti elektřiny v zemi mohou být brzy nuceni vyrábět pod úrovní nákladů. A jak je to v zemi obvyklé, největší průmysloví zákazníci (spotřebitelé elektřiny) a distribuční síť (tedy ČEZ, EVN, Energo-Pro) budou znovu těmi, kdo bude nucen tyto ztráty financovat,“ varují dle Reuters obchodníci.

„Prostor je malý. Tarify byly postaveny na reálných nákladech do výroby elektřiny přes její dodávku sítí a včetně podpory obnovitelných zdrojů,“ uvádí Reuters s odkazem na zdroje. A jsme u problému, který dobře známe z ČR.

Solární a větrné parky a dotace

Rostoucí ceny elektřiny pro spotřebitele skrývají peníze, které jdou do solárních a větrných elektráren v zemi. Právě solární projekty a větrné farmy vedly již k červencovému zvýšení cen elektřiny pro koncové zákazníky z řad domácností o 13 %. „Tarify nesmějí jít pod tyto náklady, situace se musí řešit jinak. Jinak to tvrdě dopadne na producenty elektřiny i všechny další články řetězce,“ varují obchodníci dle Reuters.

Možností, kterou nějaká budoucí bulharská vláda má, je celý systém dotovat, pokud nechce jednotlivé články donutit ke ztrátám. Pak ale rozbouří vztahy s Evropskou unií nedovolenou podporou.

Poletí bulharské účty za elektřinu v polovině roku vzhůru?

Končící ministr energetiky Delyan Dobrev dříve uvedl, že země by mohla navýšit podíl dodávané elektřiny z bulharské jaderné elektrárny Kozloduy, která je nejlevnějším zdrojem elektřiny v zemi. Ostatní producenti by měli své dodávky domácnostem ekvivalentně utlumit. To se také již stalo, ale ne zcela podle představ. Provozovatel bulharské elektrické sítě ESO o víkendu oznámil, že nařídil omezení výroby ve třech velkých elektrárnách na uhlí v zemi, kvůli poklesu poptávky v zemi i v zahraničí. Celkem bude odstaveno šest bloků elektráren, které se na celkové produkci elektřiny v Bulharsku podílejí 40 procenty. Dodávky z bloků by měly být obnoveny poté, co se znovu zvýší spotřeba elektřiny a vývoz se dostane na svoji obvyklou úroveň.

Bulharský energetický holding (National Electric Company NEK) dnes uvedl, že ještě končící vláda v čele s GERB premiéra Borisova rozhodla o omezení produkce v části zdrojů, které patří z pohledu produkce k nejlevnějším. Podle NEK byla na minimum stažena produkční kapacita v uhelné elektrárně Marita Iztok 2, podobně byla na minimum stažena produkce vodních elektráren. Mituy Hristozov z NEK uvedl, že naplno běží pouze výkon jaderné elektrárny Kozloduy a solárních zdrojů. NEK uvádí, že s ohledem na de facto zastavení produkce v Marita Iztok 2 a utlumení všech zdrojů v lokalitě a s ohledem na plné zastavení produkce v tepelné elektrárně Varna a Dimitrovgrad ceny elektřiny pro koncové zákazníky zanedlouho opět poletí vzhůru.

Další z bulharských zdrojů uvádí, že zastavení produkce ve vodních elektrárnách povede k propuštění zhruba 25 tisíc lidí. Končící šéfka DKEVR přitom uvedla, že žádná změna v energetickém mixu země nenastává a není v plánu. Vraťme se k tomu, že „zlevněné“ bulharské tarify budou platit do poloviny roku a před ní se bude jednat o nastavení nových pro další období.

„Současné ceny elektřiny v Bulharsku plynou z pokrouceného trhu a špatného nasazení zdrojů. Bulharsko je jedinou zemí na Balkáně, která má nadbytek produkčních kapacit elektřiny. Musí se je naučit adekvátně používat. Pokud to dokáže, můžeme se dostat na rozumnější ceny za elektřinu vůči situaci v zemi,“ uvedl zdroj z jedné ze zahraničních energetik v zemi.

Zdroj pro Reuters dodává, že Bulharsko také musí deregulovat svůj energetický trh (většinu teď ovládá státní energetická společnost) a mimo jiné odstranit poplatky za export elektřiny, což ji umožní vyvážet do okolních zemí (například při rostoucí spotřebě v Turecku) a cestou vyšší produkce či vývozu nadbytku ji zlevnit i doma. Upozorňuje také, že Bulharsko jako jediná větší země EU (dále Kypr a Malta) nemá vlastní energetickou burzu, která by dávala signály o reálné ceně elektřiny.

„Také bulharský regulátor jasně ukázal, že není nezávislý. Celý sektor je ve vleku politických tlaků a sporů a pro firmy jako ČEZ to znamená, že mohou trh opustit,“ říká Michael LaBelle z budapešťské univerzity, specializující se na regionální energetiku.

(Zdroj: Reuters, Novinite, DKEVR, NEK, Darik radio, OFFNews)
Sledujte průběžně dění kolem licence ČEZu v Bulharsku na Patria.cz:

001


 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.03.2023
15:16Friedman: 2 % nejsou žádné magické číslo
8:17Víkendář: Být akcionářem banky a mít u ní vklad jsou dvě rozdílné věci, ale u obou nakonec rozhoduje to samé
24.03.2023
21:11Ani nervozita z Evropy nestlačila americké akcie do záporu  
17:34PTP: Ropa může jít krátkodobě na 55 dolarů za barel
17:21Turbulentní závěr týdne a padající Deutsche Bank. V čem je problém tentokrát?  
16:40Vodíková ekonomika: Reálné kontury legendárního El Dorada  
15:57V turbulencích kolem bank může být Čína bezpečným přístavem
15:55Trhy zase pracují pro Fed. Ale jen na povrchu
15:31MONETA Money Bank, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu 25. 4. 2023 a zveřejnění konsolidované výroční finanční zprávy
14:32Přišla změna investičního režimu. Akcie již mají alternativy, věří investor
12:05Perly týdne: QE je fakticky zpět, na akcie ale ještě čas není
11:16Banky, indexy, výnosy i eurodolar obrátily rázně dolů  
11:00Bloomberg: Banky ruší zákazy náboru zaměstnanců, chtějí talenty z Credit Suisse
10:45Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v březnu nečekaně zrychlil. Daří se zejména službám
10:12Důvěra v ekonomiku v březnu mírně vzrostla díky vyhlídkám průmyslu. Domácnosti jsou ale pesimističtější
9:27Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:15UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:08Rozbřesk: Kdo další proletí čelním sklem?
9:04Americké úřady vyšetřují Credit Suisse a UBS, zda nepomáhaly ruským oligarchům obejít sankce
8:54Primoco svolává valnou hromadu, Credit Suisse i UBS vyšetřují americké úřady a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data