Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR chce Gripeny na dalších 14 let za o třetinu méně. Saab uspěl i u Švýcarů

ČR chce Gripeny na dalších 14 let za o třetinu méně. Saab uspěl i u Švýcarů

11.09.2013 15:33, aktualizováno: 11.9. 15:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Česká republika si bude pronajímat letouny Jas-39 Gripen dalších 14 let. Počítá s tím návrh smlouvy mezi ČR a Švédskem, který na vládě představil ministr obrany v demisi Vlastimil Picek. Nájem bude podle něj oproti předchozímu kontraktu levnější o třetinu.

Kontrakt bude koncipován na 12 let s dvouletou opcí. Picek už dříve uvedl, že by na základně v Čáslavi mělo zůstat všech 14 letounů jako dosud. Podle informací České televize by stát měl za pronájem letounů dát něco přes 14 miliard. V roce 2004 vláda za desetiletý pronájem stejného počtu strojů, byť byly tehdy nové, zaplatila 19,6 miliardy.

"Máme předběžně domluvenou fixní cenu za pronájem na 12 let, oproti současnému kontraktu se sleva blíží k 32 procentům," řekl Picek na brífinku. Vlastní servis a logistická podpora by se podle něj vyjednávala v letech 2019 až 2025.

Připomeňme dřívější slova premiéra v demisi Rusnoka o tom, že tato vláda o Gripenech rozhodovat nebude, leda že by hrozilo zhoršení podmínek kontraktu, pokud by se čekalo na rozhodnutí vlády, vzešlé z předčasných voleb.

Podle ministra obrany vláda nejdříve odsouhlasí informaci o prodloužení pronájmu Gripenů, poté přijde na řadu další fáze, a to formulování doplňku stávající smlouvy se Švédskem. Ten už má ale schvalovat vláda, která vzejde z předčasných voleb. "Podle harmonogramu by podpis mohl být v závěru prosince nebo na začátku příštího roku, kdy už bude nová vláda," dodal ministr.

Plánovaná modernizace nadzvukových stíhaček mimo jiné umožní nasadit je v případě spojeneckých zásahů, jakým byla třeba kontrola vzdušného prostoru nad Libyí. Do ní se čeští piloti nemohli zapojit, neboť systémy gripenů neumožňovali propojení se systémy dalších zemí.

Po 12 letech nového pronájmu se může Česká republika rozhodnout, zda nájem ukončí nebo v něm bude nadále pokračovat, řekl ČTK mluvčí ministra obrany Jan Pejšek. Po uplynutí další smlouvy budou letouny zhruba v polovině své životnosti. "Pokud by se někdo domníval, že po (dalších) 14 letech letoun bude zastaralý, není tomu tak," uvedl Picek.

Česká republika asi prodlouží pronájem švédských stíhaček Gripen o delší dobu, než je současných deset let, vyplývalo již z rozhovorů ministra obrany Vlastimila Picka se zástupcem náčelníka generálního štábu Bohuslavem Dvořákem v červenci.

V lednu tohoto roku se rozhodla švédská vláda, že pro armádu nakoupí 60 stíhaček JAS-39 Gripen nové generace od domácího švédského koncernu Saab AB. Dnes akcie Saab AB nasadily ke 4% růstu již po dopolední zprávě o tom, že švýcarská dolní komora schválila nákup 22 Gripenů od švédské firmy. Hlavní hlasování o potvrzení veřejné zakázky skončilo 113 hlasy pro a 68 hlasy proti.

(Zdroj: ČT, čtk, Saab, Bloomberg)


Váš názor
  • Opravdu výhodné?
    11.09.2013 16:36

    Je to opravdu tak výhodné jak se nám tu prezentuje? Cena za jeden gripen by měla být mezi 40-60 mil. USD. Pokud počítám těch 60 mil. USD tak mi cena za letadlo vychází okolo 1,2 miliardy, krát 14, je 16,8 miliardy. A my platíme celých 14 a kousek jen za 10-letý pronájem.. :-\
    majales
    • Re: Opravdu výhodné?
      11.09.2013 19:00

      Prvnich 10 let je v poradku, letouny byly nové, ale dalsi doba by mela byt za polovinu a ne jen o tretinu min, letouny uz jsou stare a reci o tom, ze ani za dalsich 12 let nebudou letouny zastare je smesna lez. Jednak nikdo nevi co bude a jednak budou boje konkurencni snad jen s nejakymi letouny v Africe ci na sestrelovani zemedelskych cmelaku...
      Syndi
Aktuální komentáře
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Deflátor PCE, y/y
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
15:00USA - Nově otevřená prac. místa