Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaostřeno na ČNB: Dva roky na nule

Zaostřeno na ČNB: Dva roky na nule

20.6.2013 18:31
Autor: David Marek

Kdyby sázkové kanceláře vypisovaly sázky na úrokové sazby ČNB, byl by jejich kurz hodně nízký. Směrem dolů brání sazbám legislativa (například úrok z prodlení při placení daní je navázán na repo sazbu ČNB), situace v ekonomice snižuje pravděpodobnost zvýšení sazeb téměř k nule. Zajímavější by bylo, kdyby se vypisovaly sázky na to, zda ČNB vstoupí na devizový trh a bude se snažit oslabit kurz koruny.

Aktuální ekonomická data nepřináší změnu obrazu české ekonomiky. Zpřesněné údaje o HDP ukázaly, že recese je hlubší, než bylo dosud uváděno. Nicméně detaily přináší i povzbudivé informace. V mezikvartálním srovnání se zvýšily spotřeba domácností, vládní výdaje i firemní investice. Obchodní bilance přinesla nečekané meziroční zvýšení vývozu o více než 6 procent. Index nákupních manažerů se v květnu po více než roce vyhoupl nad klíčovou hranici 50 bodů. Nicméně jedna vlaštovka, ani dvě, jaro nedělá. Měsíční statistiky průmyslové produkce a stavebních prací optimismus mírní, oba sektory zůstávají v recesi. Situaci v ekonomice nejspíše vystihují slova jednoho z centrálních bankéřů: „Ekonomika skáče po dně.“

Pozornost si zaslouží cenový vývoj. Tentokrát ovšem nikoli kvůli inflaci, nýbrž deflaci. Kdyby nebylo rostoucích cen potravin, za nimiž stojí loňské klimatické podmínky, sklouzl by již index spotřebitelských cen do deflace. Jádrová inflace je záporná již od července 2009. Loni se začala alespoň blížit nule, letos se ale opět deflace prohlubuje. V pásmu deflace se pohybují některé sektory ekonomiky. Klesají ceny stavebních prací i ceny v sektoru služeb. Riziko deflace také častěji rezonuje v prezentacích, článcích a projevech centrálních bankéřů. Jednoduchým měřítkem je výskyt slova „deflace“ na internetu. Podle Googlu se letos v květnu tento termín objevil na 676 internetových stránkách, před rokem nalezl jen 169 odkazů.
Podle mého modelu měnové politiky aktuální ekonomické informace a prognóza klíčových parametrů ekonomiky mírně posunula okamžik obratu měnové politiky na později. Nyní se zdá, že by k tomu mělo dojít až ve druhé polovině roku 2015. Podle modelu by měla být klíčová úroková sazba ČNB mírně záporná. Škoda legislativních bariér, Česká republika si mohla vyzkoušet experiment se zápornými sazbami. Otěže měnové politiky nyní do jisté míry drží vláda a parlament.

Celou zprávu si klienti Patria Plus a Invetor Plus mohou stáhnout na odkaze zde.


Váš názor
  • DEFLACE ?
    21.6.2013 11:24

    Já ji nějak nevidím. Ano, auta jsou levnější, ale jinak to co potřebuji k životu je o desítky procent dražší. Energie, jídlo, doprava, bydlení. Vydávat korekci cen vyhnaných "boomem" na dluh za deflaci je forma lži stejně tak jako "jádrová inflace" - to je také pěkný výmysl pro ohlupování. Jako kdyby se dnes výroba čehokoliv obešla bez energie.
    kipa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university