Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bakala je ochoten prodat část bývalých bytů OKD, chce tak uklidnit situaci

Bakala je ochoten prodat část bývalých bytů OKD, chce tak uklidnit situaci

20.09.2013 16:08
Autor: ČTK

Finančník Zdeněk Bakala a jeho společníci v mezinárodní investiční skupině BXR jsou ochotni prodat nájemníkům za zvýhodněných podmínek část svých bytů, které dřív patřily těžební společnosti OKD. V úterý o tom rozhodlo představenstvo BXR v Amsterodamu. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz. Podle něj firma tak chce uklidnit současnou situaci v regionu. 

Skupina BXR vlastní byty prostřednictvím firmy RPG Byty, která v Moravskoslezském kraji spravuje zhruba 44.000 bytů. "Bylo rozhodnuto, že se začne připravovat koncepce, podle níž by se prodala část bytového fondu nájemníkům," řekl mluvčí RPG Bytů Petr Handl. Podmínky prodeje ani počet bytů, které chce firma prodat, nejsou podle serveru zatím známy. 

Firma RPG Byty letos na jaře ale vydala dluhopisy za deset miliard korun a za dluh ručí svým majetkem, především bytovým fondem. V RPG Byty z vypůjčené částky zůstalo jen 1,3 miliardy korun, většina šla do mateřské BXR na splátky předchozích půjček a masivní dividendu, uvedl server a doplnil, že podle informací ze zdrojů blízkých RPG proto majitelé chystají model, kterým by při případném prodeji majetku věřitelům garanci kompenzoval. Prodej většího počtu bytů je ale třeba předjednat s držiteli dluhopisů. 

RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 od společnosti Karbon Invest spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu byty nabídne přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což zatím neudělala.


Váš názor
 • Jj
  27.09.2013 10:14

  Dostat prakticky zadarmo a prodat státu zpět za draho... Kolik hajzlů v tomto státě ještě potkáme... Tyto manýry sem zavlekl Klaus. Sklízíme trpké ovoce.
  Jesse
  • Re: Jj
   27.09.2013 10:20

   No jo Jesse, ale on to chce prodat za tržní cenu. Pokud on odejde z regionu, klesne cena bytů až o 30 % . Já to sleduji několik let. Údajně dali na rekonstrukce jednoho bytu až 500 tisíc. Jo, ale to jsou v tom zahrnuty manažerské platy , které činili podle toho, co jsme viděl , až 70 % investice. Do bytů nacpali nejlevnější materiál. Bakala byl a je gauner .
   Jezdec.
   •  
    27.09.2013 10:30

    Můj názor je, že se by měli horníci dát na zemědělství nebo částečně odstěhovat do Polska za prací. V Čechách pšenka nepokvete.
    Jezdec.
    • jezdec
     27.09.2013 10:39

     řešení je to elegantní, to zas jo. Všude jinde se to tak dělá a funguje to. Na ostravsku žijí lidé, kteří by toho byli schopni, ale otázka je, zda oddaní voliči ČSSD v dolech by projevili potřebnou flexibilitu.
     Jesse
 • Ptát se
  27.09.2013 10:00

  zodpovědných osob za privatizaci OKD na jejich názor je asi hodně naivní že? Prodat OKD i s byty za cca 1.5 mld a pak za pár let banka bere tytéž byty jako zástavu za dluhopisy v hodnotě přes10 mld. Na to musí mít člověk hodne hroší kůži a vhodný charakter. Že pane Bakalo.
  jarom
  • Re: Ptát se
   27.09.2013 10:09

   spíše se zeptejte kolik byla malá domů. Mluví se o 1 mld.
   vikeza
 •  
  20.09.2013 16:40

  Byty prodá lidem za symbolickou "1 Kč" s tím, že za něho splatí úvěr v tom lepším případě. V tom horším jim to prodá mírně pod tržní cenou + dluh k tomu :). Jen, aby bylo komu prodávat, většina RPG bytů je prázdná vlivem neúměrných vysokých nájmů, které po lidech jejich vlastníci požadovali. No nic Bakala & co. mají své jisté už dávno doma neb divi již byla z tohoto "zisku" vyplacena :)
  medvědKodiak
  •  
   20.09.2013 16:58

   A hodně jich je taky ve velmi špatném stavu, vůbec se neivestovalo jen se bralo
   Homo
 • Bakalu být státem znárodním a pohádky konec
  20.09.2013 16:17

  ukradení bytů se stalo za tiché "blbosti" Špidlů, Zaorálků a jiných sosdeexotů.m
  plejer
  • Re: Bakalu být státem znárodním a pohádky konec
   27.09.2013 10:11

   A Zaoral je ted nejvetsi ochrance najemniku. To by snad nikdo ani nemohl vymyslet...
   ...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m