Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Baran (ČEZ): Z Bulharska neodejdeme, nižší cena elektřiny ale srazí zisk

Baran (ČEZ): Z Bulharska neodejdeme, nižší cena elektřiny ale srazí zisk

22.03.2013 15:35
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Všechny bulharské součásti energetiky ČEZ narovnají nedostatky ve svém provozu dříve, než bude bulharský energetický regulátor DKEVR rozhodovat o odnětí licence ČEZ v zemi, uvedl provozní ředitel bulharských aktivit ČEZ Petr Baran. Energetika dle jeho slov v žádném případě nemíní opouštět bulharský trh. Na její provozní ziskovost ale dopadne rozhodnutí o snížení koncových cen elektřiny a podle obsahu, který Baran uvedl, velmi výrazně.

„Nemáme žádný důvod k úvahám o odchodu z bulharského trhu. Jsme investorem s dlouhodobými záměry a já očekávám, že situace v Bulharsku se vyjasní v náš prospěch a my budeme pokračovat v našem podnikání v zemi,“ uvedl provozní ředitel ČEZ v Bulharsku Baran.

Z faktury za elektřinu už jen 4 % místo 9 %

Baran připustil, že snížení cen koncových cen elektřiny zhruba o 7 %, o kterém v březnu rozhodl DKEVR, bude znamenat zhoršení provozní ziskovosti ČEZ v zemi v letošním roce. Neuvedl konkrétní čísla, pokud jde o vyjádření v zisku. Řekl ale, že nově má ČEZ z faktury za elektřinu bulharské domácnosti zisk zhruba 4 %, zatímco před rozhodnutím o snížení koncových cen elektřiny to bylo 9 %. Zbytek dle Barana inkasují producenti elektřiny, národní energetika a státní operátor sítí. „Jsme na konci energetického řetězce a jsme to opakovaně my, na koho dopadají největší škody. Vláda by se měla zamyslet nad opatřeními ke snížení cen elektřiny v jiných segmentech dodavatelského řetězce elektřiny,“ uvedl Baran.

Státní komise pro regulaci energetiky a vodárenství DKEVR zahájila proceduru odnětí licence ČEZ na distribuci elektřiny v zemi dle 20. února a poskytla ČEZu čas do dalšího slyšení před komisí dne 16. dubna, aby všechny regulátorem vytčené nedostatky či porušení pravidel napravil.

Bulharská distribuce se podílí řádově 1,5 % na celkovém EBITDA výsledku skupiny ČEZ a ze zhruba 10 % na EBITDA z distribuce celé skupiny ČEZ.

Politický tlak na ČEZ i regulátora

V mezidobí do rozhodování regulátora, které de facto odstartovaly podněty z již neexistující bulharské vlády, vedené bývalým premiérem a šéfem nejsilnější politické strany v zemi GERB Borisovem, vstoupily kroky bulharského prokurátora, který 26. února zahájil vyšetřování ve všech třech distributorech ČEZ, EVN a Energo-Pro, pro což argumentoval zejména šetřením „výdajů firem třetím stranám a na služby“ a vyúčtováními zákazníkům. První závěry z tohoto vyšetřování měly být známy právě dnes. Prokuratura ale dnes překvapivě oznámila, že ke dnešku pouze skončí vyšetřování distributorů i samotného regulátora DKEVR a zpráva o jeho výsledcích bude zveřejněna až 3. dubna.

Elektroměry jsou „neprůstřelné“, fakturace v pořádku

Vysoké účty za elektřinu stály u zrodu celonárodních a později i krvavých protestů v zemi, které vedly vedle vyšetřování energetik k pádu vlády a předčasným volbám, které prezident Rosen Plevneliev vyhlásil na 12. května. Napadán byl i systém odečtu elektřiny a nové elektroměry, které ČEZ v jím spravované oblasti instaloval. Výkonný šéf CEZ Distribution Bulgaria Stefan Apostolov dnes pro bulharský list Klasa uvedl, že systém odečtů, který ČEZ v zemi používá, nedovoluje jakékoli manipulace. „Odečty každého elektroměru jsou prováděny třemi různými zástupci ve třech po sobě jdoucích měsících tak, aby bylo možno ihned odhalit jakékoli případné chyby. ČEZ souběžně prověřuje všechny účty domácností, překračující 500 BGN a faktury firem nad 5000 BGN. Pouze jedno procento stížností, které jsme od počátku roku obdrželi, se ukázalo jako podložené,“ uvedl Stefan Apostolov.

Vše bude napraveno včas

„Neporušili jsme žádný zákon a žádné z vytčených provinění není důvodem k odnětí licence. Všechny komentáře regulátora jsme ale vzali v úvahu a přijali okamžitá opatření k nápravě a tak, který si vyžádají více času, probíhají. Všechna potřebná opatření přijmeme před 16. dubnem,“ uvedl provozní šéf ČEZ v zemi Baran. „Situace v Bulharsku zakládá obrovský politický tlak, vždyť i samotný regulátor je vyšetřován prokuraturou. Jsem ale přesvědčen, že rozhodnutí přijaté regulátorem bude výsledkem jeho nezávislého postavení,“ uvedl Baran.


Provozní šéf ČEZu také připomněl, že firma za posledním osm let v zemi investovala 1,7 miliardy BGN, zhruba 1,12 mld. USD do expanze distribuční sítě a zaměstnává přes 3,5 tisíce lidí. Na daních vládě zaplatila za stejnou dobu 429 mil. BGN.

Pro ČEZ je Bulharsko letos druhou zemí, kde čelí ztrátě licence. V lednu byla energetice odňata v Albánii kvůli sporům o tarify a daně.

(Zdroj: Novinite, Focus, Klasa, Bloomberg, ČEZ)

Dění kolem licence ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:

CEZ12.jpg

 

Čtěte více:

Pleskač (ČEZ): Důvod k odnětí licence v Bulharsku neexistuje a věřím, že ji neztratíme. Pokud ano, budeme se soudit
20.02.2013 14:52
Z celkem asi 20 připomínek, které ČEZ obdržel od bulharského regulátor...
Bulharský regulátor snížil ceny elektřiny, u ČEZ -7,28 %. Energetika má jen špatné volby?
04.03.2013 17:57
Bulharský energetický regulátor DKEVR rozhodl k úterý 5. března snížit...
Bulharský generální prokurátor prý požádá o odnětí licence ČEZ (+komentář)
18.03.2013 8:14
Bulharský generální prokurátor Sotir Tsatsarov pro televizi bTV prohlá...
Bulharský prokurátor zveřejní závěry vyšetřování v ČEZ později. Kontroluje i regulátora
22.03.2013 11:26
Bulharská prokuratura odstoupila od dnešního zveřejnění závěrů vyšetřo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y