Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU chce, aby banky zachraňovali věřitelé včetně vkladatelů

EU chce, aby banky zachraňovali věřitelé včetně vkladatelů

14.05.2013 17:56
Autor: ČTK

Zátěž záchrany problémových bank by se měla přesunout od daňových poplatníků na akcionáře a věřitele bank a v poslední instanci i na jejich velké vkladatele. Shodla se na tom na dnešním zasedání v Bruselu většina ministrů financí zemí Evropské unie. Zdůraznili ale, že do úrovně 100.000 eur (2,6 milionu Kč) zůstanou vklady zcela bezpečné. 

Ministři se shodli na tom, jak by měl vypadat nový mechanismus řešení krachujících bank, což je druhý ze tří předpokládaných pilířů plánované bankovní unie v eurozóně. "Je to v tuto chvíli největší projekt pro Evropu," řekl šéf Euroskupiny a nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. "Je naprosto zásadní, abychom to udělali správně," dodal předseda schůzek ministrů financí eurozóny podle agentury AP. 

Dijsselbloem vyzval k urychlenému postupu, aby všechny tři prvky bankovní unie mohly fungovat do roku 2015. Shoda je zatím na centrálním bankovním dohledu pod střechou Evropské centrální banky (ECB), který by mohl vstoupit v platnost do poloviny příštího roku. Rozpory jsou zatím v otázce jednotného mechanismu a fondu pro záchranu bank, zatímco řešení otázky jednotného garantování vkladů je zatím v nedohlednu. 

Dnešní zasedání se zaměřovalo na hierarchii věřitelů, kteří by měli nést ztráty v případě hrozícího krachu a nutnosti záchrany banky. Ministři se shodli na tom, že jako první to musí být akcionáři a bankovní kapitál. Další pořadí ještě není zcela dohodnuté - řada by měla přijít teoreticky nejprve na držitele podřízených dluhopisů, pak majitele nadřízených obligací a nakonec na klienty, kteří bance půjčili své peníze v podobě vkladů. 

Ministři dali najevo, že majitelé vkladů nad 100.000 eur, což je hranice pro pojištění vkladů v EU, by mohli být požádání, aby nesli část ztrát. Uvedli ale, že to bude jen v krajním případě a že budou možné výjimky. Všechny vklady pod 100.000 eur musí být "nedotknutelné", řekl komisař pro finanční trhy Michel Barnier. 

Podobný mechanismus si EU s velkými problémy vyzkoušela v březnu v dohodě o záchraně Kypru. Původní dohoda počítala s jednorázovým zdaněním všech vkladů, to ale kyperský parlament odmítl a ekonomové i řada evropských činitelů označila takový návrh za velkou chybu. Konečná dohoda předpokládá zablokování nebo konfiskaci značné části velkých vkladů a jejich částečný převod na akcie ztrátových bank. ECB a Evropská komise od té doby volají po zavedení jasných pravidel pro takové situace.


Váš názor
  •  
    14.05.2013 19:38

    100,000 Eur v jedné bance a víte kolik je bank ? moře
    dědek
  • Mame hranici bohatstvi,
    14.05.2013 19:35

    kterou nam urcili soudruzi z EU. Takze ten kdo bude mit nad 100 000 Eur muze byt kdykoliv legálně okraden.
    Medium2
Aktuální komentáře
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD