Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Policie odložila trestní oznámení Vitáskové na bývalé vedení ERÚ

Policie odložila trestní oznámení Vitáskové na bývalé vedení ERÚ

4.10.2013 14:14, aktualizováno: 4.10. 17:11
Autor: ČTK

Aktualizováno

Kriminalisté z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality odložili trestní oznámení, které podala předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková na bývalé vedení úřadu. Policie to dnes oznámila na svých internetových stránkách. Vitásková obviňovala své předchůdce v čele ERÚ, že zneužili své pravomoci a nastavili neúměrně vysokou provozní podporu pro solární elektrárny. 

Vitásková v únoru představila výsledky vnitřního auditu ERÚ, které podle ní ukazovaly, že bývalí pracovníci úřadu postupovali nezákonně při stanovování cen. Ceny podle ní byly stanoveny nad rámec zákona a státu a spotřebitelům kvůli tomu mohly vzniknout škody za desítky miliard korun

Vitásková kvůli podezření podala trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Policie začala případ prošetřovat v květnu. Dnes však policisté dospěli k závěru, že "v dané věci nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu, nebylo zjištěno, že by bývalé vedení ERÚ nepostupovalo v souladu s právním řádem ČR". 

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka v reakci na dnešní oznámení policie ČTK řekl, že ERÚ bere informaci o odložení trestního oznámení na vědomí. "Do budoucna budeme postupovat jinak, abychom ochránili zájmy spotřebitelů," řekl Chvojka.

Bývalé vedení ERÚ obvinění Vitáskové opakovaně odmítalo. Němeček dnes rozhodnutí policie uvítal. "Je to pozitivní zpráva v tom, že člověk může dál klidně spát," řekl ČTK. "Všem, kteří o tom něco vědí, to od počátku bylo jasné," doplnil.

Rozhodnutí policie uvítala i solární sdružení, která v minulosti uváděla, že Vitásková závěry auditu chybně vykládá. "Šetření kriminalistů jasně ukázalo, že předsedkyně ERÚ Alena Vitásková klamala poslance, když například na jaře tohoto roku v hospodářském výboru tvrdila, že 'výkupní ceny pro rok 2006 o 30 procent vyšší, než vyžadoval zákon'," sdělil ČTK ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. 

"Dnes se potvrdilo, že předsedkyně ERÚ opakovaně zastrašovala veřejnost předraženou podporou pro solární elektrárny," reagovala na rozhodnutí policie předsedkyně České fotovoltaické průmyslové asociace Veronika Knoblochová. "Otázkou je, co předsedkyně ERÚ sleduje účelovými tvrzeními, která mají za cíl pošpinit celé odvětví solární energetiky," dodala. 

Stát zavedl zvýhodněnou výkupní cenu pro obnovitelné zdroje energie s cílem zvýšit jejich podíl na tuzemské výrobě elektřiny. V letech 2009 a 2010 však výrazně klesla pořizovací cena fotovoltaických panelů, zákon ale neumožnil ERÚ odpovídajícím způsobem snížit i výkupní cenu elektřiny. Kvůli tomu nastal takzvaný solární boom, kdy vzniklo velké množství elektráren o vysokém instalovaném výkonu. 

Kvůli rychlému rozvoji solárních elektráren se zvýšila částka, kterou spotřebitelé přispívají v cenách elektřiny na podporu obnovitelných zdrojů. Letos tento poplatek dosáhl 583 korun za megawatthodinu a zástupci průmyslu tvrdí, že podpora zelené elektřiny ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských firem. Zákonodárci proto v září schválili zákon, který od ledna stanovuje strop pro poplatek na 495 korun za megawatthodinu. Kvůli tomu se bude muset zvýšit platba na podporu obnovitelných zdrojů ze státního rozpočtu, která letos byla 11,7 miliardy korun.


 


Čtěte více:

Audit ERÚ: Konkrétní viníky nastavení výkupních cen dohledat nelze (+přehled projektů)
21.2.2013 13:13
Podle auditu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) nelze dohledat konk...
Policie vyšetřuje bývalého místopředsedu ERÚ Němečka. Firmě E.ON měl
27.2.2013 14:18
Energetický regulační úřad podal trestní oznámení na svého bývalého mí...
Bývalý místopředseda ERÚ: Audit je tendenční úmyslem nebo neznalostí, s cenami jsme níž nemohli
1.3.2013 11:24
Solární boom z let 2009 a 2010 nezpůsobilo špatné nastavení výkupních ...

Váš názor
 • ERU za nic nemůže?!!!
  4.10.2013 16:19

  Tak to je snad sen, ERU za nic nemůže?Kdo to vyšetřoval ?V Bulharsku by jim to neprošlo.
  Jožin
  • Re: ERU za nic nemůže?!!!
   4.10.2013 16:56

   http://www.youtube.com/watch?v=6EzMdAskU9M
   Velkamedvědice
   •  
    4.10.2013 16:57

    názor nemáš, tmelící elemente?:-)))
    Jesse
    •  
     4.10.2013 16:59

     Jasně jsem ho vyjádřil, doufám, že dílko se podaří akdyž ne, atk z nás budou bulhaři.
     Velkamedvědice
  • Re: ERU za nic nemůže?!!!
   4.10.2013 16:46

   Oni mají policií, my máme justici. Kdo je kdo a kdo koho má a kdo řekl tato moudrá slova.
   Homo
  • Re: ERU za nic nemůže?!!!
   4.10.2013 16:29

   ERU mohlo jednat jen v kompetenci mu dane pravnimi predpisy. I kdyz tak byl pravni predpis zakonodarcem spatne nastaven (limit maximalniho snizeni dotace na mezirocni urovni se v roce 2009 vlivem strmeho propadu vyrobnich cen solaru stal osudovou chybou), musel ho spravni organ (zde ERU) aplikovat. Dle verejne dostupnych udaju vsak ERU politiky varovalo pred moznymi problemy, bohuzel to bylo v dobe padu Topolankovy vlady a nastupu urednicke vlady Jana Fischera - bud tedy zaspala exekutiva (pozde pripravila novelizaci pravnich predpisu) nebo zakonodarci v Parlamentu. Je pouze otazkou, zda to byla pouha liknavost ci lobbing nekterych skupin, ktere chtely snizeni dotaci posunout az na konec roku 2010.
   pouceny laik
   •  
    4.10.2013 16:47

    Za slova "právní rámec" se vejde cokoliv, jen aby se politik nemusel zodpovídat z jinak viditelného zločinu.
    Jesse
   •  
    4.10.2013 16:36

    http://respekt.ihned.cz/c1-59258100-skandal-v-eru-nebo-blamaz
    pouceny laik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data