Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zeman by chtěl v Česku víc ruských investic, i v souvislosti s Temelínem

Zeman by chtěl v Česku víc ruských investic, i v souvislosti s Temelínem

09.05.2013 16:32
Autor: ČTK

Prezident Miloš Zeman by rád viděl vyšší míru ruských investic v České republice, také v souvislosti s chystanou dostavbou Jaderné elektrárny v Temelíně. Rusky to řekl v projevu na recepci pořádané ruským velvyslanectvím v Praze k 68. výročí konce druhé světové války. 

Zemana by uspokojilo, kdyby byl objem ruských investic v zemi za několik let někde mezi dvěma až čtyřmi procenty celkového zahraničního kapitálu v ČR a aby vzrostly také české investice v Rusku. Prezident připomněl, že zatím je podíl ruských peněz jen 0,8 procenta celkových cizích investic v ČR. Nejvýznamnějšími investory jsou Nizozemsko, Německo a Rakousko. 

Zeman ocenil rostoucí obchodní výměnu mezi Českem a Ruskem. "Pokud jsme našimi ekonomickými vztahy z 90 procent spokojeni, je potřeba soustředit se na těch deset procent, se kterými spokojeni být nemůžeme," prohlásil prezident s tím, že kritika od přátel by měla být především impulsem k rozvoji další spolupráce. 

Ocenil také kvalitu ruských podnikatelů, kteří v ČR podnikají. "Jsem zcela přesvědčen, že jsou kvalitní ruští podnikatelé. Nenechávejte si je jen na ruském území. Pošlete je k nám, do Česka, jako nejen politické, ale také ekonomické posly dobrých vztahů mezi našimi zeměmi," řekl ruskému velvyslanci český prezident. Připomněl, že pravicový tisk jej někdy označoval za ruského agenta. "Jsem agent ekonomické spolupráce založené nejen na výměně výrobků, ale také, a to je nejdůležitější, na výměně kapitálu," dodal Zeman. 

Prezident zmínil například skupinu Evraz, ovládající od roku 2005 ostravské vítkovické ocelárny, které nyní mají problémy kvůli nízké poptávce a několik měsíců stály. Zeman uvedl, že by byl rád, aby za rok mohl ruský velvyslanec poznamenat, že se tamní výroba opět rozjela. 

Své vystoupení zakončil recitací části textu ruské dětské písně "Pusť vsjegda buďet solnce" (Ať nám vždy slunce svítí), známé starším ročníkům ze školních hodin ruštiny. 

Téma dostavby Temelína, obří miliardové zakázky, zmínil ve svém vystoupení také ruský velvyslanec Sergej Kiseljov. "Doufáme, že nové perspektivy česko-ruské spolupráce otevře projekt dostavby Jaderné elektrárny Temelín, v němž Češi a Rusové opět spojili své zájmy a jednají společně," uvedl velvyslanec. 

O dostavbu Temelína mají zájem rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress a také americký Westinghouse. Francouzskou Arevu společnost ČEZ ze soutěže vyloučila. 

Ruský velvyslanec je přesvědčen, že dlouholetá spolupráce ČR a Ruska v jaderné energetice "světové úrovně" přispívá k řešení otázek české energetické bezpečnosti. Dostavbu jaderné elektrárny označují někteří pozorovatelé za významnou i z pohledu energetické bezpečnosti a geopolitických zájmů, část z nich by se z těchto důvodů přikláněla spíše k západnímu spojenci. 

Ruský velvyslanec při vystoupení zdůraznil jasné odmítnutí pokusů o znovuzrození či heroizaci nacismu. "Historie druhé světové války nemůže být předmětem politické konjunktury, nelze ji ani přepisovat, ani zkreslovat," prohlásil Kiseljov. 

Oslav výročí konce války se na dejvickém velvyslanectví Ruské federace účastnily stovky hostů. Nechyběli veteráni bojů, členové vlády včetně premiéra Petra Nečase (ODS) či ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), zástupci parlamentu, ale ani bývalý prezident Václav Klaus. S ním a s jeho ženou Livií Zeman několik minut na zahradě velvyslanectví hovořil.


Váš názor
 •  
  10.05.2013 22:30

  aby z toho nedostal kremlskou horečku...
  paopao
 • zeman
  10.05.2013 5:22

  ten kdyby mohl tak z republiky udělá s pomocí Rusáků dalsi Kypr. Nestranný prezident pro 10 milionu ale zvolený jen 5 miliony.
  xxx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y