Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vaše děti vás milovat nebudou…

Vaše děti vás milovat nebudou…

14.06.2013 9:21
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Dnešní text se ekonomiky, resp. financí nebude týkat jenom zdánlivě. V pondělí tohoto týdne přinesla některé česká média informaci, že v českých předškolních zařízeních schází přibližně 50,000 míst. Matky jsou kvůli tomu nucené setrvávat s dítětem doma (tj. mimo pracovní proces) a státu tak utíkají peníze, které by z nich mohl získat například formou daně z příjmu. Řešení je však podle kohosi moudrého nasnadě – přeškolíme čerstvé absolventy a nezaměstnané na pečovatelky a chůvy, zařídíme firemní dětské skupiny a je po problému. 

Není, věřte mi. Nějak se totiž z té rovnice, plné polovičních úvazků, daňových příjmů a sociálního pojistného vytratila jedna podstatná věc – dítě a jeho vrozený zájem o vzdělávání, poznávání a učení se. Zeptejte se jakéhokoliv dobrého dětského psychologa a ten vám potvrdí, že největší vliv na budoucí schopnosti a dovednosti člověka má to, jak se s ním „pracuje“ v období od narození do přibližně šesti až sedmi let věku. Jinými slovy – předškolní výchova má oproti obecně přijímanému názoru nikoliv podružný, ale naopak zcela zásadní význam. Nebo ještě jinak - co do dítěte v tomto období „nacpete“, to tam zůstane jednou provždy a co tam nedáte, budete jej v dalších letech učit o poznání obtížněji, pokud se vám to vůbec podaří. To není demagogie nebo propaganda, to je biologický a psychologický fakt.

Pan premiér a mnozí naši ministři se často a rádi zaklínají tím, jak z České republiky plánují vytvořit znalostní ekonomiku a mávají při tom více či méně nesmyslnými plány na (zejména finanční) reformu vysokého školství. Páni ministři, míříte na špatný terč. Kvalita lidského kapitálu dané země se rozhodně neformuje na vysokých školách, tam se pracuje s tím, co je „k dispozici“. Běžte si někdy neformálně popovídat s vysokoškolskými pedagogy, a když budete mít štěstí (a oni slabou chvilku) dozvíte se, jaká je skutečná úroveň znalostí a schopností nových adeptů na vyšší vzdělání – v některých oborech naprosto žalostná. Na vině však není (jenom) střední nebo základní školství, ale zejména zanedbaná předškolní výchova. Po roce 1989 se této fázi pedagogické práce s dětmi nikdo pořádně nevěnoval, z bývalých školek jsou herny a my teď sklízíme plody toho, co jsme zanedbali.

Pokud tento truchlivý trend chcete ještě podpořit, pokračujte v degradaci předškolního vzdělávání na jakousi „úschovnu“ dětí na dobu, kdy jejich rodiče sedí v kanceláři. Pokud jste si toho ještě nevšimli, svět se za posledních dvacet let poměrně výrazně změnil a konkurencí těch dětí nebude na pracovním trhu jenom jejich kamarád z vedlejšího vchodu, ale obrazně řečeno celý svět. Jestli je na tuto situaci nezačneme připravovat už teď, za pár let vám to zcela právem omlátí o hlavu…


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.06.2021
15:13Většina Němců a Nizozemců to neví, ale stále financují zbytek eurozóny
7:46Víkendář: Na prahu technologického boomu?
18.06.2021
22:03Zámořské akcie dostaly ránu v posledních sekundách seance  
19:06Čínská brzda, americký plyn a pestrost inflačních režimů
17:57Inflace otřásá trhy. Co by o ní investor měl a musí vědět? Registrujte se zdarma na webinář s hlavním analytikem Patrie 23. června!
17:51CNBC: Investice do evropských start-upů již překonaly loňský rekord
17:45Jestřábí Bullard poslal Wall Street ještě níže. Dolar je nejvýše od jara  
16:58Postupný růst sazeb lepší nežli šoky. Makléř Patrie říká, jak si trhy vyložily jestřábí Fed
15:37ECB prodloužila bankám úlevy u pákového poměru až do března 2022
14:47Palivo ze sopečných emisí a elektro. Výrobci závodních aut hledají řešení pro svou budoucnost
14:23Do dozorčí rady ČEZ míří podle SeznamZprávy bývalý ministr dopravy Dan Ťok
12:45Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
12:38Skupina UDI spustí dobrovolný odkup akcií UDI CEE z trhu START pražské burzy. Nabídne 560 korun za akcii
11:59ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:56Fidelity: Proč to budou mít komoditní akcie v budoucnu jednodušší než akcie technologických firem?
9:18Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
8:52UDI spouští od pondělka dobrovolný odkup akcií a O2 dnes bez nároku na dividendu  
6:07Investiční tip Citigroup - Sázka na výnosy  
17.06.2021
22:10Wall Street zakončila nerozhodně, AMD +6 %  
17:49Na 1 milion tržeb firem v indexu S&P 500 je nyní potřeba o 70 % méně lidí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data