Všechny bulharské součásti energetiky narovnají nedostatky ve svém provozu dříve, než bude bulharský energetický regulátor DKEVR rozhodovat o odnětí licence v zemi, uvedl provozní ředitel bulharských aktivit Petr Baran. Energetika dle jeho slov v žádném případě nemíní opouštět bulharský trh. Na její provozní ziskovost ale dopadne rozhodnutí o snížení koncových cen elektřiny a podle obsahu, který Baran uvedl, velmi výrazně.
„Nemáme žádný důvod k úvahám o odchodu z bulharského trhu. Jsme investorem s dlouhodobými záměry a já očekávám, že situace v Bulharsku se vyjasní v náš prospěch a my budeme pokračovat v našem podnikání v zemi,“ uvedl provozní ředitel v Bulharsku Baran.
Z faktury za elektřinu už jen 4 % místo 9 %
Baran připustil, že snížení cen koncových cen elektřiny zhruba o 7 %, o kterém v březnu rozhodl DKEVR, bude znamenat zhoršení provozní ziskovosti v zemi v letošním roce. Neuvedl konkrétní čísla, pokud jde o vyjádření v zisku. Řekl ale, že nově má z faktury za elektřinu bulharské domácnosti zisk zhruba 4 %, zatímco před rozhodnutím o snížení koncových cen elektřiny to bylo 9 %. Zbytek dle Barana inkasují producenti elektřiny, národní energetika a státní operátor sítí. „Jsme na konci energetického řetězce a jsme to opakovaně my, na koho dopadají největší škody. Vláda by se měla zamyslet nad opatřeními ke snížení cen elektřiny v jiných segmentech dodavatelského řetězce elektřiny,“ uvedl Baran.
Státní komise pro regulaci energetiky a vodárenství DKEVR zahájila proceduru odnětí licence na distribuci elektřiny v zemi dle 20. února a poskytla čas do dalšího slyšení před komisí dne 16. dubna, aby všechny regulátorem vytčené nedostatky či porušení pravidel napravil.
Bulharská distribuce se podílí řádově 1,5 % na celkovém EBITDA výsledku skupiny ČEZ a ze zhruba 10 % na EBITDA z distribuce celé skupiny ČEZ.
Politický tlak na i regulátora
V mezidobí do rozhodování regulátora, které de facto odstartovaly podněty z již neexistující bulharské vlády, vedené bývalým premiérem a šéfem nejsilnější politické strany v zemi GERB Borisovem, vstoupily kroky bulharského prokurátora, který 26. února zahájil vyšetřování ve všech třech distributorech , EVN a Energo-Pro, pro což argumentoval zejména šetřením „výdajů firem třetím stranám a na služby“ a vyúčtováními zákazníkům. První závěry z tohoto vyšetřování měly být známy právě dnes. Prokuratura ale dnes překvapivě oznámila, že ke dnešku pouze skončí vyšetřování distributorů i samotného regulátora DKEVR a zpráva o jeho výsledcích bude zveřejněna až 3. dubna.
Elektroměry jsou „neprůstřelné“, fakturace v pořádku
Vysoké účty za elektřinu stály u zrodu celonárodních a později i krvavých protestů v zemi, které vedly vedle vyšetřování energetik k pádu vlády a předčasným volbám, které prezident Rosen Plevneliev vyhlásil na 12. května. Napadán byl i systém odečtu elektřiny a nové elektroměry, které v jím spravované oblasti instaloval. Výkonný šéf CEZ Distribution Bulgaria Stefan Apostolov dnes pro bulharský list Klasa uvedl, že systém odečtů, který v zemi používá, nedovoluje jakékoli manipulace. „Odečty každého elektroměru jsou prováděny třemi různými zástupci ve třech po sobě jdoucích měsících tak, aby bylo možno ihned odhalit jakékoli případné chyby. souběžně prověřuje všechny účty domácností, překračující 500 BGN a faktury firem nad 5000 BGN. Pouze jedno procento stížností, které jsme od počátku roku obdrželi, se ukázalo jako podložené,“ uvedl Stefan Apostolov.
Vše bude napraveno včas
„Neporušili jsme žádný zákon a žádné z vytčených provinění není důvodem k odnětí licence. Všechny komentáře regulátora jsme ale vzali v úvahu a přijali okamžitá opatření k nápravě a tak, který si vyžádají více času, probíhají. Všechna potřebná opatření přijmeme před 16. dubnem,“ uvedl provozní šéf v zemi Baran. „Situace v Bulharsku zakládá obrovský politický tlak, vždyť i samotný regulátor je vyšetřován prokuraturou. Jsem ale přesvědčen, že rozhodnutí přijaté regulátorem bude výsledkem jeho nezávislého postavení,“ uvedl Baran.
Provozní šéf také připomněl, že firma za posledním osm let v zemi investovala 1,7 miliardy BGN, zhruba 1,12 mld. USD do expanze distribuční sítě a zaměstnává přes 3,5 tisíce lidí. Na daních vládě zaplatila za stejnou dobu 429 mil. BGN.
Pro je Bulharsko letos druhou zemí, kde čelí ztrátě licence. V lednu byla energetice odňata v Albánii kvůli sporům o tarify a daně.
(Zdroj: Novinite, Focus, Klasa, Bloomberg, ČEZ)
Dění kolem licence v Bulharsku sledujte na Patria.cz:
