Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Netýká se vás náhodou nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech?

Netýká se vás náhodou nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech?

20.8.2013 5:30
Autor: Mgr. Ondřej Mikula, KŠB

Spravujete majetek více než jednoho investora podle určené investiční strategie za účelem společného investování, ať už se jedná o korporátní investice, investice do nemovitostí, či do čehokoliv jiného? Pak možná právě na vás dopadá nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech (ZISIF). Zatímco se totiž dosavadní zákon o kolektivním investování vztahoval povinně pouze na subjekty shromažďující majetek od veřejnosti, ZISIF toto kritérium opouští a v zásadě postačí, jedná-li se o společnost investující majetek shromážděný prostřednictvím vkladů svých několika málo společníků.

Regulaci se však v každém případě vyhnete, spadáte-li pod jednu z výjimek definovaných v úvodu zákona. Zákon se netýká koncernových společností, tedy společnosti, které shromažďují a investují majetek výlučně od investorů tvořících s nimi koncern. Vyjmuty mají být také třeba subjekty spravující rodinný majetek (tzv. family office vehicles) nebo subjekty shromažďující majetek výlučně za účelem financování určitého výzkumu, výroby nebo obchodu.

ZISIF s velkou pravděpodobností dopadne například na různé developerské společnosti, soukromé nadace, private equity či venture kapitálové firmy, jež řídí investice speciálně vytvořených fondů, zejména pro účely nákupu podílů v rychle se rozvíjejících Hi-tech společnostech. Ušetřeny nezůstanou ani zahraniční investiční struktury, sídlí-li správce nebo investor v ČR nebo jde-li o majetek ve svěřenském fondu řídícím se českým právem.

Povolení nebo zápis, jinak tvrdé sankce

Jestliže podléháte zákonu o investičních společnostech a investičních fondech, existují dvě možnosti. Spravujete-li majetek v hodnotě přesahující tzv. rozhodný limit, tedy částku ve výši 100 milionů eur (popřípadě 500 milionů eur, je-li tento majetek nabyt bez využití pákového efektu, za předpokladu, že jej není možné rozdělit mezi investory do 5 let od jeho shromáždění), můžete tak nadále činit jen pokud jste investiční společnost či samosprávný investiční fond disponující příslušným povolením ČNB. S tím je pak spojena řada povinností, od povinnosti vyhotovit statut investičního fondu, plnit kapitálové požadavky až po povinnost plnit další specifické informační povinnosti ve vztahu k ČNB a investorům.

Jste-li tzv. podlimitním správcem, tj. nepřesahuje-li majetek ve vašem spravovaném portfoliu rozhodný limit, pak povolení ČNB není třeba a vyhnete se i většině požadavků, které ZISIF předepisuje. Musíte však podat žádost o zápis do zvláštního seznamu vedeného ČNB a plnit některé vybrané informační povinnosti.

 Tyto povinnosti je dobré si pohlídat. Správa majetku bez zápisu v seznamu ČNB nebo bez předepsaného povolení totiž může v krajním případě skončit až zrušením správce - společnosti a uložením pokuty až do výše 10 000 000 Kč.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data