Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP v 1. čtvrtletí 2013: Ledová sprcha

HDP v 1. čtvrtletí 2013: Ledová sprcha

15.05.2013 9:08, aktualizováno: 15.5. 12:18
Autor: David Marek

Aktualizováno

Bohužel se naplnilo očekávání, že se ke slabé domácí poptávce přidá i zhoršení zahraničního obchodu, což ekonomice nedovolí vyprostit se z recese. Kombinace negativních faktorů má však mnohem drtivější dopad, než kdokoli očekával. Hrubý domácí produkt se v 1. čtvrtletí snížil o 0,8 procenta v porovnání s předchozím čtvrtletím, meziročně výkon ekonomiky klesl o 1,9 procenta.

Aktuálně není žádná část ekonomiky, která by pomohla růstu HDP. Na spotřebu domácností doléhá, stoupající nezaměstnanost. Data o výběru sociálního pojistného a dílčí údaje z průmyslu ukazují na stagnaci reálných mezd v úvodu letošního roku. Spotřebu brzdí také obavy domácností, které se promítají do růstu míry úspor.

Za klesající investiční aktivitou jsou nižší investice do staveb, jak ukazují data o stavební produkci, i menší investice do strojního vybavení, což naznačují data o dovozu příslušného zboží.

Zásadní pro vývoj ekonomik je obrat zahraničního obchodu k horšímu. Vývoz se v 1. čtvrtletí reálně snížil pod tíhou recese v eurozóně. V posledních třech letech byl příspěvek čistého exportu ke změně HDP pozitivní a pomáhal tlumit dopad fiskální konsolidace a zhoršující se situace v domácí poptávce. Teď to již bohužel není pravda.

Z pohledu měnové politiky se zvyšuje naléhavost dalšího uvolnění měnových podmínek, což v českém případě znamená větší pravděpodobnost devizových intervencí ve snaze oslabit kurz koruny.

Mezikvartální vývoj HDP v tuzemské ekonomice:
000_HDP

 


Čtěte více:

Koruna nad 26,00 po výrazném poklesu ekonomiky
15.05.2013 9:40
Kurz koruny k euru v úvodu vyskočil mírně nad hranici 26,00, poté co ...

Váš názor
 • a ještě něco
  15.05.2013 13:25

  http://www.ipoint.cz/zpravy/1128718911-blahoreceni-recesi-aneb-proc-ji-milujeme-i/
  lime
 • podle
  15.05.2013 13:09

  obsahu Vašich sdělení musím konstatovat, že jste na tom s IQ ještě podstatně hůře než Kalousek. Ovšem kritika vám jde. Kdyby nebyla tak vulgární, místy bych s vámi souhlasil. Běžte do politiky a zkuste ji změnit, jinak to totiž nepůjde. Další revoluci, i kdyby byla sebesametovější, si stejně ukradnou lumpové a bude ještě hůře. Čím méně bude sametová tím horší budou její následky. Neznám čecha, který by odmítl nabídku - bez papírů (daňových dokladů) to bude levnější. Až budou policie, soudy, veřejní činitelé i my sami nezkorumpovatelní, nebude po krizi ani památky. Krize je důsledkem mravní krize a protože vaše příspěvky jsou nemravné, ergo kladívko i vy máte svůj podíl na tom svrabu a bídě.
  lime
  • Re: podle
   16.05.2013 7:48

   Šedou ekonomiku vytváří hlavně lidi, kteří mají hluboko do kapsy. Je to často jejich jediná možnost jak trochu přijít k penězům. Jsou to drobné. Státní úředníci rozkradou ročně 100 x více než tyto chudáci.
   Jezdec.
   • Jezdec
    16.05.2013 8:00

    Šedou ekonomiku vytvářčí prakticky všichni lidé, v žádném případě ne jen Ty chdí z potřeby. Na meloucjy jsme bylki zvyklý z totáče. Každý z nás sem tam koupí něco bez papírů nabo zaplatí řemeslníkovi neviddovanou nezdaněnou práci sousedovi či řemeslníkovi. Je to jen o možnostech. Od vajíček po maso z býka. Kdo je u většího lizu, líže více, je jediný rozdíl, v principu se nelišíme. /Někteří spotřebitelé se tady hrdě hlásí, že neplatí DPH vůbec..o)))/
    Velkamedvědice
    • Re: Jezdec
     16.05.2013 8:30

     K dph. To byl fórek na odlechčení na základě tříměsíční debaty tady.. Pochopitelně spotřebitelé Dph platí, i když to tady popírali.. K býkovi. Že by někdo směl na černo zabíjet býka a rozprodávat maso do 60000 pochybuji. A za třetí. To ty vytváříš nějakou kapitalistickou skupinu, co tvoří šedou ekonomiku. Já právě nsopak se ma nikoho nevymlouvám a tvrdím, že šedoi ekonomiku vytváříme všichni. Tak jsme se to za totáče naučili.
     Velkamedvědice
    • Re:
     16.05.2013 8:13

