Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco hasí válku před VH. Vítek stahuje většinu kandidátů do představenstva, přesto posílí

Orco hasí válku před VH. Vítek stahuje většinu kandidátů do představenstva, přesto posílí

20.6.2013 12:48, aktualizováno: 20.6. 13:01
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Společnost Gamala, za kterou stojí Radovan Vítek, stáhla nominace čtyř z pěti navržených kandidátů do představenstva skupiny Orco, ze kterého navíc rezignoval další jeden jeho zástupce plus zástupce akcionáře Alchemy. Nominace, které by Vítkovi umožnily po schválení valnou hromadou z pozice téměř 30% akcionáře představenstvo ovládnout, vzbudily ostrý odpor dalších akcionářů, žádajících nadále proporční zastoupení ve vedení firmy. K tomu se Orco dohodou dle CEO Jean-Francois Otta přiblížilo.

Orco dnes oznámilo, že Gamala Limited, za kterou stojí Radovan Vítek, stáhla nominace čtyř z pěti navrhovaných kandidátů do představenstva skupiny Orco, které chtěla prosadit na výroční valné hromadě. Zrušenými nominacemi jsou Gabriel Benezra, Christian Kaltenbrunner, Philip Aim a Ryan Brown. Na „kandidátce“ Gamaly tak zůstává Edward Moss Hughes.

Rezignaci z představenstva navíc oznámil Martin Němeček, který je rovněž Vítkovým zástupcem ve vedení Orka. Upravené nominace pro valnou hromadu plus rezignace Němečka tak říkají, že Vítkova síla v představenstvu skupiny nemá neúměrně narůst na úkor dalších akcionářů, přesto posílí. Zatímco doposud měl v 11členném představenstvu tři zástupce (Vítek, Dedera, Němeček), nyní je při schválení valnou hromadou bude mít v devítičlenném boardu skupiny Orco (Vítek, Dedera, Hughes). To je blízko jeho 30% podílu na hlasovacích právech ve skupině.

Vedle Martina Němečka z představenstva skupiny Orco k posunutému datu konání řádné a mimořádné valné hromady 27. června 2013 odchází také Alex Leicester, který zastupuje Alchemy Special Opportunities LLP.

„Jsem potěšen pokrokem, který byl dosažen v posledních třech týdnech. Nynější vývoj je vítám z pozice společnosti a jsem přesvědčen, že řádná i mimořádná valná hromada, které se uskuteční 27. června, proběhnou hladce a společnost nadále povede profesionální a vyvážené představenstvo,“ uvedl generální ředitel skupiny Orco Jean-Francois Ott.

Na 27. června právě kvůli bitvě o kandidáty Gamaly (Vítka) a nově složení představenstva přesunutá výroční valná hromada tak bude nově žádána o souhlas s devíti kandidáty do představenstva skupiny. Těmi budou generální ředitel a investor Jean-Francois Ott (CEO), Nicolas Tomasini (zástupce CEO a finanční ředitel), Alexis Juan (nezávislý člen), Guy Wallier (nezávislý člen), Radovan Vítek (Vítek), Jiří Dedera (Vítek), Ian Cash (Alchemy Special Opportunities LLP – nově jeden zástupce místo dvou), Guy Shanon (Kingstown Capital Management) a Edward Hughes (Vítek).
 
Pokud jde o strukturu akcionářů, Radovan Vítek je skrze společnosti Gamala a Crestline dominantním 29,65% akcionářem skupiny Orco. 12,52 % ovládá Kingstown, 10,57 % Alchemy, 8,93 % Jean-Francois Ott, kolem 3 % August Finance a MSREF, zhruba 32 % připadá na „další akcionáře“.

Výroční a mimořádná valná hromada 27. června

Nové složení představenstva skupiny Orco je hlavním bodem výroční valné hromady, která se shodně s mimořádnou VH koná 27. června 2013 v Lucemburku. Termín byl posunut kvůli sporům o nominace mezi akcionáři.  

Důsledkem mimořádné VH může být navýšení autorizovaného akciového kapitálu až na 278.992.584 eur. Prvním bodem navrženého programu je „změna současného rozsahu autorizovaného kapitálu s ohledem na již dokončené transakce představenstvem společnosti a jeho stanovení na 215.681.924 EUR. Tento akciový kapitál stojí proti nyní vydaným celkem 107.840.962 akciím společnosti.

Druhým bodem je schválení zprávy představenstva s odkazem na zákon dle lucemburského práva, týkající se možnosti představenstva zrušit nebo omezit preferenční práva akcionářů (na úpis dalších akcií).

Třetí bod, podmíněn druhým, povede ke zvýšení akciového kapitálu o 10 milionů eur (s právem představenstva zrušit nebo omezit preferenční práva) skrze oprávnění představenstva vydat 5 milionů nových akcií na základě uplatnění warrantů nebo akciových opcí v rámci dlouhodobého pobídkového programu pro management se stanovenou exercise price 2,50 eur proti warrantu či akciové opci.

Čtvrtý bod EGM obsahuje navýšení akciového kapitálu o 13.333.334 eur cestou 6.666.667 nových akcií. Ty mohou být vydány pouze ve prospěch akcionářů Gamala Limited, Kingstown Capital, LP, Alchemy Special Opportunities Fund II L.P., Crestline Ventures Corp. a Stationway Properties Limited na ceně 2,25 eur za akcii.

Pátým bodem EGM je zvýšení kapitálu o 9.977.326 eur skrze vydání 4.988.663 nových akcií ve prospěch držitelů stávajících vydaných warrantů.

Šestý bod programu EGM obsahuje navýšení akciového kapitálu o 30.000.000 eur skrze emisi 15 milionů nových akcií proti uplatnění až 15 milionů warrantů s 10% diskontem vůči tržní ceně, avšak ne pod par value 2 eur a právem jedné akcie proti jednomu warrantu. Bod je vztažen k PACEO programu (Programme d'Augmentation de Capital par Exercice) na dobu dvou let.

 


Čtěte více:

Vítek: Orco potřebuje snížit hodnotu aktiv k realitě, podíl teď navyšovat nechci
18.4.2013 8:57
Mezi nynější směry expanze realitních aktivit miliardáře Radovana Vítk...
Valná hromada Orco zvolí představenstvo. Vítek podal nové návrhy
15.5.2013 10:47
30. května se v Lucemburku uskuteční výroční valná hromada realitní s...
Akcionáři Orco chtějí zabránit ovládnutí představenstva Vítkem. Valná hromada odložena
23.5.2013 17:03
Realitní skupina Orco Property Group (OPG) odkládá termín valné hromad...
Orco svolává mimořádnou valnou hromadu ke zvýšení akciového kapitálu. Řádná VH rozhodne o představenstvu
28.5.2013 10:53
Realitní skupina Orco svolává mimořádnou valnou hromadu (EGM) akcionář...
Orco (+4 %) v 1Q zvýšilo čistý zisk díky poklesu dluhu, tržby snížil development
29.5.2013 8:28
Realitní skupina Orco v prvním čtvrtletí roku zaznamenala meziroční po...
Orco Germany: Téměř 10% podíl získala kyperská KAMORO
10.6.2013 16:22
Kyperská společnost KAMORO Limited nabyla téměř 10% podíl v německé Or...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba