Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vaše děti vás milovat nebudou…

Vaše děti vás milovat nebudou…

14.06.2013 9:21
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Dnešní text se ekonomiky, resp. financí nebude týkat jenom zdánlivě. V pondělí tohoto týdne přinesla některé česká média informaci, že v českých předškolních zařízeních schází přibližně 50,000 míst. Matky jsou kvůli tomu nucené setrvávat s dítětem doma (tj. mimo pracovní proces) a státu tak utíkají peníze, které by z nich mohl získat například formou daně z příjmu. Řešení je však podle kohosi moudrého nasnadě – přeškolíme čerstvé absolventy a nezaměstnané na pečovatelky a chůvy, zařídíme firemní dětské skupiny a je po problému. 

Není, věřte mi. Nějak se totiž z té rovnice, plné polovičních úvazků, daňových příjmů a sociálního pojistného vytratila jedna podstatná věc – dítě a jeho vrozený zájem o vzdělávání, poznávání a učení se. Zeptejte se jakéhokoliv dobrého dětského psychologa a ten vám potvrdí, že největší vliv na budoucí schopnosti a dovednosti člověka má to, jak se s ním „pracuje“ v období od narození do přibližně šesti až sedmi let věku. Jinými slovy – předškolní výchova má oproti obecně přijímanému názoru nikoliv podružný, ale naopak zcela zásadní význam. Nebo ještě jinak - co do dítěte v tomto období „nacpete“, to tam zůstane jednou provždy a co tam nedáte, budete jej v dalších letech učit o poznání obtížněji, pokud se vám to vůbec podaří. To není demagogie nebo propaganda, to je biologický a psychologický fakt.

Pan premiér a mnozí naši ministři se často a rádi zaklínají tím, jak z České republiky plánují vytvořit znalostní ekonomiku a mávají při tom více či méně nesmyslnými plány na (zejména finanční) reformu vysokého školství. Páni ministři, míříte na špatný terč. Kvalita lidského kapitálu dané země se rozhodně neformuje na vysokých školách, tam se pracuje s tím, co je „k dispozici“. Běžte si někdy neformálně popovídat s vysokoškolskými pedagogy, a když budete mít štěstí (a oni slabou chvilku) dozvíte se, jaká je skutečná úroveň znalostí a schopností nových adeptů na vyšší vzdělání – v některých oborech naprosto žalostná. Na vině však není (jenom) střední nebo základní školství, ale zejména zanedbaná předškolní výchova. Po roce 1989 se této fázi pedagogické práce s dětmi nikdo pořádně nevěnoval, z bývalých školek jsou herny a my teď sklízíme plody toho, co jsme zanedbali.

Pokud tento truchlivý trend chcete ještě podpořit, pokračujte v degradaci předškolního vzdělávání na jakousi „úschovnu“ dětí na dobu, kdy jejich rodiče sedí v kanceláři. Pokud jste si toho ještě nevšimli, svět se za posledních dvacet let poměrně výrazně změnil a konkurencí těch dětí nebude na pracovním trhu jenom jejich kamarád z vedlejšího vchodu, ale obrazně řečeno celý svět. Jestli je na tuto situaci nezačneme připravovat už teď, za pár let vám to zcela právem omlátí o hlavu…


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.07.2020
9:11Víkendář: Nová nejbohatší země na světě?
03.07.2020
17:46Ukázkové „V“ oživení globální ekonomiky
17:10Spolkový sněm schválil ústup od uhelné energetiky v Německu do roku 2038
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý nekončí
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data