     Medvěde , Oni doma nesvítí ?Přijem do 60.000 se zdaňovat nemusí. Jsou v tom zahrnuti ty vejce, prodej tvého oblečení, věcí co doma nepotřebuješ.... . Až se stát zaměří na příjem 10 % občanů , kteří jsou nejbohatší v ČR a začne vybírat tam, tak bude tento stát v pohodě. Stát vybírá tam , kde to umí. U bohatých selhává. Těch 70 % lidí v této republice se pouze brání a hledá cesty tak z toho srabu ven. Přestaňte ztěchto lidí dělat viníky. Oni za to nemůžou. Na vině je těch 10% a státní úředníci.
     Jezdec.
 • Není vloučeno, že to bude dobrý v II.pololetí :-D
  15.05.2013 9:56

  http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2327420/kalousek-ceska-ekonomika-muze-zacit-rust-jiz-v-druhem-pololeti-mame-prostor-pro-jeji-podporu.html
  sgt.Mike
  • Re: Není vloučeno, že to bude dobrý v II.pololetí :-D
   15.05.2013 11:46

   Tak se zamysleme. jak se počítá HDP. Započítávají se tam státní výdaje, které se blíží váze 50% HDP. Takže čím více se zadlužíme a prachy nesmyslně utratíme, tím větší DPH. Blbost, co? Celý výpočet HDP je totální nesmysl :-)
   rac
   •  
    15.05.2013 11:52

    Jj, Zblblý mozeček Kalouska umí sečíst do HDP celou spotřebu, ale není schopen pochopit, že se HDP musí odvíjet od produkce. Zkrátka blb, co se budeme rozčilovat....
    Jesse
  • je to vyloučeno
   15.05.2013 10:47

   Nic se nestane, žádný obrat k lepšímu nemůže přijít jen proto, že nějaký poloekonomický trouba ve vládě něco naplánuje. Realita je horší, než si většina z těch polomozků umí představit. V ČR žije několik set miliardářů, kteří si stáhli z ekonomiky miliardy na své účty a ty leží ladem. Tito idioti novodobé kasty sice umí velice šikovně pumpovat ekonomiku, ale už neumí investovat zpět. Já tedy osobně neznám žádného velkého podnikatele formátu např. Bati... Tyto stovky miliard pak chybí v reálné ekonomice. Jen machrují, předvádí se na žebříčku úspěšnosti, ale právě díky takové neomalenosti nic neroste. Dokud tato kasta "nadlidí" nepochopí, že musí své miliardy napumpovat zpět, nic se nezmění. No a myšlení Klausovy generace je zjevné - pitomec z pozice politické zvůle o investicích ví hovno. Prostě Husákova inteligence nás poslala na samé dno.
   Jesse
   • Re: je to vyloučeno
    15.05.2013 11:31

    Máte úplnou pravdu. Mě na tom nejvíc vadí jak někteří mafiáni, kteří nám vládnou zpracovávají davy a slabší povahy (ostatně je to vidět někdy i zde na diskus), aby je volili, aby se udrželi u moci protože nic jen uplatňovat tu moc neznají. Jsou podřízení těm pár desítkám podnikatelů, mnohdy podvodníků, pro které vytváří zákony a jimž bezmezně slouží. Serou na to jak se mají lidi, jaké mají starosti, hlavně že teče.(S-karta, open kart, grypeny, dopravní podniky,vojenské zakázky, vybavení nemocnic,MÚ,valorizace důchodů, Ostroj,Byty Bakala a j. Divím se, že ještě máme na te drahý chleba
    Homo
Aktuální komentáře
22.03.2023
21:20Jan Čermák: Fed učinil pokus o "holubičí" zvýšení úroků
19:11Fed zvedl sazby podle většinového očekávání o 25 bps a s růstem nekončí
17:44„Jistý“ příchod recese a pokles sazeb plný zklamání
17:21Před Fedem se znovu ozývají banky, převládá opatrnost  
15:52Beneš, Novák a Cyrani: Nejzajímavější z prezentace ČEZ k rekordním číslům, dividendě i výhledu
14:38Commerzbank: Potlesk pro ECB, sazby nahoru půjdou navzdory očekávání trhu
13:48Šéfka ECB Lagardeová: Návrat inflace zpět na 2 procenta je bez diskuse
13:20J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
13:03Gamestop (+50 %) vylétla na zisku i síle tržeb. Kam až může růst?
11:37Velké dilema Fedu. Dopřeje investorům náznak měkčí politiky?  
10:58Analytik k výsledkům Nike: Zkrocení zlých zásob  
10:35Morgan Stanley: Je tu začátek konce medvědího trhu
10:10Raiffeisenbank a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Rozbřesk: Zklidnění trhů dává Fedu šanci zvýšit sazby
8:55ECB by měla dál zvedat sazby, evropské akcie zahájí poklesem  
8:41Eurozóna musí být při potírání inflace tvrdohlavá, říká šéf Bundesbank
21.03.2023
21:13Spekulace na mírný Fed přinesly další akciovou rally  
20:08Příčiny bankovní krize, nejzásadnější zasedání Fedu v tomto cyklu a jak v této nejisté době investovat
17:13Novák a Cyrani po rekordních číslech ČEZ: Nejtěžší část krize jsme zvládli. Extrémně úspěšný i volatilní rok indikuje rekordní dividendu
17:04Chuť riskovat se vrací, bankovní problémy jdou stranou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba